دیسک صفحه نو

دیسک و صفحه از جمله قطعاتی هستند که موجب به حرکت درآوردن خودرو شما می‌ شوند. این قطعه درون محفظه گیربکس قرار دارد و در کنار دیفرانسیل، یکی از قطعات بسیار مهم در انتقال قدرت اتومبیل به شمار می‌ رود. لذا، چنانچه نسبت به علائم خرابی دیسک و صفحه بی توجه باشید، ماشین شما قدرت قبل را نخواهد داشت.

دیسک و صفحه کلاچ به سبب استفاده فراوان، به مرور ساییده و عمر مفیدشان کم می‌ شود. با این وجود، به علت قرار داشتن این قطعات در گیربکس، نمی توانید متوجه خرابی و ترک خوردگی شوید؛ تا هنگامی که آن را باز کنید. گاهی اوقات علت ریپ زدن ماشین خرابی دیسک و صفحه است. شما می توانید با راهکار هایی مانند شتاب کم در رانندگی و استفاده کمتر پدال کلاچ، از خرابی زود هنگام این قطعه جلوگیری کنید.

علائم خرابی دیسک و صفحه چیست؟

علائم خرابی دیسک و صفحه شامل چندین مورد مختلف از جمله کم شدن سرعت و قدرت خودرو، به سختی عوض کردن دنده، سفت شدن پلال کلاچ و… است.

کم شدن قدرت و سرعت ماشین

ماشین قرمز در وسط جاده

برخی از علائم خرابی دیسک و صفحه ریپ زدن، کاهش قدرت و سرعت ماشین هستند. اگر دیسک و صفحه کلاچ خودرو در وضعیت نامناسبی قرار داشته باشند، منجر به کاهش قدرت و سرعت خودرو شده و ماشین ریپ می زند. هنگامی که شما پدال گاز را فشار می‌ دهید، موتور، قدرت را به طور مستقیم وارد گیربکس کرده و قدرت به سیستم خودرو منتقل می شود.

اما اگر دیسک و صفحه کلاچ درست کار نکنند، انتقال قدرت به درستی صورت نمی‌ گیرد و این موضوع، کاهش سرعت و شتاب خودرو را به دنبال دارد. علت اصلی این مشکل می‌ تواند ساییدگی دیسک و صفحه باشد که در طول زمان و به دلیل استفاده‌ مداوم به وجود آمده است. شما می توانید با تعویض و تعمیر زود هنگام این قطعه، مشکل را برطرف کنید.

سخت شدن تعویض دنده، یکی از علائم خرابی دیسک و صفحه

به سختی دنده خودرو را عوض کردن

اگر هنگام تعویض دنده‌ ها، به ویژه در دنده‌ های ۱ و ۲، دنده‌ ها به خوبی جا نمی‌ روند و برای قرار گرفتن در دنده مورد نظر باید چندین بار دنده را تغییر دهید، احتمالا کیت کلاچ خودرو نیاز به تعویض دارد. کیت کلاچ مسئول قطع و وصل قدرت موتور به گیربکس است و در صورت خرابی یا ساییدگی قطعات آن، عملکرد صحیح تعویض دنده‌ ها را مختل می‌ کند.

بکس و باد خودرو در سر بالایی

بکس و باد خودرو در سر بالایی

بکس و باد کردن ماشین در سربالایی نیز از علائم خرابی دیسک و صفحه خودرو محسوب می شود. در این شرایط، هر چند پدال گاز را فشار دهید، ماشین شتاب نگرفته و برای افزایش قدرت حرکت، مجبورید از دنده معکوس استفاده کنید. این اتفاق به دلیل عدم انتقال قدرت صحیح از موتور به گیربکس، رخ می دهد. در این حالت، تعویض دیسک و صفحه کلاچ، باعث بهبود عملکرد گیربکس و رفع مشکل بکس و باد کردن ماشین می شود.

 سفت شدن پدال کلاچ اتومبیل

پدال کلاچ در دست

از دیگر علائم خرابی دیسک و صفحه این است که پدال کلاچ سفت می شود. زمانی که کیت کلاچ خراب شود، خاصیت ارتجاعی در آن کاهش می‌ یابد و باعث می‌ شود کلاچ سفت شود. این سفتی پدال کلاچ می‌ تواند یکی از نشانه‌ های خرابی دیسک و صفحه باشد.

هنگام تعویض دنده سر و صدای زیادی ایجاد می شود

هنگامی که دیسک و صفحه کلاچ خودرو فرسوده و تمام شده باشد، موقع تعویض دنده صدای بسیار زیادی ایجاد خواهد شد که قابل تشخیص است.

عدم تناسب دور موتور و سرعت خودرودور موتور در خودرو

هنگامی که صفحه کلاچ در حال حرکت ضعیف می شود، دور موتور افزایش می‌ یابد؛ اما سرعت خودرو به طور متناسب با دور موتور افزایش پیدا نمی کند. این نشانه از عدم تناسب دور موتور و سرعت خودرو است که معمولا ناشی از خرابی دیسک و صفحه کلاچ به وجود می آید.

تست دیسک و صفحه خودرودیسک خودرو

تعمیرکاران حرفه‌ ای ما در امداد خودرو غرب تهران برای تشخیص خرابی دیسک و صفحه کلاچ بدون نیاز به باز کردن گیربکس، از تست‌ های ساده‌ای استفاده می‌ کنند. یکی از این تست‌ ها، آزمون خاموش نشدن ماشین در حالت دنده ۲ است. به این صورت که اتومبیل در حالت توقف در دنده ۲ قرار می‌ گیرد و تعمیرکار پای خود را به آرامی از روی کلاچ بر می دارد. چنانچه ادامه کار با خاموشی خودرو مواجه نشد، این یک نشانه‌ تعویض دیسک و صفحه کلاچ محسوب می شود که باید بزودی تعویض گردد.

