جامپ استارت خودرو

جامپ استارتر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که خاموش شدن ناگهانی خودرو را تجربه کرده اید، حتما مدت زمان بسیاری را به انتظار کمک بوده اید. در چنین شرایطی اقداماتی چون باتری به باتری در محل، هل دادن، قطع و وصل کردن دینام و… موثر هستند؛ اما با داشتن یک جامپ استارتر، دیگر نیازی به این کار ها نیست. این دستگاه یک ذخیره کننده برق پرتابل با خروجی 12 ولت و دو کابل همراه است که ضمن اتصال به باتری خودرو شما، نیروی لازم برای راه اندازی مجدد آن را در کمترین زمان ممکن فراهم می کند.

جامپ استارتر چیست؟

جامپ استارتر یا پاور بانک خودرو باتری قدرتمندی است که برق مورد نیاز را در زمان خالی شدن باتری تامین می کند و راننده می تواند اقدام به روشن کردن خودرو خود کند. به این شارژر سیار و قدرتمند، باتری یدکی راه انداز، بوستر باتری پرتابل، شارژر باتری یا استارتر امدادی هم گفته می شود. در ساخت بهترین انواع این دستگاه ها از باتری های لیتیومی با ظرفیت بالا استفاده شده است و دارای درگاه های usb، چراغ قوه، نمایشگر درصد باتری و… هستند. ساختار داخلی این شارژر مانند یک پاور بانک با ظرفیت بالاست و مدارهای الکتریکی و الکترونیکی آن برای ایجاد جریان های قدرتمند زمان استارت خودرو طراحی شده است.  

از مهم ترین ویژگی های این دستگاه می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 1. Peak current (جریان حداکثر): شدت جریانی است که برای روشن شدن موتور ماشین مورد نیاز است. با توجه به اینکه برای روشن شدن ماشین چندین دفعه استارت لازم است و این وضعیت باعث افزایش آمپر می شود، هر چه میزان این شدت جریان در استارتر خودرو بیشتر باشد، بهتر است. این میزان با توجه به سرمای هوا و تعداد سیلندر خودرو متفاوت است.
 2. Battery capacity (ظرفیت شارژ): کمیتی است که میزان برق گرفته شده از دستگاه را نشان می دهد.

اجزا و امکانات شارژر همراه باتری خودرو 

جامپ استارت خودرو مدل Xiaomi 70 mai PS01

اجزا و امکانات جامپ استارتر به صورت زیر است:

 • نمایشگر عددی میزان شارژ
 • چراغ هشدار
 • تست ولتاژ باتری
 • خروجی 12 ولت فندکی
 • ولتاژ 24 ولتی برای استفاده در ماشین های سنگین
 • پورت یو اس بی
 • قطب نما
 • کیف حمل و نگهداری
 • چکش اضطراری

نحوه عملکرد باتری یدکی خودرو

جامپ استارترها با انتقال برق از منبع خود به باتری، جهشی در آن ها شکل می دهد که موجب روشن شدن خودرو می شود. برای استفاده از این دستگاه تنها کافی است کابل های آن را به باتری ماشین متصل کرده و آن را روشن کنید. البته، قبل استفاده از شارژ بودن دستگاه مطمئن شوید و در صورت نیاز با آداپتور دستگاه را شارژ نمایید. 

نحوه استفاده از جامپ استارتر

برای استفاده از این دستگاه در زمان خالی شدن باتری خودرو به شکل زیر عمل کنید:

 1. کابل مثبت قرمز دستگاه را به قطب مثبت باتری ماشین و کابل منفی مشکی آن را به بخش غیر رسانای فلزی خودرو متصل کنید.
 2. راه انداز باتری را روشن کنید.
 3. بعد از گذشت چند دقیقه و تامین جریان برق لازم برای باتری خودرو را استارت بزنید.
 4. با راه اندازی موتور و اطمینان از کارکرد صحیح آن، دستگاه را خاموش و کابل ها را جدا کنید.

انواع بوستر باتری خودرو

انواع جامپ استارت خودرو

سه مدل از پرکاربردترین انواع جامپ استارترها بر اساس ویژگی هایی چون نوع اتصال، توان خروجی و نوع طراحی عبارتند از:

