علت خاموش شدن ماشین در حال حرکت چیست؟

خاموش شدن ماشین در حال حرکت

برای بسیاری از ما پیش آمده که خودروی ما به هنگام حرکت ایستاده یا به یک باره خاموش شده است. خاموش شدن ماشین در حال حرکت یک اتفاق کاملا طبیعی بوده که امکان دارد برای هر ماشینی اتفاق بیفتد. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد، اولین قدم حفظ آرامش و خونسردی است. سپس در جایی امن و مطمئن پارک کنید و با امداد خودرو مرکز تهران تماس بگیرید تا آن ها شما را به بهترین روش ممکن راهنمایی کنند یا ماشین شما را به نزدیک ترین تعمیر کار ممکن برسانند.

معمولا علت خاموش شدن ماشین در حال حرکت، ترمز گرفتن و سرعت کم متفاوت است؛ اما به صورت کلی شامل مواردی مانند تمام شدن بنزین، قرار نگرفتن میل لنگ و موقعیت درست، اشکال در سیستم سوخت رسانی خودرو، ایراد در قطعه های دینام، سنسورها، شمع ها، و… می شود.

علت خاموش شدن ماشین در حال حرکت

خرابی در خودروها می تواند یک امر کاملا طبیعی و نرمال باشد که امکان دارد برای هرکسی اتفاق بیفتد. در بعضی از شرایط خودرو در حرکت دچار توقف می شود. اگر ماشین در حال حرکت خاموش شد، معمولا خرابی هایی در سیستم موتور موجود دارد. برخی از اصلی ترین علت خاموش شدن ماشین در حال حرکت عبارتند از:

1. یک علت خاموش شدن خودرو در سرعت کم و حرکت، تمام شدن بنزین

یکی از اصلی ترین دلایل خاموش شدن خودرو در حال حرکت تمام شدن باک بنزین است، این مشکل زمانی بیشتر اتفاق می افتد که عقربه شمارنده بنزین خراب شده و مقدار بنزین ماشین را به درستی نشان ندهد. از اصلی ترین روش های تشخیص اینکه عقربه شما به درست کار می کند یا نه این است که وقتی عقربه وسط شمارنده قرار دارد بنزین خودرو را کامل پر کنید. در صورت حرکت نکردن عقربه پس از بنزین زدن می توان فهمید که شمارنده بنزین شما خراب شده و نیاز است که از یک تعمیرکار خبره و ماهر برای تعمیر آن کمک بگیرید.

2 . خراب شدن سنسور موقعیت میل لنگ

از شایع ترین دلایل خاموش شدن خودرو در حال حرکت وجود مشکل در سنسور میل لنگ معیوب است. اصلی ترین وظیفه این سنسور کارکرد درست موتور خودرو می باشد. در صورت خرابی این قطعه واحد کنترل خودرو نمی تواند میل لنگ را به درستی کنترل کند در نتیجه موتور شروع به لرزش شدید خواهد کرد و خاموش می شود.

البته این مشکل در خودروهای جدیدتر باعث خاموشی نمی شود. زیرا در این سری از خودروها علاوه بر سنسور موقعیت میل لنگ یک سنسور موقیعت میل بادامک وجود دارد که در صورت خرابی سنسور موقعیت شروع به کار می کند و از خاموش شدن خودرو جلوگیری خواهد کرد.

3.  ایراد در پمپ بنزین یا سیستم سوخت رسانی

ایراد در سیستم سوخت رسانی

وظیفه قطعه پمپ بنزین خودرو رساندن سوخت به مقدار درست به موتور است. در صورت خرابی این قطعه، موتور ماشین به درستی نمی تواند عمل کند و همچنین نرسیدن سوخت کافی به موتور باعث خاموش شدن ماشین می شود. در بعضی از مواقع پمپ به درستی عمل می کند؛ ولی مسیر فیلتر بنزین مسدود است و سوخت به مقدار کافی به ماشین نمی رسد که این مشکل نیز می تواند باعث خاموش شدن خودرو شود.

در صورت اینکه ماشین در حین رانندگی خاموش شود ولی پس از استارت دوباره شروع به کار می کند به احتمال زیاد مشکل از پمپ بنزین خودروی شما می باشد. در اکثر شرایط این مشکل را می توان با زدن یک ضربه آرام به باک حل کرد ولی توصیه ما به شما این است که حل این مشکل را به یک تعمیرکار خبره بسپارید. زیرا اگر ضربه وارد شده غیر اصولی باشد، امکان سوراخ شدن مخزن پمپ بنزین وجود دارد.

۴. وجود مشکل در دینام خودرو

دینام

در بعضی از مواقع که خودرو به صورت ناگهانی خاموش می شود، مشکل از دینام است، دینام ماشین وظیفه رساندن برق به دیگر قطعات را برعهده دارد. خرابی دینام می تواند باعث شود که ارتباط منبع تغذیه با دیگر اجزا قطع شود. در صورت اینکه چراغ های داشبودر خودروی شما خاموش شده و سپس موتور از کار بیوفتد احتمالا ایراد از دینام می باشد.