همچنین آزمون لرزش ماشین رد دنده 1، توسط تکنسین های ما انجام می شود. در این تست، خودرو در حالت توقف در دنده ۱ قرار داده می شود و حرکت را به آرامی آغاز می‌ کند. چنانچه اگر لرزش ماشین بسیار زیاد باشد، به احتمال زیاد کیت کلاچ شما فرسوده است و به تعویض نیاز دارد.

چه مواردی باعث می شوند عمر دیسک و صفحه ماشین کاهش یابد؟

صفحه دیسک در جعبه دنده

در ارتباط موتور و گیربکس، سیستم کلاچ نقش مهمی را بر عهده دارد. در واقع، با استفاده از پدال کلاچ می‌ توانیم ارتباط بین موتور و گیربکس را قطع یا وصل کنیم. هنگامی که ماشین در دنده قرار داده شده و به پدال کلاچ فشار وارد می شود، نیرو از گیربکس به موتور انتقال می یابد تا ماشین حرکت کند. بنابراین، هر چه دنده‌ ها بالاتر بروند، نیروی بیشتری به موتور منتقل می‌ شود که می‌ تواند سرعت و شتاب را افزایش دهد.

گاهی اوقات، مانند پشت چراغ قرمز یا هنگام توقف در پارک، به حرکت کردن ماشین نیازی نیست. در این موارد، بهتر است با گرفتن کلاچ و گذاشتن دنده در حالت خلاص، ارتباط بین گیربکس و موتور را مختل کنیم. البته، همچنان می‌ توانیم با استفاده از ترمز دستی یا پدال ترمز، جلوی حرکت ماشین در سر بالایی یا سرپایینی را بگیریم.

استفاده نادرست و غیراصولی رانندگی در استفاده از پدال کلاچ می‌ تواند منجر به کاهش عمر دیسک و صفحه کلاچ شود و علائم خرابی آن ها را به سرعت ظاهر کند. برای افزایش عمر دیسک و صفحه کلاچ، بهتر است، عادات خوب را جایگزین عادات بد کنید:

کارهایی که موجب خرابی دیسک و صفحه می‌ شوند

صفحه دیسک خراب در کنار صفحه دیسک نو

برخی از عاداتی که موجب خرابی دیسک و صفحه می‌ شوند عبارت اند از:

1. داشتن شتاب زیاد هنگام رانندگی

رانندگی با شتاب زیاد و استفاده نادرست از دنده در حرکت در سربالایی و سرپایینی، می‌ تواند سرعت تمام شدن دیسک و صفحه کلاچ را افزایش دهد. شتاب زیاد موجب فشار بیشتر بر روی این قطعات شده و استفاده از دنده نامناسب در شیب‌ ها، موجب خوردگی بیشتر آن ها و ترک خواهد شد. لذا، برای افزایش عمر کیفیت کلاچ، مهم است که در حرکت با شتاب ملایم و از دنده مناسب در هر جا استفاده کنید.

2. گذاشتن پا روی کلاچ به طور مداوم

پدال های خودرو

قرار دادن مداوم پا روی کلاچ، بدون شک باعث خرابی زودتر دیسک و صفحه کلاچ ماشین می شود. برای کاهش این موضوع، توصیه می‌ شود که پس از تعویض دنده، سریعاً پا را از روی کلاچ بردارید. چرا که حتی سایش‌ های جزئی و مداومی که با گذاشتن بیش از حد پا روی کلاچ به وجود می آید، باعث خوردگی هر چه سریع‌ تر کیت کلاچ می گردد.

همچنین، نیم کلاچ رانندگی کردن یا سریع برداشتن پا از روی کلاچ هم ممکن است موجب بروز زودتر علائم خرابی دیسک و صفحه شود.

عوامل دیگری که می‌ توانند عمر دیسک و صفحه کلاچ را کاهش دهند، شامل تعداد سرنشینان و شرایط آب و هوایی به شمار می‌ آیند. بنابراین، برای حفظ و افزایش عمر این قطعات، مهم است که با احتیاط و استفاده مناسب از کلاچ، رانندگی کنید و شرایط خاص را در نظر بگیرید.

اگر به تعویض دیسک و صفحه خودرو نیاز داشتیم، چه کنیم؟

تعویض صفحه دیسک خودرو

در صورت نیاز به تعویض دیسک و صفحه خودرو، بهتر است به یک مکانیک ماهر و متخصص مراجعه کنید. فرد مکانیک بررسی کاملی انجام داده و به شما کیت کلاچ مناسب را پیشنهاد می دهد.

امروزه، در بازار برندهای مختلفی وجود دارد که شامل ایتالیایی، چینی تا کره ای و حتی برندهای داخلی می شود. به این علت که انتخاب برندی با دوام و طول عمر بالا تاثیر قابل توجهی در عمر کلاچ دارد، بنابراین باید در انتخاب آن حساس بود.

کلام آخر

علائم خرابی دیسک و صفحه کلاچ شامل سختی در تغییر دنده، بکس و باد کردن در سربالایی، سفتی پدال کلاچ، افت سرعت چرخش موتور، عدم انتقال قدرت به گیربکس، سر و صدای زیاد و… می‌ شود.

در صورت مشاهده هریک از این علائم، در اسرع وقت به بهترین تعمیرکاران مراجعه کنید. ما در امداد خودرو تهران، افراد ماهر و سرویسکاران مجربی را داریم که می توانند خودروی شما را در محل، تعمیر کنند.