علت روغن ریزی ماشین

روغن ماشین نقش مهمی در عملکرد آن دارد و بدون آن قطعا ماشین کار نخواهد کرد! از این رو توجه به زمان تعویض روغن ماشین اهمیت زیادی دارد؛ در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. روغن ریزی یکی از مشکلات شایع در اتومبیل ها محسوب می شود که شاید تاکنون با آن مواجه شده باشید.

به عنوان مثال در هنگام خارج شدن از پارکینگ دیده اید که مقداری روغن بر روی زمین ریخته است! روغن ریزی چرخ عقب 206 و دیگر خودرو ها، نشان دهنده مشکلی در سیستم اتومبیل شما هستند؛ اما علت روغن ریزی ماشین چیست؟ برخی از این علت ها شامل ایراد در واشر سرسیلندر، مشکلات لنت ترمز، ایراد در گیربکس و… می شود.

علت روغن ریزی ماشین چیست؟

روغن ریزی ماشین

اگر متوجه روغن ریزی ماشین خود شده اید؛ باید هر چه سریع تر به دنبال علت و راهکارهای رفع آن باشید. علت روغن ریزی ماشین فقط یک چیز نیست؛ بلکه وجود مشکلات فنی در بخش های مختلف خودرو می تواند علت روغن ریزی ماشین شود.

گاهی اوقات مشکل از موتور اتومبیل بوده و گاهی هم خرابی کارتل اصلی ترین علت نشت روغن ترمز از چرخ عقب محسوب می شود. برخی از مهم ترین دلایل روغن ریزی به شرح زیر هستند. شما با بررسی هر کدام از موارد زیر در جدول می توانید علت روغن ریزی اتومبیل خود را تشخیص دهید.

روغن ریزی از بخش های مختلف خودرو علت روغن ریزی ماشین در آن بخش
روغن ریزی از موتور اتومبیل 1. فرسودگی یا خرابی سنسور روغن موتور

2. آسیب دیدن یا خوردگی واشر سرسیلندر

3. سوراخ شدن بلوکه سیلندر

4. اشکال در آب بندی کارتل

5. گرفته شدن فیلتر و لوله های روغن موتور

6. خراب شدن میل لنگ و سوپاپ یا کاسه نمد پتوس و پیستون

روغن ریزی هیدرولیک فرمان 1. خرابی در فشنگی هیدرولیک فرمان

2. داشتن نشتی در شیلنگ هیدرولیک

3. سوراخ شدن مخزن روغن فرمان خودرو

4. آسیب دیدن چرخ دنده پینیون فرمان هیدرولیک

روغن ریزی گیربکس 1. اشکال در فشنگی دنده عقب

2. خراب شدن گردگیر پلوس

3. وجود سوراخی در پوسته گیربکس

4. آسیب دیدن کاسه نمد های گیربکس

5. فرسودگی و خرابی اتصالات آب بندی گیربکس (به ویژه پیچ تخلیه)

روغن ریزی ترمز 1. خرابی پمپ روغن ترمز

2. سوراخ شدن مخزن ترمز چرخ ها

3. برهم خوردن آب بندی شیلنگ و اتصالات سیستم ترمز

4. مصرف شدن لنت ترمز

روغن ریزی از موتور به علت وجود مشکلات فنی

وجود مشکلات فنی در خودرو و روغن ریزی آن

در اکثر موارد وجود مشکلاتی در موتور خودرو باعث روغن ریزی می شود بنابراین در اولین گام باید این بخش از خودرو را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار کافی است که محل دقیق نشت روغن را تشخیص دهید و آن را دنبال کنید تا بتوانید محل اصلی روغن ریزی را پیدا کنید.

همیشه هم کار به همین سادگی ها نیست و شما باید به یک تعمیرکار کار بلد و حرفه ای مراجعه کنید.  با این حال اگر محل نشت روغن زیری، موتور ماشین باشد، کار کمی پیچیده است. زیرا شما باید از سلامت قطعات مختلفی مانند واشر سرسیلندر، پمپ بنزین مکانیکی، کاسه نمد، پیچ و واشر کارتل و… مطمئن شوید.

خرابی هر کدام از این قطعات می تواند علت روغن ریزی ماشین شما باشد. در اتومبیل های ایرانی روغن ریزی موتور بسیار شایع است به همین دلیل همه تعمیرکاران با توجه به مدل ماشین به سراغ یک قطعه خاص می روند. به عنوان مثال معمولا علت روغن ریزی پژو 206 مربوط به فیلتر و پوسته فیلتر روغن بوده و دلیل شایع روغن ریزی پراید خرابی کاسه نمد عقب میل لنگ است.

نشت روغن از ترمز ماشین

روغن ریختن در خودرو

روغن ترمز کمی رقیق تر از روغن موتور است، بنابراین شما به راحتی می توانید آن را تشخیص دهید. روغن ریزی از سیستم ترمز یک هشدار جدی درباره مشکلاتی در این سیستم است، پس نباید به همین سادگی از آن عبور کنید! اگر متوجه روغن ریزی از ترمز ماشین شده اید، باید هر چه سریع تر اقدامات لازم را برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید.

