طول عمر باتری ماشین

باتری ماشین یک قطعه مهم در موتور است که بدون آن خودرو به حرکت در نمی آید. باتری ماشین برای راه اندازی مجدد آن و روشن کردن سیستم صوتی، بالا و پایین رفتن پنجره ها، برف پاک کن، شارژ موبایل و هر چیزی که در خودرو با برق کار می کند ضروری است. برای اینکه، زمانی این وسیله نقلیه شما را در برهوت تنها نگذارد، بهتر است همیشه حواستان به طول عمر باتری ماشین باشد. آب و هوای خیلی سرد یا گرم، معیوب بودن دینام، اشکال در شارژ باتری و… در طول عمر باتری موثر هستند. اگر در موقعیتی با باتری ماشین به مشکل برخوردید می توانید با گرفتن شماره امداد خودرو تهرانپارس، در خواست کمک کنید.

طول عمر باتری ماشین چه قدر است؟

باتری های ماشین معمولاً باتری های سرب-اسیدی هستند که از ترکیب سلول های شیمیایی سرب و اسید سولفوریک تشکیل شده اند. این باتری ها، قادرند انرژی الکتریکی را تولید کرده و آن را به موتور و سیستم های الکتریکی خودرو، ارسال کنند. باتری های ماشین بعد از مدتی استفاده و تخلیه، نیاز به شارژ مجدد دارند. برای شارژ باتری ماشین، معمولاً از سیستم شارژ خودرو (مانند دینام) توسط سرویسکاران، استفاده می شود که در حین حرکت خودرو، باتری را شارژ می کند. باتری ماشین دارای طول عمر محدودی است که پس از 3 الی 5 سال، عملکرد آن کاهش می یابد و نیاز به تعویض پیدا می کند. عواملی مانند کیفیت باتری، شرایط استفاده، نگهداری و محیط زیست، بر طول عمر باتری ماشین تاثیر گذار هستنند.

5  عامل که طول مفید باتری ماشین را کم می کند

عوامل زیادی بر طول عمر باتری ماشین یا عمر مفید آن، تاثیر می گذارند که مهم ترین شان عبارت اند از:

آب و هوای بسیار گرم یا سرد منطقه

بیشترین تاثیر در عمر مفید باتری را آب و هوای منطقه دارد. در مناطقی که آب و هوای زیست بومی آن گرم است، عمر باتری خودرو کمتر می شود. چرا که در هوای گرم موتور بیش از اندازه داغ می کند و باعث تبخیر مایعات داخل باتری شده و در نتیجه به ساختار داخلی باتری ماشین، آسیب می زند. در هوای خیلی سرد نیز، باتری آسیب هایی می بیند. در دمای صفر یا زیر صفر سانتیگراد، باتری تا 35% ضعیف تر از حالت عادی می شوند. در این زمان باتری، برای اینکه خودرو را به توان و عملکرد مناسب برساند، فشار زیادی را متحمل می شود و به سختی کار می کند. این امر موجب ضعیف شدن باتری و کم شدن طول عمر آن می شود.

مشکل در شارژ باتری

اشکال در شارژ باتری، یکی دیگر از عواملی محسوب می شود که در کم شدن طول عمر باتری ماشین، تاثیر گذار است. امروزه بسیاری از خودرو ها به وسیله دینام، برق لازم برای لوازم کوچک در خودرو را تامین می کنند تا به باتری فشاری وارد نشود و عمر مفید بیشتری داشته باشد. گاهی در اثر فرسوده شدن و یا از دست دادن کشش در دینام و تجهیزات آن، برق مورد نیاز، مستقیم از باتری دریافت می شود که عامل خالی شدن ناگهانی آن، حتی در صورت شارژ مجدد است.

معیوب بودن دینام

دینام

دینام که برق مورد نیاز برای سیستم های الکترونیکی خودرو را تامین می کند، یک ژنراتور الکتریکی است که با استفاده از انرژی مکانیکی که از موتور خودرو تامین می شود، برق تولید می کند. این قطعه، برق مورد نیاز برای شارژ باتری خودرو را نیز، تأمین می کند تا بتواند به درستی عمل کند.

