رینگ پیستون خراب

استفاده از موتورهای پیستونی در خودروها و وسایل نقلیه موتوری بسیار شایع است. این قطعات به ‌همراه دریچه‌ های بسته ‌ای که روی سرشان قرار دارد، کار مهم و معمول محفظه احتراق را هنگامی که مخلوط سوخت و هوا در اثر احتراق در حال اشتعال است، انجام می ‌دهند. اما علت خراب شدن رینگ پیستون چیست؟ موتورهای پیستونی، مولدهای قدرتی هستند که از طریق حرکات رفت و برگشتی پیستون ‌ها، نیروی حرکتی را به نیروی چرخشی تبدیل می ‌کنند.

در این موتورها، محور اصلی که نیروی چرخشی را تولید می ‌کند، میل لنگ نام دارد. با افزایش کارکرد و شرایط استفاده نامناسب، سایش و فرسایش رینگ و پیستون افزایش می ‌یابد که می ‌تواند منجر به خرابی آن ‌ها و علائمی همچون خارج شدن دود غلیظ و بسیار از اگزوز، شتاب ضعیف، استفاده بیش از اندازه روغن و… را از خود نشان می دهد. اگر خودروی شما در این زمینه به مشکل بر خورد کرد یا دیگر روشن نشد می توانید از طریق تماس با امداد خودرو شمال تهران در خواست کمک کنید.

رینگ پیستون موتور چیست؟

تمیز کردن رینگ پیستون

رینگ‌ پیستون ‌ها حلقه‌ هایی هستند که با عملکرد موتور در ارتباط ‌اند و اگر آسیب ببینند یا فرسوده شوند، مشکلاتی برای موتور ایجاد می ‌شود. بیشتر موتورهای احتراقی رینگ پیستون دارند. این قطعات به همراه دریچه‌ های بسته ‌ای که روی سرشان قرار دارد، کار مهم و معمول محفظه احتراق را هنگامی که مخلوط سوخت و هوا در اثر احتراق در حال اشتعال است، انجام می‌ دهند.

وقتی مخلوط سوخت و هوا شعله ور می ‌شود، پیستون را از سوراخ سیلندر به‌ سمت پایین فشار می‌ دهد و هنگامی که به‌ سمت پایین حرکت می ‌کند، میل ‌لنگ چرخش خود را آغاز خواهد کرد. از این فرایند نیرویی ایجاد می ‌شود که خودرو را به حرکت در می ‌آورد.

برای اینکه احتراق کامل و موثر انجام شود، پیستون ‌ها باید محکم دیواره سیلندر را مهر و موم کنند. این مهر و موم وظیفه همان رینگ پیستون است که دور قطعه پیستون قرار دارند. به مرور زمان، امکان دارد رینگ پیستون ‌ها نتوانند به‌ خوبی از عهده نقش خود برآیند و مهر و موم نشتی پیدا کند. حتی احتمال دارد رینگ‌ ها به دلیل گرما یا تلرانس نامناسب ترک بخورند که خود یکی از دلایل و علت خرابی رینگ پیستون خواهد بود.

چه علائمی نشان دهنده خرابی رینگ پیستون است؟

تشخیص علت خرابی رینگ پیستون می ‌تواند توسط مکانیک یا فرد آشنا با عملکرد موتور انجام شود؛ اما شناختن علائم آن برای هر کسی که خودرو آن دارای موتورهای پیستونی است، بسیار مهم خواهد بود.

خارج شدن دود غلیظ و بسیار از اگزوز خودرو

خارج شدن دود غلیظ و بسیار از اگزوز خودرو

اگر متوجه شدید که از اگزوز خودرو دود بسیاری خارج می‌ شود، احتمالا مشکل از خرابی رینگ پیستون است، به‌ ویژه اگر دود اگزوز بسیار غلیظ و رنگ آن خاکستری آبی تیره به نظر برسد؛ این دود اغلب همراه با بوی روغن سوخته است.

هنگامی که رینگ پیستون ‌ها خراب می ‌شوند، روغن موتور به داخل محفظه احتراق نشت پیدا کرده و با سوخت می ‌سوزد؛ بنابراین دود خروجی از اگزوز، غلیظ و خاکستری آبی رنگ می ‌شود و بوی روغن سوخته می‌ دهد.

بیش از حد استاندارد مصرف کردن روغن در خودرو

هنگامی که رینگ پیستون ‌ها فرسوده می ‌شوند، روغن به درون محفظه احتراق وارد می‌ شود و در آنجا می‌ سوزد؛ بنابراین خودرو روغن بیشتری مصرف می ‌کند. برای تشخیص دقیق تر، به ‌جای اینکه روغن را در دوره‌ های همیشگی به خودرو اضافه کنید، در بازه‌ های زمانی کوتاه ‌تری در آن روغن بریزید تا بزودی متوجه علت خرابی رینگ پیستون خودرو شوید.

یا می توانید از یک مکانیک مجرب بخواهید رینگ ‌پیستون ‌های خودرو را بررسی کند تا مطمئن شوید مشکل روغن سوزی ماشین از رینگ پیستون است یا خیر.

