زمان تعویض روغن ماشین، برای هر خودرویی متفاوت است؛ اما معمولا، طبق کیلومتر یا زمان مشخص می شود. تعویض روغن موتور برای محافظت از قطعات، خنک کنندگی ماشین، بهبود عملکرد و مصرف سوخت، بسیار مهم است. گاهی به علت عقب افتادن تعویض روغن موتور، ماشین به مشکلات جدی بر می خورد؛ در بعضی از موارد حتی شما را در موقعیتی قرار می دهد که دیگر کسی برای کمک در دسترس نیست. در این هنگام، اگر در تهران هستید، می توانید، با شماره امداد خودرو شرق تهران تماس برقرار کرده و درخواست کمک کنید.

بهترین وقت برای عوض کردن روغن موتور

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور برای هر خودرویی، متفاوت است و به عوامل مختلفی، مانند نوع روغن مورد استفاده، نوع موتور، محیط رانندگی و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. با این حال، در اکثر خودروها، توصیه می شود که روغن موتور حداقل هر 6 ماه یا با توجه به مقدار کیلومتر، (معمولاً 5000-8000 کیلومتر) تعویض شود. در صورتی که خودروی شما در شرایط سخت تر مانند رانندگی در شهر، در صورت تردد مکرر در ترافیک یا در شرایط آب و هوایی سخت (مانند باران یا آب و هوای گرم) استفاده می شود، نیاز به تعویض روغن بیشتر با تایم های کمتری، دارد به طور مثال هر 3-4 ماه یا 3000-5000 کیلومتر روغن ماشین بهتر است، عوض شود.

مهمترین نکته در نگهداری از ماشین، این است که شما باید به دستورالعمل تولید کننده خودرو عمل کنید و به روغن ماشین همیشه توجه داشته باشید. توصیه ها و مشخصات تعویض روغن موتور برای هر خودرو در دفترچه راهنمای آن است که برخی از سازنده های خودرو معمولاً زمان تعویض روغن را مشخص می کند و توصیه می کند که از روغن موتور با مشخصات و مارک های تایید شده، توسط آن ها را استفاده کنید.

11 نشانه برای تعویض روغن ماشین

تعویض روغن ماشین

عوض کردن روغن موتور، بر اساس زمان یا مقدار کیلومتری که پیموده است، تعیین می شود. اما در برخی موارد، نیاز داریم زمان تعویض روغن ماشین را زودتر از زمان تعیین شده قرار دهیم. 7 نشانه که از تعویض روغن موتور، خبر می دهند عبارت اند از:

کمتر شدن عملکرد خودرو

کم شدن عملکرد خودرو می تواند به علت مسائل مختلفی از جمله مشکلات موتور، سیستم سوخت رسانی، سیستم تعلیق، جعبه دنده و یا ترمز باشد. یکی از عواملی که باعث کمتر شدن توان و شتاب خودرو می شود، روغن قدیمی و کثیف است. روغن قدیمی و کثیف، منجر به افت قدرت و کاهش شتاب ماشین شود. بنابراین، بررسی سطح و کیفیت روغن موتور و تعویض آن، در صورت لزوم می تواند عملکرد ماشین را به همراه داشته باشد.

دیگر عواملی که می توانند بر روی قدرت ماشین تاثیر داشته باشند و در عملکرد آن اختلالاتی را به وجود آورند؛ شامل موارد زیر هستند:

 • مشکل در سیستم سوخت رسانی و وجود رسوب در آن
 • اختلال در سیستم تعلیق
 • جعبه دنده
 • مشکلات در سیستم تزریق سوخت
 • اشکال در ترمز

صدای غیر عادی ماشین در هنگام روشن شدن

صدای غیر عادی در هنگام روشن شدن موتور در ماشین، یکی از نشانه های تاریخ انقضای روغن موتور است که می خواهد توجه شما را جلب کند؛ بلکه آن را تعویض کنید. در این موقعیت، موتور صداهای غیر عادی مانند صدای های خراشیدن، صدای های فلفلی یا صداهای اضافی دیگری ایجاد می کند که نشانه کمبود روغن یا روغن آلوده است. در این صورت، تعویض روغن و تمیز کردن موتور ماشین، به رفع مشکل کمک می کند.

