علت خالی شدن باتری ماشین

باتری ماشین یکی از قطعات حیاتی و مهم خودرو است که وظیفه تأمین برق مورد نیاز برای استارت و سایر تجهیزات الکتریکی خودرو را بر عهده دارد. خالی شدن باتری ماشین یکی از رایجترین مشکلاتی است که هر راننده ای امکان دارد با آن سر و کله بزند. معمولا علت خالی شدن باتری ماشین تمام شدن عمر مفید این قطعه است؛ ولی در شرایطی دلایل دیگری از جمله خرابی باتری، وجود اتصالی و.. نیز می توانند باعث خالی شدن باتری باشند.

اگر شما در حین رانندگی در شمال تهران هستید و باتری ماشین شما خالی شده است، می توانید با امداد خودرو شمال تهران تماس بگیرید تا آنها در سریع ترین زمان ممکن، باتری ماشین شما را تعویض یا شارژ کنند.

دلایل خالی شدن باتری ماشین

باتری ماشین

باتری ماشین وظیفه ذخیره انرژی الکتریکی و تامین برق برای قطعات مهم را بر عهده دارد و خالی شدن باتری می تواند در شرایطی بسیار دردسر ساز باشد. برخی از دلایل خالی شدن باتری ماشین عبارتند از:

ضعیف شدن باتری در گذر زمان

هر قطعه مصرفی عمری مفیدی دارد؛ باتری نیز از این قضیه مستثنی نیست و با گذشت زمان باتری خودرو تحلیل و موجب تمام شدن عمر مفید این قطعه می شود. معمولا کارشناسان برای حفظ سلامت باتری خودرو توصیه می کنند که حداقل هر دو هفته یک بار خودرو را روشن کرده و به ماشین اجازه فعالیت کوتاهی دهید.

این فعالیت کوتاه باعث می شود تا دینام خودرو وارد مدار شود و باتری را به صورت کامل شارژ کند. اگر خودروی خود را در بازه های زمانی طولانی مدت خاموش نگه دارید و اجازه فعالیت به ماشین ندهید طبیعتا باتری شروع به ضعیف شدن خواهد کرد. دوباره شارژ کردن خودرو بعد از خالی شدن باتری به صورت کامل موجب ضعیف شدن باتری و فرسوده شدن صفحات داخلی می شود. اگر این شرایط به صورت مکرر تکرار شود عمر مفید باتری به شدت پایین خواهد آمد و و باتری در فاصله زمانی کوتاه‌تری خالی می‌ شود.

خوردگی یا سست بودن کابل‌ های باتری

خوردگی، زنگ زدگی، شل شدن پایانه های باتری یکی دیگر از اصلی ترین دلایل خالی شدن باتری در خودروهای ما می باشد، معمولا خوردگی در باتری می تواند با گذر زمان عمر این قطعه را به شدت کاهش دهد. بهترین راه برای حل کردن این مشکل تمیز کردن زنگ زدگی، خوردگی با استفاده از جوش شیرین است. البته توجه داشته باشید که در هنگام تمیز کردن باتری تمامی موارد ایمنی را به طور کامل رعایت کنید تا با مشکلات جدی تری در آینده برخورد نکنید.

روشن ماندن چراغ ‌ها

چراغ های ماشین

یکی از دلایلی که باعث خالی شدن باتری می شود، روشن ماندن چراغ های خودرو در بازه های زمانی طولانی مدت است؛ معمولا صاحبین خودرو به طور کاملا سهوی چراغ های خودرو را روشن می گذارند که این عمر منجر به خالی شدن باتری ماشین خواهد شد. بنابراین لازم است که حتما پیش از خارج شدن از خودروی خود از خاموش بودن چراغ های ان اطمینان حاصل کنیم.

البته لازم به ذکر است که علت خالی شدن باتری ماشین تنها مربوط به روشن ماندن چراغ های خودرو نمی شود، به طور مثال بارها مشاهده شده است که در هنگام ترک خودرو درب یکی از درهای ماشین به خوبی بسته نشده است. در نتیجه چراغ هشدار کابین روشن خواهد شد و اگر خودرو چندین ساعت در این شرایط بماند باتری در زمان کوتاهی به صورت کامل خالی خواهد شد.

رانندگی زیاد در مسیرهای کوتاه

در برخی از خودروها این مشکل به وفور ایجاد می شود و معمولا ایراد از دینام خودرو است، در زمانی که خودروی خود را در مسافت های کوتاه برانید و پی در پی خاموش کنید، دینام ماشین فرصت نمی کند تا باتری وسیله نقلیه شما را به طور کامل شارژ کند؛ در نتیجه در بعضی از مواقع رانندگی زیاد در مسافت های کوتاه باعث خالی شدن باتری خودرو می شود.

برق‌ دزدی ماشین

این مشکل معمولا در خودروهایی که قدیمی تر هستند مشاهده می شود. برق دزدی به معنای اتلاف انرژی الکتریکی در هنگام خاموشی خودرو است؛ بدین صورت اتفاق می افتد که خودرو خاموش است؛ ولی هوز اتصال فعالی درون ماشین وجود دارد و یک یا چند قطعه همچنان برق دریافت می کنند.

