فشار دادن پدال گاز و گاز نخوردن ماشین

گاز نخوردن ماشین در هر حالتی کلافه کننده است؛ فرقی نمی کند که در سر بالایی باشید یا ترافیک، در هر صورت هرچقدر که پایتان را روی پدال گاز فشار دهید، خودرو شتاب نمی گیرد.

علت گاز نخوردن ماشین می ‌تواند ناشی از اختلالاتی مانند سیستم سوخت ‌رسانی، سیستم انتقال، سیستم برقی یا حتی مشکلات مکانیکی باشد. همچنین مشکلاتی از جمله مسدود بودن فیلتر بنزین، اتصالات برقی خراب و سنسورهای خراب می تواند به علت خرابی پمپ ‌بنزین باشد که بر روی شتاب خودرو تاثیر مستقیمی دارد.

دلایل مختلف در گاز نخوردن خودرو شامل خرابی فیلتر هوا، دیسک و صفحه، کمپرس سیلندر، روغن موتور و… است که می توانید با تعویض قطعه، تعمیر و حتی تمیز کردن بخش هایی از ماشین مانند اتصالات، این مشکل را برطرف کنید.

علت گاز نخوردن ماشین چیست؟

گاز نخوردن ماشین به عوامل متفاوتی بستگی دارد که می ‌تواند رانندگی را برای شما سخت و ناخوشایند کند. بنابراین، شناخت دلایلی که باعث این مشکل می شوند، شما کمک کند تا اشکالات فنی خودرو را بهتر شناسایی و رفع کنید. علل گاز نخوردن خودرو عبارت اند از:

خرابی فیلتر هوا خراب شدن صفحه و دیسک عملکرد نامناسب استپر موتور
اشکال در کمپرس سیلندر روغن موتور بی کیفیت تمام شدن روغن موتور
خرابی پمپ بنزین خودرو کثیف بودن موتور سیم پیچ های آسیب دیده یا کثیف

1. خرابی فیلتر هوا

انواع فیلتر های هوا در خودرو

فیلتر هوا یک قطعه کوچک، اما مهم در خودرو محسوب می شود که وظیفه آن جداسازی ذرات آلوده و خارجی از هوای ورودی به موتور است. این کار باعث می شود که موتور هوای تمیز و کافی را برای احتراق سوخت دریافت کند و عملکرد بهتری داشته باشد. اما اگر فیلتر هوا کثیف یا مسدود شود، می تواند مشکلات متفاوتی را برای خودرو ایجاد کند که یکی از آن ها، گاز نخوردن خودرو است.

گاز نخوردن ماشین یعنی خودرو به دلیل کمبود هوا یا نامناسب بودن ترکیب هوا و سوخت، قدرت و شتاب کافی را نداشته باشد و در برخی موارد حتی خاموش شود. این مشکل می تواند در شرایط مختلفی مانند رانندگی در سربالایی ‌ها، استارت زدن در هوای سرد یا گرم، یا تغییر دما و فشار هوا بیشتر احساس شود. در این هنگام شما می توانید با تمیز کردن فیلتر هوا، این مشکل را برطرف کنید.

2. خرابی دیسک و صفحه

دیسک صفحه خراب خودرو

بخشی از مشکلاتی که می ‌تواند منجر به گاز نخوردن ماشین شود، خرابی دیسک و صفحه است. دیسک و صفحه یکی از اجزای مهم سیستم انتقال قدرت در خودرو هستند که به کمک سیستم گیربکس، قدرت حاصل از موتور را به چرخ ها منتقل می کنند. اگر دیسک و صفحه کار خود را به‌ درستی انجام ندهند، ممکن است باعث بروز مشکلاتی در عملکرد خودرو شوند.

معمولا علائم خرابی دیسک و صفحه از طریق تعویض سخت دنده، کم شدن شتاب خودرو، سفت شدن پدال کلاچ و… مشخص و شناخته می شود؛ درنتیجه با بررسی درست و کامل این طقعات توسک افراد ماهر می توانید این مشکلات را برطرف کنید. اگر با وجود تعویض و تعمیر این بخش، همچنان مشکل شتاب نگرفتن خودرو پابرجا بود، باید به بررسی سایر اجزا ماشین بپردازیم.

3. کارایی نامناسب استِپِر موتور

استپر موتور یکی از قطعات مهم در سیستم کنترل موتور خودرو است که اگر عملکرد درستی نداشته باشد یک علت گاز نخوردن ماشین محسوب می شود. دلایل احتمالی در کارایی نامناسب این قطعه شامل موارد زیر می شود:

  • تراشه ‌های خراب: استپر موتور از تراشه‌ های الکترونیکی برای کنترل دقیق سرعت و جهت حرکت استفاده می ‌کند. اگر این تراشه ‌ها خراب شوند، می ‌تواند باعث کارایی نامناسب استپر موتور شود.
  • سیم‌ پیچ‌ های آسیب‌ دیده: سیم‌ پیچ‌ های استپر موتور می ‌توانند به دلیل حرارت زیاد یا استفاده طولانی ‌مدت آسیب ببینند. این می ‌تواند باعث کاهش کارایی و در نتیجه گاز نخوردن ماشین شود.
  • تنظیمات نادرست: اگر تنظیمات استپر موتور نادرست باشد، می ‌تواند باعث بروز مشکلات در عملکرد خودرو شود. برای مثال، اگر سرعت چرخش استپر موتور بیش ‌از حد تنظیم‌ شده باشد، ممکن است باعث گاز نخوردن ماشین شود.