براساس نوع طراحی

بر اساس باتری بر اساس عملکرد های جانبی
مدل دستی: شارژر های کوچک و سبک و قابل حمل هستند که در مقایسه با سایر انواع این دستگاه ها خروجی کمتری دارند. باتری لیتیوم یونی: دستگاه هایی جمع و جور با وزنی کمتر از یک کیلوگرم هستند. در این مدل استارترها به دلیل ظرفیت بیشتر باتری مدت زمان شارژ کمتر است. طراحی درگاه یو اس بی برای شارژ دستگاه های الکترونیکی از ویژگی های دیگر این مدل است همه کاره: این مدل طوری طراحی شده است که علاوه بر شارژ باتری برای عملیات های دیگری چون شارژ لب تاپ، تلفن همراه و …  هم کاربرد دارد.
نوع شارژی: این جامپ استارترها دستگاه هایی قابل حملی هستند که به باتری داخلی مجهزند و با برق خانگی قابلیت شارژ دارند. باتری سرب اسید: مدل هایی با ابعاد سنگین و وزنی بالای 10 کیلوگرم هستند که عمدتا قابلیت حمل ندارند. تکنولوژی باتری این مدل قدیمی تر است. این استارترها در مدت کوتاهی شارژ خود را از دست می دهند و زمان شارژ آنها نسبت به نوع لیتیوم یونی بیشتر است. پمپ باد: این نوع باتری راه انداز علاوه بر روشن کردن خودرو برای باد کردن لاستیک ها و تنظیم باد چرخ ها نیز قابل استفاده است.
سری اتوماتیک: این نوع در مقایسه با انواع دستی و شارژی ابعادی بزرگتر و سنگیتر دارد. توان خروجی این دستگاه ها بیشتر است. اینورتردار:

جامپ استارترهای اینورتر دار مجهز به پریزی در روی بدنه هستند که امکان اتصال به برق شهری و استفاده از آن را فراهم می کند.

کاربردهای این سیستم در خودرو

جامپ استارترها دستگاه هایی برای شارژ باتری و تامین انرژی لازم جهت روشن شدن خودروها هستند و اصلی ترین کاربرد آن ها به همین موضع مربوط می شود. اما با توجه به نوع طراحی و امکانات موجود در این دستگاه ها می توان از آن ها برای شارژ سایر وسایل، چراغ قوه و… کاربردهای دیگری چون تنظیم باد چرخ های خودرو هم استفاده کرد.

مزایا و معایب جامپ استارترهای خودرو

مهم ترین مزیت این دستگاه ها امکان استفاده در شرایط ضروری است. شما با داشتن این جامپ استارتر در هر زمان که باتری خودرو تخلیه شد، می توانید در سریع ترین زمان ممکن خودرو را مجددا روشن کنید. یکی دیگر از مزایای این دستگاه حمل و نقل آسان و ایمن بودن آن نسبت به استفاده از سیم بکسل است. 

اما جامپ استارترها معایب هایی دارند که عبارت اند از:

 1. هزینه خرید بالای دستگاه
 2. امکان آسیب به باتری خودرو یا سایر قطعات در صورت عدم کاربری صحیح

نکاتی مهم برای خرید شارژر همراه باتری خودرو

جامپ استارت در حال کار

فاکتورهایی را بهتر است در هنگام خرید این شارژرهای همراه برای باتری خودرو در نظر داشته باشید، شامل موارد زیر می شود:

1. توان برقی و ولتاژ دستگاه

توان یک باتری راه انداز خودرو مهم ترین ویژگی است که در زمان خرید باید به آن توجه داشت. این ویژگی در مدت زمان شارژ باتری تاثیرگذار است. هر چه توان یک جامپ استارتر بالاتر باشد، محصول از کیفیت بالاتری برخوردار است و شارژ باتری در زمان کمتری انجام می شود.

2. نوع طراحی و جنس کابل ها

برای خرید بهترین نوع جامپ استارترها باید به مشخصات جنس و طراحی کابل های آن هم توجه داشت؛ زیرا هر چه کابل ها ضخیم تر باشند، جنس مس به کار رفته در آن باکیفیت تر است. ضمن اینکه، این نوع کابل ها قدرت بیشتری را به باتری خودرو منتقل می کنند. بهتر است بدانید کابل های این دستگاه با طول 35-10 فوت به بازار عرضه می شوند؛ اما طول استاندارد و مناسب این قطعات، 15 فوت است.

3. ظرفیت و حداکثر جریان خروجی استارتر خودرو

یکی از فاکتور هایی که باید در خرید این سیستم ها به یاد داشته باشید، حداکثر توان خروجی برق است؛ هر چه جامپ استارتر جریان خروجی برق بیشتری داشته باشد، کیفیت آن نیز بیشتر است.)

4. داشتن چند امکانات کاربردی در دستگاه

جامپ استارت خودرو با قابلیت رادیو و اینورتر

مجهز بودن به چند امکانات حیاتی و کاربردی در این سیستم ها مانند رادیو، چراغ قوه، اینورتر و… در شرایط اضطراری، لازم است؛ بنابراین دستگاهی مناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

 • رادیو دار: تجهیز دستگاه به رادیوهای داخلی اضطراری به ویژه برای مناطقی که مستعد رخداد حوادث طبیعی هستند مهم تلقی می شود. تعبیه رادیوهای داخلی در جامپ استارترها به راننده کمک می کند تا از اطلاعات و حوادث محلی آگاهی کسب کند.
 • چراغ قوه: چراغ قوه یکی از امکانات جانبی راه اندازهای باتری خودرو است که وجود آن برای تسهیل کار رانندگان در مواقع اضطراری مهم تلقی می شود. با تجهیز دستگاه به این قطعه راننده می تواند در زمان خراب شدن خودرو در تاریکی جاده از وضعیت خود آگاه تر باشد.
 • اینورتر: تجهیز دستگاه به این قطعه به ویژه برای رانندگانی که در جاده چادر می زنند حائز اهمیت است. با استفاده از اینورتر جامپ استارتر می توان انرژی لازم برای دستگاه های دیگری چون تبلت و تلفن های هوشمند را تامین کرد.