دور موتور بالا در حالت در جا

تعویض منظم روغن موتور و استفاده از روغن با کیفیت، مانع از ایجاد مشکلات مختلف در ماشین می گردد. این مایع حیاتی در خودرو ها را باید هر چند هزار کیلومتر به صورت منظم تعویض کنید، تا ماشین بهتر و بهینه تر عمل کند و از خرابی های غیر منتظره در آن جلوگیری شود.

به همین دلیل، بهتر است همیشه از روغن های با کیفیت و مناسب برای ماشین خود، استفاده کنید تا عمر مفید ماشین را بیشتر کنید. دور موتور بالا در حالت درجا، می تواند ناشی از کثیف شدن یا افت کیفیت روغن موتور باشد؛ در این صورت باید سریعا به روغن موتور را تعویض کنید؛ همچنین اگر این مشکل در خودروی شما ادامه دار بود، آن را به دست یک مکانیک ماهر خودرو بسپارید.

افزایش دود اگزوز

دود اگزوز

اگزوز خروجی، دودی است که از موتور ماشین عبور می کند. دود اگزوز در بعضی از موارد نشان دهنده خرابی هایی در ماشین است. رنگ دود ناشی از اگزوز، از خرابی های مختلفی در ماشین حرف می زند؛ اما یکی از دلایل شایع آن کثیف شدن و یا افت کیفیت روغن موتور است. وجود دودی به رنگ آبی در اگزوز، از اختلالاتی در سیستم که مربوط به روغن موتور می شود، خبر می دهد و اینکه دیگر زمان تعویض روغن ماشین رسیده است. با تعویض منظم و به موقع روغن موتور، دیگر چنین مشکلاتی برای شما پیش نمی آید.

صدا های متوالی از موتور ماشین به علت روغنی قدیمی

صداهای متوالی از موتور ماشین، ممکن است به دلایل مختلفی از جمله روغنی قدیمی باشد. روغن موتور، یکی از عوامل مهم در حفظ عملکرد صحیح موتور است و باید به طور منظم، تعویض گردد. در طول زمان و استفاده مکرر، روغن موتور کثیف می شود و کثیف بودن آن، باعث ایجاد رسوبات و آلودگی های مزاحم در سیستم خودرو، می شود. در این هنگام احتمال دارد، خصوصیات مهمی را مانند ویسکوزیته (لزجت) از دست بدهد و سبب، عملکرد بدی میان قطعات موتور می شود و جریان آن با رسوباتی که گرفته است کند پیش می رود.

به علاوه، رسوبات و ذرات معلق در روغن، توانایی چسبیدن به قطعات موتور را دارند و منجر به ایجاد اصطکاک و سایش بیشتر، میان قطعات شوند و در مدت زمان کمی دیگر قطعات را هم خراب می کند.

توجه به ظاهر و رنگ روغن

اگر روغن موتور تیره، کثیف و غلیظ به نظر می رسد، این یک نشانه است که روغن به طور ناکارآمدی عمل می کند و زمان تعویض روغن ماشین رسیده است. روغن باید، تمیز و شفاف باشد که به طور منظم عملکردی عالی داشته باشد.

بوی روغن در داخل ماشین

بوی روغن در داخل ماشین نشان دهنده وجود یک مشکل ممکن است که می تواند از نشت روغن، فیلتر روغن، تمیز نبودن سیستم تهویه و نوع روغن موتور باشد.

نشت روغن

یکی از علت های اصلی بوی روغن در داخل ماشین، نشت روغن از موتور یا سیستم روغن است. اگر روغن از موتور یا سیستم، نشت کند، می تواند بر روی قطعات گرم شده، سوزنده شود و بوی روغنی را در داخل ماشین ایجاد کند. در این صورت، بهتر است محل نشت روغن را پیدا کنید و آن را تعمیر کنید.

فیلتر روغن

اگر فیلتر روغن خودرو شما کثیف یا سالم نباشد، ممکن است در هنگام عملکرد ماشین، بوی روغن را در داخل ماشین حس کنید. در این صورت، فیلتر روغن را تعویض کنید و مطمئن شوید که صحیح نصب شده است.

