دود سفید اگزوز خودرو

معمولا دود سفید اگزوز به معنی راه پیدا کردن مایع خنک کننده به محفظه های احتراق در خودرو است. این اتفاق هنگامی رخ می دهد که شما با ترک خوردگی یا نشتی واشر سر سیلندر روبرو باشید. این موضوع، مهم ترین علت سوختن واشر سرسیلندر به شمار می آید و باعث نفوذ مایعات خنک کننده به درون سیلندر می شود. البته، خارج شدن دود سفید از خودرو می تواند به دلایل زیادی مانند وجود فوم در روغن موتور، سوخت کم اکتان، معیوب بودن سنسور اکسیژن و… اتفاق بیفتد.

خروج دود سفید از اگزوز خودرو به چه علت اتفاق می افتد؟

خارج شدن دود سفید از اگزوز خودرو موضوعی غیر قابل اجتناب بوده و ممکن است برای هر اتومبیلی بنا به هر دلیلی اتفاق بیفتد. برخی از علت های خارج شدن دود سفید از اگزوز، شامل موارد زیر می شود:

1. واشر سر سیلندر خراب

گاهی دود سفید رنگ از خودرو، به شما گزارشی درباره اشکالاتی در سیستم خنک کننده روزنه ای، ترک در بلوک یا شکستگی در واشر سرسیلندر موتور را می دهد. اگر بررسی کردید و متوجه اشکال شدید، در هر صورت باید آن قطعه را تعویض نمایید تا از خطرات فشار و دمای بالا در فرآیند احتراق جلوگیری کنید.

2. وجود فوم در روغن موتور

وجود فوم در روغن موتور می تواند علت دود سفید در خروجی اگزوز خودرو باشد. جهت تشخیص این موضوع، می توانید یک آزمایش ساده انجام دهید.

ابتدا نشانگر خودرو را مورد بررسی قرار داده و ببینید آیا مایع خنک کننده با روغن موتور ترکیب شده است یا خیر. در اکثر مواردی که واشر سر سیلندر خراب است، می توانید حباب های کف مانندی در روغن به جای روغن شفاف و قهوه ای مشاهده کنید.

به تأخیر انداختن زمان تعویض روغن ماشین و تعمیر واشر سر سیلندر، ممکن است باعث آسیب به یاتاقان ها و فرسودگی رینگ ها شود. همچنین، مخلوط کردن مایع خنک کننده با روغن موتور نیز باعث کاهش عملکرد محافظتی روغن می شود.

3. وجود فوم در مایع خنک کننده

خروج دود سفید از اگزوز خودرو آبی رنگ

گاهی علت دود سفید خودرو، وجود فوم در مایع خنک کننده است. زمانی که این اتفاق به وجود می آید، واشر سر سیلندر و روغن موتور با هم ترکیب شده اند و در اثر فشار بالای احتراق، گاز خروجی وارد مدار خنک کننده می شود و در نتیجه دود سفید رنگ شکل می گیرد. (توصیه می شود در چنین مواقعی هر چه سریع تر برای تعمیر مدار خنک کننده اقدام کنید)

4. دود سفید به علت سوخت کم اکتان

در برخی از موتورها سوخت کم اکتان می تواند واشر سرسیلندر را تحت تاثیر قرار دهد. این سیستم در کنار عوامل تشدید کننده دیگر مانند سوخت بی کیفیت، شرایط سخت رانندگی، عدم عملکرد درست و سریع جرقه زن، رینگ های فرسوده در موتور، باعث ترک خوردن، قابل انعطاف شدن و دمیدگی واشر شده و دود سفید رنگ اگزوز شکل می گیرد.

5. گرم شدن بیش از حد خودرو

گرم شدن بیش از حد خودرو، نشان دهنده نقصی در سیستم خنک کننده است. اگر مایع خنک کننده را به صورت مداوم از دست می دهید و این موضوع با دود سفید از اگزوز همراه می شود، ممکن است مشکل اصلی ناشی از واشر سر سیلندر معیوب باشد.

در چنین شرایطی با از دست دادن مایع خنک کننده، دمای خودرو افزایش می یابد و سیستم خنک کننده باید باقیمانده مایع را به خوبی تنظیم کند، اما با کمبود آن مواجه می شود؛ بنابراین کارایی سیستم کاهش یافته و دما ناپایدار می گردد.

