فلایویل خودرو

فلایویل چیست؟ گشتاور و حرکت دورانی قطعات در خودروها یکی از مباحث مهم است که اطلاعات داشتن راجع ‌به آن ‌ها باعث افزایش آگاهی شما در مورد عملکرد خودرو خواهد شد. فلایویل و میل لنگ از  قطعاتی هستند که در سیستم خودرو و حرکت آن نقش اساسی دارند.

اما آیا می‌ دانید فلایویل و میل لنگ چیست و چه کاربردی دارد؟ برای معرفی فلایویل، چرخ‌ طیار یا چرخ ‌لنگر، در ابتدا باید با سیستم انتقال قدرت خودرو آشنا شوید. سیستم انتقال قدرت بخشی است که موجب کنترل گشتاور خودرو خواهد شد و نیرو را به چرخ و سایر قسمت ‌های خودرو منتقل می‌ کند. فلایویل جزوی از این سیستم پیچیده است و به ‌نوعی بخش اصلی کلاچ خودرو به ‌شمار می ‌رود.

فلایویل چیست؟

آیا تاکنون به حرکت سریع چرخ ماشین ‌ها دقت کرده ‌اید؟ می‌ دانید که این گشتاور سریع ناشی از چه چیزی است؟ برای بسط این موضوع باید اشاره کنیم که فلایویل و میل لنگ چیست؟ سیستم پیچیده خودروهای بنزینی و موتورهای خودرو، وظیفه انتقال نیروی جنبشی و گشتاور را به قطعات دارد. این سیستم از چند قطعه مهم کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل و… تشکیل می ‌شود. در این بین، کلاچ مهم ‌ترین نقش را ایفا کرده و دارای زیر مجموعه ‌هایی است که با ظرافت روی هم سوار شده است.

فلایویل یکی از اصلی‌ ترین بخش‌ های کلاچ بوده که جایی در بین کلاچ، گیربکس و موتور قرار دارد. این قطعه شبیه به یک وزنه است که جرم زیادی دارد. محل قرارگیری فلایویل دقیقا در قسمت انتهایی میل لنگ است. محلی که فلایویل به میل لنگ پیچ شده را فلنج می‌ گویند. در این بخش تعدادی سوراخ روی این قطعه دیده می ‌شود که برقرار کننده ارتباط فلایویل، میل لنگ، گیر بکس و سایر قطعات است و قسمتی از گیربکس را هم از خود عبور می ‌دهد.

ساختار فلایویل چگونه است؟

ساختار فلایویل

فلایول در اتصال با قطعات جعبه ‌دنده قرار دارد و برای کاهش اصطکاک و افزایش عملکرد خودرو، بلبرینگ ‌هایی در آن کار گذاشته شده است. حال گیربکس چیست؟ جعبه دنده یا گیربکس وظیفه کنترل و تنظیم قدرت موتور را بر عهده دارد. این سیستم به شخص امکان کنترل سرعت در شرایط مختلف را می دهد و فلایول بر روی آن قرار گرفته است.

فلایویل یک دیسک صفحه ‌‌ای از جنس چدن است که دورن آن، دنده رینگی، چرخ‌ دنده اولیه، صفحه درایو، فنر داخلی، فنر خارجی و بلبرینگ قرار دارد. مقاومت این قطعه در برابر ضربات بالا است؛ اما باید یکنواختی صفحه حفظ شود تا در هنگام دریافت ضربات، تاب نداشته و هرز نشود. فلایول انواع مختلفی دارد که براساس نوع موتور و تعداد سیلندر خودرو کار گذاشته می ‌شود.

در خودرو وظیفه فلایویل چیست؟

حال که متوجه شدید فلایویل چیست، باید از وظیفه آن مطلع شوید! فلایویل، قطعه چرخ‌ دنده شکل خودرو است که در نبود آن، امکان حرکت خودرو وجود ندارد. حالت صفحه‌ ای و دندانه ای بودن دور این قطعه، باعث افزایش کارایی بیشتر شده و دنده رینگی، صفحه درایو، فنر داخلی و… در آن قرار دارند. فلایویل در خودرو نقش‌ هایی همچون ذخیره انرژی، تنظیم حرکات قطعات، حرکت چرخ خودرو و… را برعهده دارد. این قطعه علاوه ‌بر ذخیره انرژی در مواقع خاص، انرژی را به جعبه ‌دنده انتقال می دهد.

1. ذخیره انرژی جنبشی

ذخیره انرژی خودرو توسط فلایویل

یکی از وظایف فلایویل استفاده از انرژی جنبشی و ذخیره آن است که در عین حال بر دوران دیگر قطعات نیز مدیریت دارد. این قطعه هنگام افزایش سرعت حرکت، انرژی ذخیره شده جنبشی را آزاد می کند. فلایویل، منتقل کننده انرژی به گیربکس است؛ بنابراین اگر در عملکرد آن مشکلی پیش آید، هیچ گشتاور و انرژی جنبشی به گیربکس منتقل نشده و حرکت چرخ‌ ها و دیگر قسمت‌ های خودرو، مختل می شود.

2. تنظیم حرکات میل لنگ

میل لنگ و فلایویل، یک رابطه دو سر سود با هم دارند؛ زیرا حرکت و انتقال قدرت فلایویل به میل لنگ وابسته است و فلایویل حرکات و فعالیت میل لنگ را نتظیم می کند. در واقع این قطعه، اقدام به کاهش حرکات اضافی در میل لنگ می شود و  از قطعاتی به‌ خصوص پیستون ماشین محافظت می کند.

3. حرکت خودرو با فلایویل

حرکت و سرعت بالا در خودرو با عملکرد فلایویل

فلایویل نقش مهمی در حرکت خودرو دارد. به‌ عبارتی، این قطعه با استارتر خودرو ارتباط مستقیم دارد به صورتی که هنگام آزاد کردن کلاج، این پدال از فلایویل جدا می شود و اگر پدال کلاج گرفته شود، این دو قطعه با قدرت به هم متصل می شوند. قسمت چرخ دنده شکل دور فلایویل به استارتر خودرو متصل است و هنگامی که خودرو روشن می شود، این قطعه شروع به چرخش خواهد کرد. فلایویل یا چرخ لنگر، قدرت و توانایی موتور خودرو را می گیرد و به کلاچ منتقل می کند، سپس به چرخ های خودرو قدرت انتقال می دهد تا شروع به حرکت کنند.

سخن پایانی

با دانستن فلایویل چیست؟ و عملکرد آن، قطعا خودروی خود را بهتر شناخته‌ و قدرت تشخیص شما به هنگام خرابی ماشین بیشتر شده است. فلایویل یک دیسک صفحه‌ ای چدنی خاکستری رنگ بوده که از قطعات مهمی مانند کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل و… تشکیل می ‌شود.

صفحه درایو، دنده رینگی، فنر داخلی، چرخ‌ دنده اولیه، فنر خارجی و بلبرینگ از جمله قطعاتی هستند که در فلایویل قرار دارند. وظایف اصلی این قطعه شامل انتقال انرژی به گیربکس، تنظیم حرکات میل لنگ، حرکت خودرو، ذخیره انرژی و آزاد کردن آن در هنگام فعالیت یا سرعت بالا است. اگر خودروی شما در کلان شهر تهران دچار مشکل شد، می توانید با امداد خودروی تهران تماس بگیرید و از خدمات تعمیر در محل این شرکت بهرمند شوید.