تمیز نبودن سیستم تهویه

سیستم تهویه ماشین یکی عواملی است که باعث می شود بوی روغن سوخته در فضای داخلی خودرو پخش شود. این سیستم هیچ وقت نباید کثیف یا بسته باشد، زیرا ممکن است بوی روغن به جای هوای آزاد در داخل ماشین، نفوذ کند. در این صورت، بهتر است سیستم تهویه را تمیز کرده و فیلتر هوا را تعویض کنید.

نوع روغن موتور

استفاده از روغن موتور نامناسب نیز می تواند، منجر به پخش شدن بوی روغن در داخل ماشین شود. مطمئن شوید که از روغنی با کیفیت و مناسب برای خودروتان استفاده می کنید تا سلامت موتور را حفظ کنید.

مسافت پیموده بیش از حد

هر ماشینی با توجه به دفترچه راهنما یا گفته متخصصان، مسافتی را به عنوان زمان تعویض روغن ماشین، نظر می گیرند. اگر مسافت پیموده شده از حد نساب خودش بیشتر شود و روغن موتور عوض نشود، خودرو به مشکل می خورد.

سطح روغن

قرار داشتن سطح روغن، در میزان مناسبی از اهمیت بالایی، برخوردار است. اگر سطح روغن به طور قابل توجهی کاهش یافته است، احتمال دارد که نشانه ای از نشتی یا مصرف زیاد روغن باشد. در این صورت، روغن باید تعویض شود و نشتی ها باید بررسی و رفع، شوند.

نحوه تخلیه روغن از ماشین

تخلیه روغن از ماشین یکی از مراحل مهم تعویض روغن است که باید با دقت و رعایت اصول انجام شود. برای تخلیه روغن از ماشین، می توانید از دو روش استفاده کنید:

روش ساکشن یا روش پیچ کارتل

در روش ساکشن، یک دستگاه خاص که به ساکشن روغن موتور معروف است؛ از طریق درپوش روغن موتور، روغن سوخته را از کارتل مکش می کند. این روش سریع و راحت است و دیگر، نیازی به جک زدن خودرو ندارد. اما این سبک از تخلیه، هزینه بر است و امکان اینکه، تمام روغن را از کارتل خارج نکند وجود دارد.

روش پیچ کارتل

در روش پیچ کارتل، خودروی شما روی چاله سرویس می رود و فرد تعمیرکار بعد از باز کردن پیچ کارتلی که زیر موتور قرار دارد، روغن سوخته را توی یک سینی تخلیه می کند. این روش کلاسیک و معمولی، می تواند تمام روغن را از کارتل خارج کند؛ اما این روش نیاز به جک زدن خودرو داشته و بسیار زمان بر و کثیف است.

نحوه اضافه کردن روغن موتور

اضافه کردن روغن به موتور، کاری بسیار حساس با دقت بالا است که باید به آرامی و با رعایت اصول انجام شود. اضافه کردن روغن موتور یکی از مراحل نگهداری از خودرو است. برای انجام این کار می توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

 • برای تمیزی کار ابتدا ماشین را بشویید.
 • خودرو را در محلی صاف و هموار، پارک کنید و منتظر بمانید تا موتور خشک شود.
 • پس از باز کردن درپوش روغن، میله شاخص روغن ماشین را بیرون بکشید و با یک دستمال تمیز کنید.
 • میله شاخص که در نزدیکی درپوش روغن موتور قرار دارد را در سر جای خود بگذارید و پس از 5 دقیقه، مجددا بیرون آورید.
 • سطح روغن موتور را بر روی میله شاخص، قرار دهید و بررسی کنید. این میله دارای دو علامت MAX و MIN است که حداکثر و حداقل سطح روغن موتور را نشان می دهند. سطح روغن موتور باید بین این دو علامت، ترجیحا نزدیک به علامت MAX باشد تا روغن ماشین جدید، اضافه شود.
 • پس از اضافه کردن روغن موتور، درپوش روغن موتور را ببندید و میله شاخص را در جای خود قرار دهید.
 • خودرو را چند دقیقه ای، روشن کنید و بعد از خاموش کردن آن، دوباره سطح روغن را با میله شاخص چک کنید. اگر نیاز بود، روغن را دوباره بریزید.