معمولا خرابی دینام از قبل با ارور چراغ باتری در خودرو مشخص می شود و می توان از این مشکل جلو گیری کرد. اگر به هنگام رانندگی برق خودرو شما همچنان برقرار بود و خودرو پس از خاموش شدن دوباره با استارت روشن می شود به احتمال زیاد مشکل از یک قطعه دیگر می باشد و دینام شما کاملا سالم می باشد.

5. خرابی سنسور های خودرو

با یشرفت تکنولوژی خودروهای مدرن به بازار آمده اند که در این خودروها سنسورهایی برای بهینه سازی مخلوط سوخت و هوا وجود دارد. ایراد در برخی از این سنسور ها می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی خودرو شود. در بیشتر مواقع در این نوع از خودروها چند سنسور MAF، سنسور دمای مایع خنک‌کننده و سنسور اکسیژن باعث خاموشی می شود و دیگر سنسور ها نقشی در خاموشی خودرو ندارند.

6. خراب شدن سوئیچ احتراق

یکی از عواملی که نقش در خاموش شدن خودرو دارد سوئیچ احتراق می باشد. این سوئیچ درست در پشت قفل احتراق نصب می شود و هنگامی که کلید را برای روشن کردن خودرو می چرخانید، این قطعه با چرخش خود باعث روشن شدن خودرو می شود. این قطعه از قطعات نازک و فلزی زیادی تشکیل شده است که زنگ زدگی و یا خودرگی در اینها می تواند باعث خاموش شدن خودرو شود. یکی از نشانه های خرابی این سوئیچ این است که پس از خاموش شدن خودرو تمامی ابزار های داشبورد خاموش می شوند.

معرفی چند علت خاموش شدن خودرو در سرعت کم یا ساکن

چند علت خاموش شدن خودرو در سرعت کم یا ساکن شامل این موارد است:

۱. خرابی در سنسور اکسیژن یا سنسور مف

سنسور اکسیژن

در درون خودرو ها سنسور های متفاوتی وجود دارند که هرکدام از آن ها اطلاعات مربوط به خود را به ماژول کنترل موتور (ECM) می فرستند، خرابی در دو سنسور اکسیژن درون اگزوز خودرو و سنسور مف می تواند از اصلی ترین علت خاموش شدن خودرو در سرعت کم باشد. وظیفه سنسور اکسیژن خودرو که در منیفولد اگزوز قرار دارد، ارسال مقدار هوای خروجی خودرو به ECM است. خرابی این سنسور باعث می شود که اطلاعات نادرست به ECM ارسال شود که در نهایت باعث خاموشی خودرو در دور پایین می شود.

دیگر سنسوری که درخاموشی خودرو تاثیر بسزایی دارد، سنسور مف ماشین می باشد که این قطعه در سمت چپ خودرو و داخل مجرای وای ورودی قرار دارد. وظیفه اصلی این سنسور اندازه گیری جرم و هوا ورودی به موتور می باشد که خرابی در این سنسور نیز می تواند منجر به خاوش شدن خودروی شما شود.

۲. گرفتگی دریچه گاز اگزوز

علت خاموش شدن خودرو در دور آرام می تواند از گرفتگی دریچه گاز اگزوز باشد. این بخش به طور معمول قسمتی از دود اگزوز را به محفظه احتراق بر می گرداند، معمولا گاز خروجی از این دریچه اکسید کربن می باشد که یک گاز سمی و نسوز است، این گاز باعث می شود تا دمای داخل محفظه کاهش یابد. به وقتی که دریچه مسدود شود، جریان این گاز متوقف می شود و در نتیجه ماشین خاموش می شود.

۳. خراب بودن شمع ها، یک علت خاموش شدن خودرو در سرعت کم

وظیفه اصلی که شمع های خودرو بر عهده دارند احتراق مخلوط هوا و سوخت می باشد. این شمع ها پس از مدتی از مصرف شروع به فرسودگی می کنند. در صورت اینکه شمع خودرو فرسوده شود جرقه به خوبی کار مخواهد کرد و باعث می شود که خودرو خاموش شود.

۴.  خرابی در فعال‌ کننده کنترل دور آرام

اصلی ترین علت خاموش شدن خودرو در دور آرام خراب شدن فعال کننده آن است. در اصل وظیفه این فعال کننده محدود و بهینه کردن دور در دقیقه خودرو می باشد. این قطعه این وظیفه را بر اساس ورودی ماژول کنترل موتور انجام می دهد که این ماژول از سنسور های خودرو این اطلاعات را دریافت می کند. در صورت وجود مشکل در این بخش سرعت چرخش موتور بسیار کم شده و در نتیجع خودرو خاموش خواهد شد.

