تسمه تایم چیست

 موتور ماشین برای عملکرد درست نیاز به زمانبندی دقیق در کارکرد قطعات خود دارد که یکی از مهمترین آن ها تسمه تایم است؛ اما تسمه تایم چیست؟ تسمه تایم قطعه ای است که وظیفه زمان بندی و هم رسانی حرکت میل لنگ و میل بادامک برای باز و بسته کردن سوپاپ ها را بر عهده دارد. اگر تسمه تایم این زمان بندی را به درستی انجام ندهد، موجب اخلال در بخش های مختلف خودرو و خرابی در ماشین شما خواهد شد. پاره شدن تسمه تایم در حین حرکت یکی از اصلی ترین مشکل هایی می باشد که برای هر راننده ای امکان دارد اتفاق بیفتد. شما می توانید در صورت ایجاد این مشکل با شماره امداد خودرو شرق تهران تماس بگیرید تا به شما کمک کنند.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم یک قطعه پلاستیکی با دندانه های سخت است که وظیفه هماهنگی بین میل لنگ و میل سوپاپ را بر عهده دارد. این قطعه تضمین می کند که دریچه های ورودی و خروجی موتور در تایم مشخص شده با پیستون ها باز و بسته شود. در صورتی که این هماهنگی وجود نداشته باشد، خودرو به درستی کار نخواهد کرد و با مشکل مواجه خواهد شد. اگر تسمه تایم درست کار نکند و سوپاپ های ورودی بیش از حد معمول باز شوند، ممکن است مخلوط سوخت و هوا بیش از حد معمول به داخل محفظه احتراق موتور وارد شود. در نتیجه این اتفاق منجر به احتراق ضعیف و اتلاف نیرو خواهد شد.

اگر سوپاپ های اگزوز زود تر از موعد باز شوند، محفظه احتراق ماشین فشار خود را از دست خواهد داد و باعث افت برق خواهد شد. در صورتی که اجزای موتور بسیار ناهماهنگ باشند، قطعات با یکدیگر برخورد خواهند کرد و آسیب خواهند دید که این آسیب هزینه های زیادی برای خودرو خواهد داشت.

عملکرد تسمه تایم به چه صورت است؟

تسمه تایم

 

عملکرد موتورهای احتراق خودرو شامل 4 مرحله است که این 4 مرحله به ترتیب عبارتند از:

1- مکش، اولین مرحله از مراحل 4 گانه می باشد. این مرحله بدین صورت است که سوپاپ هوا در داخل موتور باز شده و پیستون سیلندر شروع به پایین رفتن می کند. پس از پایین آمدن پیستون عمل مکش صورت می گیرد و مخلوط سوخت و هوا به داخل سیلندر وارد خواهد شد.

2- مرحله تراکم، این مرحله بدین صورت است که سوپاپ هوا در داخل موتور بسته شده و پیستون شروع به بالا رفتن می کند و سپس مخلوط سوت و هوا کمپرس می شوند.

3- مرحله توان، در این مرحله شمع شروع به جرقه زدن می کند و مخلوط سوخت هوای منفجر خواهد شد. بعد از اینکه انفحار صورت گرفت سوپاپ دود شروع به باز شدن می کند و در همین حین پیستون به سمت پایین رانده می شود.

4- آخرین مرحله تخلیه می باشد، همان طور که از اسم این مرحله معلوم است در این مرحله دود حاصل از انفجار توسط سوپاپ دود تخلیه می شود و پیستون به سمت بالا می خواهد آمد. در این مراحل وظیفه زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ هوا و پیستون به وسیله تسمه تایم صورت می گیرد. در حقیقت تسمه تایم وظیفه هماهنگی سرعت چرخش میل لنگ با میل سوپاپ، زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها را برعهده دارد.

خطر پاره شدن تسمه تایم چیست؟

در صورت پاره شدن تسمه تایم، پیستون های خودرو با سوپاپ ها برخورد خواهند کرد که معمولا این برخورد با صدایی همراه است. وقتی که عمر تسمه تایم شما رو به پایان باشد و یا پارگی در آن رخ داده باشد عملکرد سوپاپ ها با مشکل مواجه خواهند شد. در نتیجه سوخت و هوا در زمان غیر مناسبی وارد سیلندر می شوند و یا باز و بسته شدن سوپاپ ها بدون هماهنگی انجام خواهد گرفت که باعث هزینه های خاموش شدن خودرو یا خرابی موتورخودرو می تواند شود.

علائم نشان دهنده زمان تعویض تسمه تایم چیست؟

تعویض تسمه تایم

برای اینکه بدانید چه زمانی باید برای تعویض تسمه تایم اقدام کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

1-دور موتور غیر معمول

اگر به هنگامی که رانندگی حس کردید موتور خودرو در دور موتورهای 2 تا 4 هزار تنطیم نیست و درست کار نمی مند، نشان از این دارد که باید تسمه تایم را بررسی کرده اگر تسمه تایم شل شده باشد ماشین در حین شتاب گرفتن دور موتور بالا تر از حد معمول خواهد داشت. در هر صورت اگر خودرو در دور موتور های 2 تا 4 هزار به درستی عمل نکرد بهتر است از یک تعمیر کار خبره برای مطمئن شدن از سلامت تسمه تایم کمک بگیرید.