5. بهرمند بودن از سیستم های حفاظتی

سیستم ها و تمهیدات حفاظتی استارترهای باتری خودرو برای حفاظت سیستم های الکترونیکی خودرو و کاهش خطرات ناشی از اشتباهات کاربر ضرورت دارد. از مهم ترین این سیستم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفاظت در برابر اتصال با پلاریته معکوس (اتصال معکوس کلمپ های + و – دستگاه به قطب های + و – باتری خودرو)
 • حفاظت در برابر تخلیه دستگاه (یعنی زمانی که شارژ ذخیره ای آن میزان کافی برای روشن شدن خودرو نیست.)
 • حفاظت در برابر اتصال کوتاه یا اتصال به دیگر اجسام فلزی از طریق پوشش سطح فلزی مسی کلمپ ها با سطح عایق
 • حفاظت در برابر دمای بالای جامپ استارتر
 • حفاظت در برابر برگشت جریان

6. قیمت جامپ استارترها

قیمتی که برای خرید این دستگاه هزینه می کنید به انتظارات شما از این وسیله بستگی دارد. بدیهی است برای خرید دستگاهی که مجهز به امکاناتی چون چراغ قوه، اینورتر و … است مبلغ بیشتری باید پرداخت کرد.

بهترین جامپ استارتر خودرو

بهترین جامپ استارترهای خودرو موجود در بازار شامل موارد زیر می شود:

نام محصول و سری آن ویژگی های محصول
بوستر پک مدل ES-2500
 • ظرفیت باتری 12000 میلی آمپر ساعت
 • امکان کاربرد دائم بدون overcharging
 • دارای چراغ نمایش دهنده شرایط باتری و وضعیت شارژ
استیل میت مدل JS12
 • ظرفیت باتری 12000 میلی آمپر ساعت
 • شدت جریان خروجی 900 آمپر
 • مجهز به چراغ قوه با سه حالت نوردهی
 • پشتیبانی از خودروهای دیزلی (تا 3 لیتر) و بنزینی (تا 5 لیتر)
شیائومی Xiaomi 70 mai PS01
 • ظرفیت 11100 میلی آمپر ساعت
 • شدت جریان خروجی 600 آمپر
 • دارای دو درگاه (خروجی USB و ورودی تایپ سی)
بیسوس CRJS03-01
 • ظرفیت 12000 میلی آمپر ساعت
 • حداکثر جریان خروجی 1000 آمپر
 • دارای چراغ قوه، نمایشگر درصد باتری و سه درگاه (type C، USB و گیره های شارژ باتری)

نکات استفاده و نگهداری از استارترهای باتری

انواعی از جامپ استارترهای بزرگ و کوچک

برای افزایش دوام و عمر مفید استارترهای باتری خودرو باید به شکلی درست از این دستگاه استفاده و نگهداری کنید. اما چگونه؟

 1. در زمان عدم استفاده از جامپ استارتر آن را خاموش کنید تا شارژ خالی نکند.
 2. برای اتصال این دستگاه به باتری ماشین ابتدا قطب مثبت و بعد قطب منفی را متصل کنید. برای جداسازی ابتدا به سراغ قطب منفی و سپس قطب مثبت بروید. (به هیچ وجه قطب های منفی و مثبت جامپ استارتر را جابجا نکنید.)
 3. 20 ثانیه پس از روشن شدن خودرو دستگاه را جدا کنید تا آسیبی به آن وارد نشود.
 4. پس از هر بار استفاده آن را شارژ کنید.

معرفی جامپ استارتر در یک نگاه

اهمیت استفاده از جامپ استارتر چیست و چرا اهمیت دارد؟ با شناخت کاربرد این دستگاه، پاسخ این سوال ساده است. جامپ استارترها ابزارهایی ارزشمند برای راه اندازی مجددا خودرو در زمان تخلیه شدن باتری هستند. به همراه داشتن این ابزار در خودرو هر راننده، کمک می کند تا در مواقع ضروری جریان برق مورد نیاز خودرو تامین و راه اندازی شود.

البته مشروط بر اینکه توان، ظرفیت و جریان خروجی محصول انتخابی متناسب با نیازهای خودرو باشد. اگر در چنین مواقعی، این دستگاه را نداشتید و در تهران به سر می برید، می توانید به شماره امداد خودرو تهران زنگ بزنید و از انواع خدمات آن مانند سرویس خودرو در محل، خدمات باتری به باتری و… استفاده کنید.