سیم کشی بی کیفیت و کابل باتری پوسیده

سیم کشی بی کیفیت و کابل باتری پوسیده می توانند به مشکلاتی در سیستم الکتریکی خودرو منجر شوند که شامل افت ولتاژ، خرابی باتری، ایجاد حرارت زیاد، قطع و اتصال های نامناسب و پیوسته در برق خودرو می شود.بهترین راه برای حل این مشکلات، تعمیر و جایگزینی سیم های بی کیفیت و کابل باتری پوسیده است؛ زیرا احتمال دارد با تعمیر این قطعات، مشکل شما بر طرف نگردد.

خوردگی پایانه های باتری

خوردگی پایانه های باتری جزو دلایل اصلی است که در کاهش طول عمر باتری، نقش دارد. از سرباتری ها یا کانکتورها، به مرور زمان مقداری اسید نشت می کند که مانع عبور جریان الکتریکی می شود. شما می توانید به راحتی با باز کردن جلوی ماشین، باتری را مشاهده کنید و اگر در اطراف آن تکه های سفت و عجیب را دیدید، بدانید، به زودی زمان تعویض باتری ماشین می رسد.

چگونه متوجه زمان درست تعویض کردن باطری شویم؟

برای تشخیص درست در تعویض باتری، نشانه هایی وجود دارد که بدون تخصص در این فن، می توانید خودتان را برای یک باتری جدیدی آماده کنید:

بوی بد در خودرو

از راحت ترین نحوه تشخیص خراب شدن باتری خودرو استشمام بوی گوگرد یا بویی خاص که شبیه به اسید دارد، است. این بو به علت نشتی، قدیمی شدن باتری و آسیب های خارجی است.

کم نور شدن چراغ های جلو و نور چراغ های داخل ماشین

هنگامی که باتری ضعیف می شود، اولین تاثیر را چراغ های داخل ماشین و جلو، نشان می دهند. باتری ماشین در این حالت، نمی تواند به صورت کامل عملکردی عالی، داشته باشد و برای اینکه برق را به بخش های مهم تر برساند، میزان روشنایی لامپ ها را کاهش می دهد.

روشن نشدن موتور

به طور کلی، زمانی که ماشین روشن نشود و موتور عملکردی از خودش نشان ندهد، باتری مرده و کاملا تمام شده است، اما اگر در صورت استارت زدن، صفحه در صفحه پشت فرمان، روشن می شود اما موتور عملکردی ندارد، یعنی باتری در حال تمام شدن است.

کند شدن عملکرد موتور

در حالت عادی تمام خودروها، بعد از استارت زدن بلافاصله روشن می شوند، اما در خودرو هایی که طول عمر باتری ماشین آن ها کم شده است و کم کم به زمان تعویض نزدیک می شوند در استارت و دینام به مشکلاتی بر می خورند که باعث می شود خودرو به سختی روشن شود.

کلام آخر در باتری خودرو

در نهایت، باید توجه داشته باشید که طول عمر باتری ماشین، به برند و نوع خودرو بستگی دارد اما معمولا بیش از 3 الی 4 سال بیشتر دوام نمی آورند. آب و هوای بسیار گرم با سرد منطقه، مشکل در شارژ باتری، معیوب بودن دینام، سیم کشی بی کیفیت و کابل باتری پوسیده و خوردگی پایانه های باتری 5 مورد از عواملی هستند که در کم شدن عمر مفید خودرو تاثیر گذار است. اگر در موقعیتی قرار گرفته اید که دیگر ماشین استارت نمی خورد، می توانید با گرفتن شماره امداد خودرو تهران، در خواست کمک کنید. چند نشانه که از کم شدن عمر باتری خبر می دهند، کند شدن عملکرد موتور، کم شدن نور چراغ های جلو و داخل ماشین و بوی بد باتری است.