از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام
دینام و باتری ماشین دو قطعه مهم هستند که در عملکرد بسیاری از قطعات خودرو تاثیر مستقیم می گذارند؛ بنابراین خرابی در هر یک از این دو قطعه می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جدی و هزینه های سنگین برای افراد شود. همچنین وجود خرابی در این قطعات می تواند علت استارت نخوردن ماشین نیز باشد. از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام؟
در بیشتر مواقع علت تشخیص خرابی سخت بوده و بهتر است برای حل مشکل از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید؛ اما در حالت کلی نشانه های خرابی باتری شامل کم نور شدن چراغ ها، استارت نخوردن، بوی عجیب و نشانه های خرابی دینام شامل روشن شدن چراغ هشدار، شنیدن صدای کلیک و خاموش شدن مکرر ماشین است.

در صورت استارت نخوردن خودرو از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام؟

روشن شدن خودرو معمولا یک فرآیند 3 مرحله ای دارد؛ در ابتدا باتری خودرو برای شروع به کار، یک شوک الکتریکی به استارت موتور وارد می کند. این شوک باعث به کار افتادن دینام می شود و در نهایت دینام باتری را شارژ کرده و چرخه 3 مرحله ای به طور کامل طی می شود.
در پاسخ به سوال از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام؟ باید گفت که از اصلی ترین نشانه های خرابی در باتری یا دینام این است که با چرخاندن سوییچ بعضی از چراغ های خودرو روشن می شود؛ ولی ماشین استارت نمی خورد. اگر این اتفاق بیفتد، شما می توانید متوجه شوید که در یکی از این دو قطعه مشکل وجود دارد.
اگر خودرو شما نیز در هنگام استارت زدن روشن نمی شود بهتر است در ابتدا تمامی اتصالات باتری خودرو را بررسی کنید و مطمئن شوید که اتصالات خودرو محکم بسته شده، برای اطمینان از محکم بودن اتصالات باید با استفاده از آچار مناسب اقدام به چرخاندن پیچ های باتری کنید.
توجه داشته باشید که پیچ های باتری باید به قدری محکم بسته شده باشد که در هنگام چرخش حرکت نکند. دینام برخاف باتری از دوام بیشتری برخورد دار است و به ندرت دچار مشکل می شود، من جمله از اصلی ترین نشانه های خرابی در دینام این بوده که خودرو پس از باتری به باتری کردن روشن شده و کار می کند. این اتفاق نشان می دهد که باتری خودرو شارژ شده و در نتیجه باتری سالم می باشد.

چگونه بفهمیم دینام ماشین خراب است؟

باتری ماشین

از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام؟ تشخیص علت خرابی خودرو بسیار سخت است و باید به دست یک متخصص انجام گیرد؛ اما برخی از رایج ترین علائم باتری خراب عبارتند از:

1. کم نور شدن چراغ های خودرو

اگر چراغ های خودرو در داشبورد و یا چراغ های جلو رفته رفته کم نور شوند ممکن است به علت خالی شدن باتری ماشین باشد. برای اطمینان بهتر است که برف پاک کن ها، چراغ ها و… و خود خودرو را یک بار به طور کامل خاموش کرده و سپس دوباره روشن کنید. اگر مشکل در باتری باشد، قطعات برقی خودرو همچنان کم نور خواهند بود.

2. تمام شدن عمر باتری ماشین

معمولا در بهترین حالت طول عمر باتری ماشین، 2 الی 3 سال است؛ بنابراین اگر از خرید و یا تعویض باتری شما بیش از 2 الی 3 سال می گذرد احتمالا باید دوباره اقدام به تعویض باتری کنید.

3. ماشین به سختی استارت می خورد

از دیگر نشانه های خرابی در باتری سخت استارت خوردن خودرو است. اگر استارت خوردن خودرو بیش از حد معمول زمان بگیرد، به احتمال خیلی زیاد مشکل از باتری بوده و نیاز به تعویض باتری دارید.

4. خوردگی یا سولفاته شدن سر باتری ماشین

اگر در سرباتری های خودرو، خوردگی و یا سولفاته شدن را مشاهده کردید. احتمالا باتری ماشین شما خراب شده و باید در اولین فرصت ممکن اقدام به تعویض باتری کنید.

5. باتری بوی عجیبی می دهد.

در بعضی از شرایط از باتری بویی مانند تخم مرغ فاسد خارج می شود که این وضعیت نشان می دهد که گازهای درونی باتری به بیرئن نشت می کند. این موضوع می تواند بسیار جدی باشد. به همین علت بهتر است در اولین فرصت ممکن به یک تعمیرگاه معتبر برای حل مشکل مراجعه کنید.

6. نیاز به شارژ مجدد در بازه های زمانی کوتاه

اگر باتری خودروی شما در بازه های زمانی کوتاه نیاز به شارژ کردن پیدا می کند، به احتمال زیاد باتری عمر مفید خود را تمام کرده است و باید اقدام به تعویض این قطعه شود.

چگونه بفهمیم دینام سالم است و مهم ترین نشانه های خرابی آن چیست؟

دینام

دینام در خودرو نقش تامین کننده جریان الکتریکی برق را برعهده دارد. برخی از عمده دلایل خرابی در این قطعه عبارتند از:

1. صدای کلیک یا صدای غرغر

اگر هنگام روشن کردن خودرو صدایی مانند غرغر یا صدای کلیک خارج شود، احتمالا دینام ماشین خراب شده و نیاز به تعمیر این قطعه دارید.