علت خاموش شدن ماشین هنگام ترمز زدن

علت خاموشی خودرو به هنگام ترمز کردن شامل این مواردی از جمله خرابی جعبه دنده، پایین بودن فشار سوخت و خوردگی یا اتصالات خودرو می شود.

۱. خرابی باکس گیربکس یا جعبه دنده

گیربکس

خودروهایی که از سری خودروهای اتواماتیک می باشند یک مبدل گشتاور درون خود دارند که وظیفه اصلی کلاژ در خودروهای دنده ای را انجام میدهد. در صورت اینکه مایع گیربکس این سری از خودرو ها کم شود یا ایرادی در مبدل گشتاور وجود داشته باشد، خودرو به هنگام ترمز کردن خاموش خواهد شد.

۲ . پایین بودن فشار سوخت یا ایراد در پمپ بنزین خودرو

هنگامی که فشار سوخت خودرو کافی نباشد، در سرعت های این خودرو یک مکث کوچک باعث خاموش شدن موتور ماشین می شود. یکی دیگر از دلایل خاموشی خودرو در سرعت پایین کثیف بودن انژکتور می باشد که در نتیجه باعث مسدود شدن آن می شود که در نتیجه خودرو با ترمز گرفتن شروع به خاموش شدن می کند.

۳. اتصالات و خوردگی سیم‌های خودرو

در صورت وجود مشکل در سیم کشی خودرو اتصالات درون خودرو احتراق به خوبی انجام نخواهد شد، در نتیجه وقتی ترمز می‌گیرید، با کاهش سرعت خودرو رو به رو می شود. با کاهش سرعت، خودرو ولتاژ لازم را از دست خواهد داد و خاموش می شود.

هنگام خاموش شدن ماشین در حال حرکت چه کاری باید انجام داد

در اولین قدم پس از خاموش شدن خودرو حفظ آرامش و خونسردیتان می باشد، سپس در یک یک جای کاملا امن و مطمئن پارک کنید. پس از پارک کردن با امداد خودرو تماس بگیرید تا خودروی شما را به یک تعمیر گاه معتبر برسانند. معمولا در تعمیرگاه ها ابتدا به صورت کلی خودرو را بررسی می کنند و سپس با استفاده از ابزار های مخصوص ماژول ها و سنسئر های مربوطه را بررسی خواهند کرد.

معمولا مشکل یکی از عوامل زیر می باشند که تعمیر کار مربوطه به شما اطلاع می دهد و در صورت نیاز قطعه ای که در آن مشکل وجود دارد باید تعمیر و یا تعویض شود.

  • اگر مشکل در سنسور ها باشد معمولا تعویض یا تعمیر می شوند.
  • اگر اتصالات خودرو محکم نباشند آن ها را محکم می کنند تا مشکل حل شود.
  • در صورت اینکه ایراد ا زپمپ بنزین خودرو باشد آن را تعویض می کنند.
  • اگر انژکتور کثیف باشد آن را تمیز می کنند.
  • در صورت اینکه یاراد از شمع خودرو باشد باید شمع های معیوب را تعویض یا تعمیر کرد.
  • مشکل در دینام یا گیر بکس یم مشکل جدی است و نیاز به تعمیر اساسی خواهد داشت.

دلایل خاموش شدن خودرو در یک نگاه

خاموش شدن ماشین در حال حرکت می تواند یک مشکل اساسی باشد که باید هرچه سریع تر آن را رفع کنید. چرا که این مشکل می تواند ارتباط مستقیمی با جان خود وخانواده ما داشته باشد. برخی از شایع ترین دلایل خاموش شدن خودرو مواردی همچون تمام شدن باک بنزین، خراب شدن سنسور های خودرو، ایراد در پمپ بنزین، گرفتگی دریچه اگزوز و … باشد.

توجه داشته باشید که در صورت خاموش شدن خودرو به هنگام حرکت در مرحله اول باید آرامش خود را حفظ کنید و سپس خودرو را درجای مطمئنی پارک کرده تا از یک تعمیر کار خبره برای حل مشکل کمک بگیرید.

سوالات متداول

دلیل خاموش شدن ماشین در حال حرکت چیست؟

مواردی مانند تمام شدن بنزین، خرابی میل لنگ و سنسور آن، ایراد در سیستم سوخت رسانی، مشکل در قطعه دینام، سنسورهای خودرو، سیستم احتراق سوئیچ و… رایج ترین علت خاموش شدن ماشین در حال حرکت محسوب می شوند.

اگر ماشین در حال حرکت خاموش شود، چه باید کرد؟

اولین قدم در چنین موقعیت هایی حفظ خونسری و آرامشتان است. سپس با شماره امداد خودرو تهران، مشهد یا هر شهری که در آن حضور دارید تماس بگیرید و خاموش شدن خودرو در حال حرکت را برای آن ها بازگو نمایید تا تیم سرویسکار سیار با تجهیزات مناسب برای امداد رسانی به شما در محل حضور یابند.