برای تشخیص و تعمیر این مشکلات، باید از ابزارهای ارزیابی فشار سیستم خنک کننده، گیج خلاء، ارزیابی کننده تراکم و تستر نشتی استفاده کنید. این ابزارها به شما کمک می کنند تا آسیب را تشخیص داده و عیوب را رفع کنید.

6. وجود نشتی در واشر منیفولد ورودی

دود سفید اگزوز خودرو فرسوده

نشتی در واشر منیفولد ورودی می تواند دلیلی بر خروج دود سفید از اگزوز باشد. واشر منیفولد ورودی معیوب تعمیری ساده تر و ارزان تر از واشر سر سیلندر دارد. برای تشخیص دقیق منبع نشتی باید تست و تشخیص این مشکل انجام شود. البته، هزینه بررسی و عیب یابی کمتر از هزینه تعویض قطعه است. پس از شناسایی مشکل، باید واشر منیفولد ورودی را تعویض کنید.

7. وجود هوا در سیستم خنک کننده

وجود هوا در سیستم خنک کننده نیز از دیگر مواردی است که باعث دود سفید از اگزوز خودرو خواهد شد. اگر واشر سر سیلندر دمیده شده باشد، هوا می تواند وارد سیستم خنک کننده شده و باعث کاهش سطح خنک کننده شود. برای تشخیص این مشکل، باید سیستم خنک کننده را بررسی و هر حفره هوایی را پاک کنید.

در برخی از خودروها، دریچه های پاکسازی طراحی شده اند تا حفره های هوا را در زمان پر کردن مایع خنک کننده پاک کنند. در صورت عدم آشنایی با مکان این دریچه ها، توصیه می شود سیستم خنک کننده را باز کرده و مایع خنک کننده را به طور کامل پر کنید تا دما به طور منظم تنظیم شود.

8. خراب بودن سنسور اکسیژن

اگر دود سفید از اگزوز خروجی خودرو شما عبور کند، احتمالا سنسور اکسیژن خراب شده است. سنسور اکسیژن در سیستم تزریق سوخت و کاتالیزور نقش دارد و میزان سوخت را تنظیم می کند. وقتی که مایع خنک کننده معیوب شود، سنسور اکسیژن تحت تأثیر قرار می گیرد و عملکرد صحیحی ندارد. در نتیجه، یک کد خطا ذخیره می شود و چراغ چک موتور روشن خواهد شد.

(برای بازگرداندن عملکرد موتور، تعویض سنسور اکسیژن پس از تعمیر واشر سر سیلندر بسیار مهم است.)

راهکارهای جلوگیری از خروج دود سفید از اگزوز

خروج دود سفید از اگزوز خودرو

راهکارهایی برای پیشگیری از خروج دود سفید ناشی از اگزوز وجود دارد که عبارت اند از:

  • بررسی دقیق میزان سطح مایع خنک کننده در خودرو به صورت هر هفته یا هر دو ماه یک بار در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه کم شدن پیوسته سطح مایع خنک کننده می تواند از آسیب یا نشت مایع خنک کننده خبر دهد.
  • بررسی کردن واشر منیفولد خالی از لطف نیست و اگر ترک، زنگ زدگی یا آسیب در آن وجود داشته باشد، باید آن ها را رفع کنید.
  • تمیز کردن دقیق انژکتور سوخت به صورت هر ماه و تعویض آن هر ۶ ماه یک بار نیز از راهکارهای جلوگیری از خروج دود سفید از اگزوز به حساب می آید.
  • در صورت داشتن موتور دیزلی، نیاز است تا پمپ بنزین خود را بعد از 4000 کیلومتر تعویض نمایید.

جمع بندی

خروج دود سفید از اگزوز ممکن است ناشی از خرابی قطعاتی مانند واشر سرسیلندر، واشر منیفولد، سنسور اکسیژن باشد؛ یا اینکه مایع خنک کننده کم شده یا درون آن هوا نفوذ کرده است. علاوه بر این، وجود فوم در روغن و فوم در مایع خنک کننده و… نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در این زمینه هستند. شما با انجام راهکارهای مذکور، می توانید از خروج دود سفید از اگزوز جلوگیری کنید یا به امداد خودرو مرکز تهران مراجعه نمایید.