معمولا این اتفاق بیشتر در چراغ های خودرو رخ می دهد. برای مثال چراغ های داخلی خودرو یا صندوق عقب پس از خاموش شدن خودرو هنوز برق دریافت می کنند و روشن هستند، در اکثر مواقع وجود ایراد در کویل، وایر شمع و فیوزها، برق ‌دزدی را ایجاد می ‌کند. بهترین توصیه برای حل مشکل برق دزدی این است که به یک تعمیر گاه خبره مراجعه کنید تا به صورت اصولی تمامی قسمت های برقی خودرو چک کرده و در صورت وجود ایراد رفع ایراد مشکل رفع شود.

آب و هوا

در مناطقی که آب و هوای بسیار سرد و یا گرم وجود دارد عمر باتری به علت شرایط اقلیمی نامناسب بسیار کاهش می یابد؛ بدین منظور برخی از تولید کنندگان باتری خودرو کاورهایی مخصوص طراحی کرده اند تا از باتری در زمان سرما سرمای زیاد و در زمان گرما از گرمای زیاد مراقبت کند. اگر ساکن مناطق گرم سیر هستید، بهتر است از این کاورها استفاده کنید چرا که در زمان گرما و آفتاب شدید، باتری سولفاته می شود و در نتیجه باتری در تبدیل انرژی شیمیای به الکتریکی با مشکل مواجه می شود.

وجود ایراد در دینام خودرو

مشکل در دینام

یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده سیستم برق خودرو دینام ماشین است. در اصل وظیفه این قطعه شارژ کردن باتری به هنگام روشن بودن خودرو با تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی است. اگر با توجه به هر دلیلی مشکلی در دینام به وجود اید این قطعه دیگر نمی تواند باتری را شارژ کند، پس بعد از گذشت زمان نه چندان زیادی باتری خالی خواهد شد. از جمله نشانه های خرابی دینام در ماشین کم نور شدن چراغ ها، شنیدن صداهای عجیب و غریب در زیر کاپوت ماشین، استشمام بوی سوختن لاستیک یا سیم و… می باشد.

اکسید شدن اتصالات باتری

در بعضی از مواقع اکسید شدن اتصالات باتری علت خالی شدن باتری ماشین می باشد؛ معمولا این مشکل با گذر زمان ایحاد می شود و وجود این مشکل کاملا طبیعی است، البته توجه داشته باشید که در صورت عدم رسیدگی به این ایراد با مشکل تخلیه تدریجی باتری مواجه خواهید شد. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل می توانید وضعیت سلامت باتری را در بازه های زمانی مشخص چک کنید و اگر علامتی مانند گردی سفیدرنگ روی پایانه‌های باتری ماشین دیدید با رعایت نکات ایمنی اقدام به تمیز کردن این لکه ها کنید تا از مشکلات جدی قدیمی تر جلوگیری کنید.

چطور سلامت باتری را چک کنیم

برای بررسی سلامت باتری خود باید در ولتاژ آن را اندازه بگیرید اگر باتری ماشین در وضعیت سالمی باشد به هنگام اندازه گیری در حالت خاموش با عدد 12.6 مواجه خواهید شد و در حالت روشن معمولا عددی بین 13.7 تا 14.7 ولت را باید مشاهده کنید. معمولا توصیه می شود برای اندازه گیری ولتاژ باتری به یک برق کار خبره مراجعه کنید، ولی در صورت اینکه خودتان می خواهید این کار را انجام دهید کافی است ابتدا سوئیچ را کاملا بچرخانید تا چراغ‌ های ماشین به طور کامل خاموش شود.

سپس کابل قرمز رنگ ولت متر را باید به سر قطب مثبت که با علامت (+) مشخص شده است وصل کنید و کابل سیاه رنگ را به قطب منفی که با علامت (-) مشخص شده است وصل کنید. سپس ولت متر عدد ولتاژ در یک دمای طبیعی وضعیت باتری ماشین را نشان می‌دهد.

نتیجه گیری

باتری ماشین یکی از قطعات مهم خودرو است که وظیفه تأمین برق مورد نیاز برای استارت و سایر تجهیزات الکتریکی خودرو را بر عهده دارد. خالی شدن باتری ماشین می تواند دلایل مختلفی مانند آب و هوا، رانندگی در مسیر های کوتاه، تضعیف باتری و…  داشته باشد. در صورت اینکه باتری ماشین شما خالی شد، می توانید با استفاده از یک کابل شارژر، باتری را به صورت موقت شارژ کنید. اگر باتری ماشین شما به طور مداوم خالی می شود، باید با مراجعه به یک تعمیرگاه معتبر علت خالی شدن باتری را پیدا کنید. همچنین می توانید با گرفتن شماره امداد خودرو تهران از آن ها درخواست کمک کنید.