چرا زمان تعویض روغن ماشین مهم است؟

زمان تعویض روغن ماشین، بسیار مهم است؛ زیرا روغن موتور، نقشی بسیار حیاتی در عملکرد و حفظ سلامت موتور ماشین، ایفا می کند. به طور کلی، تعویض منظم روغن موتور موجب حفظ سلامت و عملکرد بهینه موتور می شود.  تولیدکنندگان خودرو، در دفترچه راهنما، زمان تعویض روغن موتور را متناسب با ماشین مشخص می کرده اند و رعایت این زمان ها برای حفظ ضمانتنامه و عمر مفید دستگاه، بسیار مهم است. در موارد زیر دلایل مهم تعویض منظم روغن موتور را بررسی می کنیم:

 

حفاظت از موتور و روانکاری ماشین روغن موتور، علاوه بر کاهش اصطکاک بین قطعات، نقش حائزی در حفاظت قطعات در برابر سایش در مدت زمان طولانی، دارد. با گذشت زمان و استفاده مداوم از این مایع، آلوده و کثیف می شود و خاصیت های روان کردن و حفاظتی آن کاهش می یابد.

شما با تعویض منظم روغن، می توانید، از عمر مفید قطعات موتور بیشتر بهره ببرید و از سایش زودرس آن ها جلوگیری کنید.

خنک کنندگی روغن ماشین، نقش مهمی در خنک کردن قطعات داخلی موتور ایفا می کند. قطعات موتور، در هنگام فعالیت به شدت گرم می شوند و این روغن با خاصیتی که دارد، حرارت را جذب کرده و به صورت مداوم در سراسر موتور جریان می یابد تا حرارت را منتقل کند.

در صورت کثیفی روغن ماشین، خاصیت خنک کنندگی آن، کاهش می یابد و ممکن است موجب، افزایش دمای موتور و خطر آسیب به قطعات شود.

شما قادر هستید که با تعویض منظم روغن، خنک کنندگی موتور را بهینه نگه دارید و از احتمال بیشتر بروز خرابی ها، پیشگیری کنید.

 کاهش ذرات و رسوبات در طول زمان، روغن موتور ذرات معلق در موتور را همراه با رسوبات و آلودگی های دیگر را جذب می کند. این احتمال که ذرات به قطعات موتور چسبیده باشند و سبب ایجاد اصطکاک و سایش زیاد در بین قطعات شوند، بسیار بالا است؛ اما با موجود روغن ماشین، چنین اتفاقی نمی افتد.

با تعویض کم کم و روزانه روغن، از آلودگی مجدد قطعات جلوگیری کرده و به سلامت و عمر مفید موتور ماشین، کمک کنید.

بهبود عملکرد و سوخت مصرف روغن ماشین مناسب و تمیز، عملکرد بهتری را در موتور ایجاد می کند که با روان سازی مناسب قطعات و کاهش اصطکاک، سرعت و کارایی موتور افزایش می یابد. همچنین، موجب بهبود سوخت مصرفی ماشین می شود.

روغن کثیف و قدیمی ممکن است، باعث ایجاد مقاومت بین قطعات موتور شود و افت سوخت مصرف ماشین را نیز به همراه دارد.

 

در آخر

بهترین زمان تعویض روغن ماشین، زمانی است که ماشین به حد کیلومتر مشخص شده رسیده باشد و یا 3 الی 4 ماه از آخرین باری که روغن موتور را تعویض کرده باشید، گذشته باشد. در بعضی از موارد، شما باید زودتر از موعد مشخص شده روغن را عوض کنید. چند نشانه که از تعویض روغن شما خبر می دهد، شامل موارد کمتر شدن عملکرد خودرو، صدای غیر عادی ماشین در هنگام روشن شدن، دور موتور بالا در حالت درجا، افزایش دود اگزوز و رنگ آن به آبی، صدا های متوالی از موتور، توجه به ظاهر و رنگ روغن، بوی روغن در داخل ماشین، مسافت پیموده شده بیش از حد، سطح روغن، افزایش مصرف سوخت و دمای بالای موتور، است. اگر خودروی شما نیاز به تعویض روغن داشت و به تعمیرگاه دسترسی نداشتید، می توانید از امداد خودرو مرکز تهران یا دیگر مناطق پایتخت درخواست کمک کنید.