یک علت خرابی رینگ پیستون، شتاب ضعیف خودرو

شتاب ضعیف خودرو

در مواقعی که رینگ ‌پیستون ‌ها دچار سایش یا آسیب می ‌شوند، موتور قدرتش را از دست می ‌دهد و خودرو نمی ‌تواند به خوبی شتاب بگیرد؛ بنابراین مخلوط سوخت و هوا تراکم کمتری خواهد داشت و نیروی لازم برای شتاب گرفتن خودرو تامین نمی شود.

در این حالت، وقتی پای خود را روی پدال گاز می‌ گذارید تا خودرو شتاب بگیرد، زمان زیادی طول می‌ کشد تا سرعت آن بالا برود. برای رفع این مشکل، اگر ایراد از رینگ پیستون‌ ها باشد، باید آن ها را عوض کنید.

عملکرد غیر عادی و ضعیف خودرو

در حالتی که خودرو توان خود را از دست می دهد، قادر نیست تا شتاب مناسبی بگیرد و به طور کلی عملکرد اتومبیل کاهش می یابد. در چنین موقعیتی احتمالا نمی ‌توانید خودرو را به تعمیرگاه برسانید و باید آن را بکسل کنید. البته این مشکل زمانی اتفاق می ‌افتد که سه نشانه دیگر علت خرابی رینگ پیستون را نادیده گرفته باشید و کار به جاهای باریک کشیده شده باشد.

روغنی شدن ورودی های هوا در وسیله نقلیه

روغنی شدن ورودی های هوا در خودرو

اگر در ورودی هوا روغن مشاهده می ‌کنید، نتیجه فرار گازهای نسوخته از لا به ‌لای رینگ پیستون ‌ها است. این مشکل زمانی اتفاق می ‌افتد که مخلوط روغن و هوا در محفظه احتراق از رینگ خراب خارج می ‌شود و فشار مثبتی در محفظه میل لنگ ایجاد می ‌کند.

این فشار از شیلنگ تهویه مثبت محفظه میل لنگ (PCV) به ورودی هوا باز می‌ گردد. هنگامی که مقدار این گازهای نسوخته دمیده ‌شده بسیار باشد، ورودی هوا روغنی می شود. در صورتی که هر یک از موارد بالا را در خودرو تشخیص دادید، هنگام تعویض رینگ پیستون فرا رسیده است.

دلیل خراب شدن رینگ پیستون چیست؟

رینگ پیستون روغنی

علت خرابی رینگ پیستون چیست؟ فرسودگی رینگ پیستون با گذشت زمان طبیعی است و مانند هر قطعه دیگری در خودرو، باید بعد از سپری شدن عمر مفیدشان تعویض شوند. با این حال دلایلی که موجب خرابی زود هنگام این قطعه محسوب می شود، عبارت اند از:

  • فاصله ناکافی شیار و رینگ پیستون که باعث می ‌شود رینگ در شیار گیر کند؛ در این حالت ممکن است رینگ بشکند.
  • سیلندر به ‌اندازه کافی روانکاری نشده است و خشک کار می ‌کند.
  • پوش سیلندر تا حدی ساییده شده است.
  • فاصله قطری بین پیستون و پوش سیلندر بسیار خواهد بود.
  • شکاف رینگ کوچک است؛ معمولا این امر به شکستگی رینگ منجر می ‌شود.
  • انتهای شکاف تنظیم ‌کننده رینگ پیستون به ‌درستی تعبیه نشده است.
  • شعاع بالا و پایین پورت ‌های اگزوز و دود در پوش سیلندر کافی نیستند؛ بنابراین هنگامی که رینگ از کنار لبه ‌های پورت ‌ها می ‌لغزد به آن شوک وارد شود.
  • میله‌ های پورت مربوط به سطح پوش سیلندر تا حدی ساییده شده ‌اند که سطح میله زیر سطح پوش قرار گرفته است.

سخن پایانی

هر قطعه در خودرو برای کار خاصی طراحی شده است؛ بنابراین اگر وظیفه ‌اش را به درستی انجام ندهد، خودرو با مشکل مواجه می‌ شود. رینگ پیستون قطعه ‌ای بسیار کوچک در خودرو است؛ اما همین قطعه کوچک وقتی خراب می ‌شود، عملکرد خودرو را ضعیف می ‌کند و مصرف روغن را افزایش می ‌دهد. علت خرابی رینگ پیستون، شامل روغنی شدن ورودی های هوا، مصرف کردن بیش از اندازه روغن، شتاب و عملکرد ضعبف خودرو می شود.

در چنین شرایطی ماشین شتاب مناسبی نمی ‌گیرد و دودهای خروجی از اگزوز غلیظ و بد بو می‌ شوند که به آلودگی محیط می ‌افزایند. در چنین موقعیتی احتمالا نمی ‌توانید خودرو را به تعمیرگاه برسانید، بلکه باید آن را بکسل کنید؛ بنابراین ما یه شما توصیه می کنیم با شماره امداد خودرو تهران تماس بگیرید و از خدمات تعمیر سیار این شرکت بهرمند شوید.