در صورت خرابی سیستم ترمز احتمال بروز تصادف بسیار است. دلایل روغن ریزی از سیستم ترمز هم به یک یا دو مورد خاص محدود نمی شود؛ باید بخش های مختلف اتومبیل را بررسی کرد. با این حال اغلب مشکلات به خاطر پمپ ترمز، هرز شدن واشرهای موجود بین قطعات مختلف یا وجود مشکلاتی در مخزن سیلندرهای ترمز است. اگر هم اتومبیلتان قدیمی است در اولین فرصت باید به فکر تعویض لنت ترمز باشید، زیرا فرسودگی این قطعه هم می تواند دلیل اصلی روغن ریزی ماشین باشد.

روغن ریزی از گیربکس ماشین

گیربکس خودرو

سومین علت روغن ریزی ماشین مربوط به مشکلات گیربکس خودرو است. اگرچه این مشکل چندان شایع نیست؛ با این حال گاهی اوقات تنها علت روغن ریزی اتومبیل های داخلی همین مسئله است. بد نیست بدانید که در داخل سیستم گیربکس اتومبیل تعداد زیادی چرخ دنده وجود دارد. از روغن برای روان شدن حرکت این چرخ دهنده ها و کاهش اصطکاک میان آن ها استفاده می شود.

بنابراین اگر به هر دلیل روغن ریزی گیربکس اتفاق بیفتد، عملکرد گیربکس اتومبیل به مشکلی جدی دچار شده اند. روغن گیربکس قرمز رنگ است. این روغن بوی سوختگی بسیاری می دهد و شما می توانید متوجه روغن ریزی گیربکس اتومبیلتان شوید. در 90 درصد موقع هم با تعویض کاسه نمد این مشکل به راحتی حل می شود. اگر با انجام این کار مشکل روغن ریزی برطرف نشد باید بخش های مختلف گیربکس برای عیب یابی به طور کامل بررسی شوند.

نشت روغن از سیستم هیدرولیک اتومبیل

نشت روغن از سیستم هیدرولیک اتومبیلروغن هیدرولیک رنگی قهوه ای و مایل به زرد دارد و کمی رقیق تر از روغن موتور است. این مدل روغن ریزی ماشین هم چندان متداول نیست؛  با این حال برای پیدا کردن علت روغن ریزی ماشین باید بخش های مختلف سیستم هیدرولیک بررسی شود. گاهی اوقات وجود خرابی در مخزن هیدرولیک، شیلنگ یا فشنگ هیدرولیک و حتی پینیون فرمان می تواند دلیل اصلی نشت روغن باشد.

با این حال در اکثر مواقع علت اصلی روغن ریزی از سیستم هیدرولیک خودرو مربوط به فشنگ کنترل فشار روغن و کاسه نمد است. اگر از سرویس های دوره ای اتومبیل خود غافل نشوید و این کار را به صورت منظم انجام دهید، مشکلاتی نظیر روغن ریزی برای اتومبیل شما به وجود نخواهد آمد.

نحوه تشخیص انواع نشتی روغن در خودرو

انواع نشتی در خودرو

برای تشخیص سریع و راحت علت روغن ریزی ماشین، به جدول زیر دقت کنید:

منشا و علت اصلی نشتی روغن رنگ بو جنس و نوع نشتی آن
اتصالات رادیاتور، واتر پمپ و سرسیلندر یا گرم کن زرد یا سبز روشن بوی شیرین و عطر مانند دارد. ضدیخ یا خنک کننده خودرو
اتصالات سیلندر ترمز یا اورینگ های کالیپر لنت ترم رنگ کهربایی کمرنگ بوی آن شبیه به روغن نباتی است. روغن ترمز
مخزن  و فیلتر روغن موتور، پوشش تسمه تایم یا واشر سیلندر قهوه ای تیره یا مشکی بوی روغن سوخته می دهد. روغن موتور
کاسه نمد های رک وپینیون قهوه ای روشن و مایل به قرمز بوی سوختن شیرینی می دهد. روغن هیدرولیک فرمان
کاسه نمد شفت خروجی گیربکس و واشر اکسل صورتی مایل به قرمز یا قرمز بدون بو است. روغن گیربکس
سیستم تهویه رنگ شفاف فاقد بو می باشد. آب

سخن آخر

روغن ریزی خودرو به دلایل مختفی اختلاف می افتد که بهتر است آن را جدی بگیرید. چند علت روغن ریزی ماشین شامل مشکلات گیربکس، ایراد در لنت ترمز، ایراد در سیستم برقی و.. است. با توجه به اینکه دلایل روغن ریزی در هر کدام از این بخش ها متفاوت است.

بنابراین شما خودتان به تنهایی قادر به تشخیص یا رفع این مشکلات نیستید. در صورت مشاهده روغن ریزی به تعمیرگاه مراجعه کنید و برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقاتی از سرویس های دوره ای غافل نشوید. همچنین در صورت بروز برای اتومیبیل شما، می توانید با امداد خودرو مرکز تهران یا دیگر مناطق پایتخت تماس گرفته تا مشکل شما را حل کنند.