2. کم نور شدن تدریجی چراغ های داشبورد

اگر چراغ های داشبورد در حین رانندگی، به صورت تدریجی کم نور شود، به احتمال زیاد دینام نمی تواند جریان برق را به طور کامل تامین کند و نیاز است که این قطعه را مورد بررسی قرار دهید.

3. استشمام بوی سوختن لاستیک یا سیم داغ

در شرایطی که به هنگام رانندگی و یا توقف بویی همانند سوختن لاستیک و یا سیم داغ خارج شود، بدین معنی است که زمان تعویض دینام خودرو رسیده و نیاز است که در اولین فرصت اقدام به تعویض این قطعه کنید.

4. درست کار نکردن لوازم جانبی خودرو

درست کار نکردن لوازم جانبی خودرو مانند شیشه های برقی، رادیو و.. می تواند نشان دهنده این باشد که برق کافی به این قطعات نمی رسد، توصیه می شود برای عملکرد صحیح لوازم جانبی در خودرو دینام را به یک تعمیر کار نشان دهید تا در صورت وجود مشکل آن را رفع کند.

5. روشن شدن چراغ هشدار

از جمله اصلی ترین نشانه های خرابی دینام در خودرو روشن شدن چراغ های هشدار است. اگر در عملکرد دینام اختلالی ایجاد شود دو چراغ هشدار “GEN و “ALT” در داشبورد روشن خواهند شد. این چراغ ها به صورت مستقیم به ولتاژ خروجی خودرو وصل هستند و اگر ولتاژ دینام از محدوده 13 تا 14.5 ولت خارج شود روشن می شوند. از این رو اگر این دوو چراغ هشدار در خودروی شما روشن شدند، بهترین کار این است که دراولین فرصت خودرو را به یک تعمیر کار متخصص نشان دهید.

6. خاموش شدن های مکرر ماشین

اگر دینام خودرو خراب باشد، دیگر ماشین قدرتی برای شارژ باتری و روشن شدن نخواهد داشت؛ از این رو ماشین یا شروع به حرکت نمی کند و یا در حین رانندگی به صورت مکرر خاموش می شود. در این شرایط احتمالا دینام توانایی لازم برای ایجاد جریان الکتریکی را ندارد و در نتیجه برق کافی به شمع ها و کویل های خودرو نمی رسد.

چگونه بفهمیم دینام، باتری را شارژ می کند؟

تست باتری

از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام؟ اگر دینام خودرو نتواند به درستی کار کند باتری به آرامی شروع به تخلیه می کند. اگر باتری ماشین شما خالی شده است و سیستم های الکتریکی مهم خودرو به درستی کار نمی کنند در ابتدا باید بررسی کنید کهدینام به درستی باتری را شارژ کمی کند یا نه؟ برای بررسی سلامت دینام کافی است مراحل زیر را طی کنید.
 1. در ابتدا ماشین را روشن کرده، اگر پس از روشن کردن ماشین مشاهده کردید که چراغ های جلو کم نور شده است، احتمالا دینام در حال خاموش شدن می باشد.
 2. پس از خاموش کردن خودرو، از محکم بودن اتصالات مابین باتری و دینام اطمینان حاصل کنید.
 3. سپس دوباره خودرو را استارت بزنید، در صورت اینکه خودرو روشن نشد، باید از تقویت کننده باتری یا روش باتری به باتری با یک ماشین دیگر خودرو را روشن کنید.
 4. برای اینکه دینام خودرو را تست کنید باید از یک مولتی متر و یا ولتاژ سنج کمک بگیرید، بدین صورت که ولتاژ سنج را به دینام وصل می کنید و سپس باید اقدام به خاموش کردن موتور خودرو کنید در آخر بررسی کنید که عدد نمایش داده شده در بین 13.6 الی 14.5 باشد.
در آخر اگر دینام، باتری ماشین شما را شارژ نمی کند بهترین کار این است که با یک مکانیک خبره تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

از کجا بفهمیم باتری ماشین خوابیده است؟

برخی از اصلی ترین نشانه های خواب رفتن باتری عبارتند از:
 •  باد کردن باتری
 • بوی عجیب و غریب از باتری
 • تمام شدن عمر باتری ماشین
 •  کم نور شدن چراغ های جلو و یا داشبورد
 • سخت استارت خوردن ماشین
 • خاموش شدن ماشین به صورت پی در پی
 •  سولفاته شدن سر باتری ماشین

نتیجه گیری

از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام؟ در صورتی که باتری یا دینام خودروی شما خراب باشد، ماشین استارت نخواهد خورد. همچنین از جمله اصلی ترین نشانه های خرابی در باتری و یا دینام عبارتند از کم نور شدن چراغ جلو، استارت نخوردن ماشین، صدای کلیک و… در حالت کلی از انجایی که تشخیص علت خرابی قطعات الکتریکی کمی سخت می باشد توصیه می شود که از یک تعمیر کار خبره برای پیدا کردن مشکل و حل آن کمک بگیرید. همچنین در صورت خرابی خودرو می توانید با امداد خودرو مرکز تهران یا دیگر مناطق پایتخت تماس بگیرید.