4. وجود مشکل در کمپرس سیلندر

تست مشکل در کمپرس سیلندر

اگر خودروی شما به ‌طور ناگهانی شتاب نمی ‌گیرد، احتمال دارد که مشکلی در کمپرس سیلندر وجود داشته باشد. برای تشخیص این موضوع، می ‌توانید از تست کمپرس سیلندر استفاده کنید. این تست به شما کمک می کند تا بفهمید آیا فشار در سیلندرهای موتور به‌ طور مناسبی افزایش می‌ یابد یا خیر.

دلایلی مانند سوختگی سوپاپ‌ ها، ترک‌ خوردگی سیلندر، یا خرابی در پیستون یا حلقه ‌های پیستون از علت سوختن واشر سرسیلندر هستند که می‌ تواند منجر به کاهش کمپرس سیلندر شود، در این صورت باید قطعات خراب را تعمیر یا تعویض کنید. همچنین، استفاده از سوخت باکیفیت و رعایت استانداردهای موتور می ‌تواند به حفظ کمپرس سیلندر کمک کند.

5. اتمام یا نامرغوب بودن روغن‌ موتور

ریختن روغن موتور باکیفیت برای خودرو

روغن‌ موتور نقش مهمی در عملکرد صحیح موتور خودرو دارد و اگر تمام شود یا کیفیت آن پایین باشد، می ‌تواند علت گاز نخوردن ماشین محسوب شود. روغن‌ موتور به کاهش اصطکاک و سایش بین قطعات موتور کمک می‌ کند و با حفظ دمای مناسب موتور، شما می توانید عملکرد آن را بهبود ببخشید.

کاهش فشار روغن، افزایش دمای موتور یا صداهای غیر عادی موتور از رایج ترین علائم کمبود روغن هستند که می تواند باعث عملکرد نامناسب موتور و در نتیجه شتاب خودرو شود. جهت رفع این مشکل، باید روغن ‌موتور باکیفیت مناسب با نوع خودرو خود استفاده کنید و به موقع آن را تعویض نمایید.

زمان تعویض روغن ماشین معمولا بین 3 الی 4 ماه یا 3000 تا 5000 کیلومتر است که وابسته به شرایط اقلیمی ممکن است متقاوت باشد؛ بنابراین باید به طور منظم سطح آن را بررسی کنید.

6. وجود مشکل و خرابی در پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین یکی از قطعات حیاتی خودرو است که در فرآیند تامین سوخت برای موتور نقش دارد. اگر در این بخش مشکلی پیش بیاید، خودرو دیگر شتاب درستی نمی گیرد. پمپ‌ بنزین وظیفه ارسال سوخت از مخزن به موتور را دارد؛ بنابر این در صورت عملکرد نامناسب، موتور کافی سوخت دریافت نمی‌ کند و در نتیجه گاز نمی ‌خورد.

علائمی مانند کاهش قدرت موتور، ناپایداری در حالت سرعت ثابت یا خاموش شدن ماشین در حال حرکت می ‌تواند نشان ‌دهنده خرابی این بخش مهم در خودرو باشد. برای رفع این مشکل، باید این قطعه توسط یک تکنسین ماهر تعمیر یا تعویض کنید

علت گاز نخوردن ماشین خودکار

ماشین هوشمند با رانندگی خودکار و نحوه شتاب آن

گاز نخوردن ماشین اتوماتیک می ‌تواند به دلایل متعددی رخ دهد که شمال موارد زیر می شود:

مشکل در سیستم انتقال در خودروهای اتوماتیک، مشکلاتی مانند خرابی در توربو یا سیستم انتقال قدرت، می ‌تواند باعث گاز نخوردن ماشین شود.
مشکل در سنسورها سنسورهایی مانند حس‌ گر موقعیت پدال گاز (APP) یا سنسور موقعیت دیفرانسیل (TPS) می ‌توانند در عملکرد صحیح خودرو نقش داشته باشند. اگر این سنسورها خراب شوند، خودرو به خوبی شتاب نمی گیرد.
مشکل در سیستم سوخت مشکلاتی مانند کمبود سوخت، مشکل در فیلتر سوخت، کاهش مصرف سوخت خودرو و خرابی در پمپ می ‌تواند باعث گاز نخوردن ماشین شود.
مشکل در کامپیوتر  ECU کامپیوتر ECU خودرو مسئول کنترل عملکرد موتور است. اگر این کامپیوتر خراب شود یا اگر داده ‌های آن به ‌درستی به‌ روزرسانی نشود، می ‌تواند باعث گاز نخوردن ماشین شود.

سخن پایانی

علت گاز نخوردن ماشین می ‌تواند ناشی از مشکلات متعددی از مکانیکی گرفته تا الکترونیکی مانند خرابی فیلتر هوا، دیسک و صفحه، عملکرد نامناسب استپر موتور، پمپ بنزین خودرو و… باشد. شما می توانید برای حل این مشکلات، باید خودرو را پیش یک تکنسین ماهر ببرید یا با امداد خودرو تهران تماس بگیرید و از خدمات تعمیر در محل آن ها بهرمند شوید.

به شما توصیه می کنیم برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه در آینده، باید به نگهداری منظم و سرویس ‌های دوره ‌ای خودرو اهمیت دهید؛ زیرا خودرویی که به‌ خوبی نگهداری می ‌شود، کمتر با مشکلاتی مانند گاز نخوردن مواجه می شود. پس از خودروی خود مراقبت کنید و از رانندگی ایمن لذت ببرید.