2- خرابی دندانه های تسمه تایم

از آنجایی که تسمه تایم یک قطعه مصرفی می باشد پس از مدتی استفاده شروع به فرسایش و خوردگی دندانه ها می کند. فرسایش تسمه تایم یک اتفاق کاملا عادی می باشد که معمولا برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد می شود در هر 90 هزار کیلومتر تسمه تایم را عوض کنید. البته این رقم رقمی ثابت برای تمامی خودرو ها نمی باشد و ممکن است در بعضی از خودرو ها این رقم تا 176 هزار کیلومتر افزایش یابد برای آگاهی از زمان تعویض تسمه تایم بهتر است به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.

۳- مشکل در استارت خودرو و حرکت آن

تسمه تایم یکی از مهم ترین و دقیق ترین قطعات مصرفی خودرو می باشد. این دستگاه باید به طوری عمل کند که در ازای هر بار چرخیدن میل بادامک، دو بار میل لنگ را به حرکت در آورد. دریچه ها، سوپاپ های ورود و خروج گاز همگی با توجه به میل بادامک باز بسته می شوند. تسمه تایم اگر به درستی کار نکند زمان بندی تمامی این قطعات با مشکل مواجه خواهند شد. و این مشکل می تواند باعث استارت نخوردن خودرو به دلیل زمانبندی غیر دقیق این قطعه ها شود.

۴- خرابی اگزوز

در صورت خرابی در تسمه تایم اگزوز خودرو شروع به تولید دود بیش از اندازه عادی خواهد کرد. این دود اضافه به علت تلاش بیشتر موتور برای به حرکت در آوردن قطعات خود و به فشار افتادن موتور می باشد.

تعویض تسمه تایم به چه صورت انجام می گیرد؟

پیشنهاد ما برای تعویض تسمه تایم مراجعه به یک تعمیر گاه معتبر می باشد، زیرا که کوچک ترین اشتباهی در تعویض تایم خودرو می تواند منجر به زیانی جبران نشدنی شود. در حالت کلی شیوه تعویض تسمه تایم در اکثر خودرو ها به یک صورت می باشد. شما برای تعویض تسمه تایم به آچارهای رینگی 10 تا 14 میلی متری، دوسرتخت 21 تا 23 میلی متری و یک جک دستی نیاز دارید. برای نعویض تسمه تایم خودرو کافی است این مراحل را به ترتیب انجام بدهید:

  • محفظه فیتر هوای خودرو را از جای خود در آورید.
  • پیچ تسمه سفت کن را به عمراه پیچ های اطراف آلترناتور را شل کرده و تسمه کولر و آلترناتور را با احتیاط خارج کنید.
  • پولی پمپ آب و سپس قاب بالایی تسمه تایم را باز کنید.
  • زیر خودرو خود جک بزنید و محیط اطراف تسمه تایم را آزاد کنید.
  • قاب پایینی تسمه تایم را خارج کنید.
  • پیشرانه را به قدری بچرخانید تا در حالت تایم (ساعت 3 طبق نشانه حک شده بر روی پیشرانه ) قرار گیرد.
  • تسکه سفت کن را کمی به عقب ببرید و تسمه تایم خودرو را از چیشرانه در بیاورید.
  • تسمه تایمی که خریده اید را به‌همراه تسمه نو برای آلترناتور و کولر در محل نصب کنید.
  • پیچ تسمه‌سفت‌کن را مجکم کنید.

تمام مراحل قبل را به ترتیب برعکس انجام بدهید تا پیشرانه به حالت اولیه خود برگردد.

آموزش تعویض تسمه تایم KMCt8

در ویدئو زیر می توانید نحوه تعویض تسمه تایم KMCt8 را آموزش خواهید دید:

آموزش تعمیر رد کردن تسمه تایم لیفان 50x

ویدئو زیر به صورت تخصصی در رابطه با تعمیر رد کردن تسمه تایم آموزش می دهد:

سخن پایانی

تسمه تایم چیست؟ تسمه تایم به‌ عنوان یکی از اجزای مهم موتور خودرو، نقش بسیار حیاتی در عملکرد و پایداری ماشین ایفا می‌ کند. این قطعه وظیفه هماهنگی بین میل لنگ و میل سوپاپ را بر عهده دارد که این قطعات به درستی با یک دیگر در 4 مرحله کار کنند. علائمی که نشان می دهند که تعویض تسمه تایم خودرو باید انجام بگیرد شامل مواردی همچون دور موتور غیر معمولی، خرابی دنده های تسمه تایم، مشکل در استارت خودرو و خرابی اگزوز می باشد. در صورت ایجاد مشکل می توانید با شماره امداد خودرو تهران تماس بگیرید.