علت کشیده شدن فرمان

یکی از اساسی­ ترین مشکلاتی که ممکن است برای رانندگان در هنگام رانندگی با سرعت بالا یا هنگام ترمز گرفتن اتفاق بیفتد؛ تغییر جهت فرمان ماشین و کشیده شدن آن به سمت های مختلف است. علت کشیده شدن فرمان به موارد مختلفی برمی گردد. در بسیاری از مواقع این مشکل به علت نیاز به تعمیرات اساسی در جلو بندی ماشین رخ می ­دهد. اما در موارد دیگر، شما می­ توانید به سادگی و با انجام تعمیرات جزئی این مشکل را از بین ببرید.

خوب است توجه داشته باشید که این موضوع می­ تواند به دلایل مختلف رخ دهد که به خاطر مشکلاتی در سیستم کنترل ماشین اتفاق می­فتند. البته این موضوع به صورت کلی می­ تواند خطرات زیادی برای رانندگان داشته باشد و ممکن است راننده در مواجهه با چنین شرایطی، نتواند به خوبی فرمان ماشین را در اختیار گیرد و منجر به رخ دادن حوادث نامطلوبی شود. برای رفع این مشکل باید با مواردی همچون علت لرزش فرمان و … هم به خوبی آشنا باشید.

بررسی علت کشیده شدن فرمان ماشین به چپ و راست

علت کشیده شدن فرمان به یک سمت

باید بدانید که مهم ­ترین علت کشیده شدن فرمان ماشین به سمت­ های مختلف، این است که چرخ های ماشین از تعادل خارج می شوند و در این حالت، راننده به نوعی کنترل فرمان را از دست می دهد و نمی­ تواند به خوبی از پس این شرایط بربیاید. در نتیجه، رانندگان باید توجه داشته باشند که در هنگام رخ دادن چنین شرایطی، توجه خود را بر روی کنترل فرمان بگذارند تا از حوادث ناگوار جلوگیری کنند. در ادامه، به بررسی علل گوناگونی که منجر به خارج شدن چرخ های ماشین از تعادل می شوند؛ می­پردازیم:

کشیده شدن فرمان به سمت های مختلف هنگام ترمز گرفتن

دیگر علت کشیده شدن فرمان به چپ و راست؛ ترمز گرفتن است که می ­تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. این موضوع ممکن است به خاطر خش دار شدن دیسک ترمز اتفاق بیفتد که در نتیجه آن، نیروی ترمز به صورت یکسان به بخش های گوناگون چرخ های خودرو منتفل نمی شود. خش دار شدن دیسک ترمز ماشین در نهایت باعث خرابی آن و کشیده شدن ماشین به یک سمت می شود.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث شود فرمان خودرو از کنترل خارج شود؛ این است که یکی از دیسک های ترمز روغنی یا چرب شود که در نتیجه آن، ترمز یکی از چرخ ها به صورت درست کار خود را انجام نمی دهد و فرمان ماشین نمی تواند کنترل آنها را به خوبی در اختیار داشته باشد. خراب شدن پمپ ترمز ماشین و همچنین به اتمام رسیدن لنت یک چرخ نیز به عنوان اساسی ترین دلایل کشیده شدن فرمان وسیله نقلیه به چپ یا راست شناخته می شوند.

کشیده شدن فرمان به چپ و راست در سرعت بالا

یکی از مشکلاتی که رانندگی در سرعت بالا برای رانندگان به وجود می آورد؛ کشیده شدن فرمان به سمت های گوناگون است که ممکن است علت های متنوعی از جمله تنظیم نبودن باد تمام لاستیک ها یا فقط یکی از چرخ های ماشین یا متعادل و بالانس نبودن لاستیک ها اتفاق بیفتد. توجه داشته باشید که این مشکلات و همچنین ایراد در جلوبندی خودرو، به عنوان علل اساسی کشیده شدن فرمان به سمت های مختلف در سرعت بالا شناخته می شوند و شما باید با مراجعه به تعمیرگاه در اولین فرصت برای رفع این مشکلات اقدام کنید تا در آینده، مشکلی برای شما ایجاد نشود.

دلایل از بین رفتن تعادل در چرخ های وسیله نقلیه

بالانس نبودن یک یا چندتا از چرخ های خودرو نیز به عنوان مهم ترین علت کشیده شدن فرمان به جهت های مختلف محسوب می شوند. وقتی چرخ ها بالانس نباشند کنترل ماشین کار بسیار سختی است. همچنین می توان به تنظیم نبودن باد چرخ های ماشین، به وجود آمدن عیوب گوناگون در جلو بندی خودرو و عدم تنظیم بودن فرمان ماشین به عنوان تعدادی از دلایل از بین رفتن بالانس چرخ های ماشین اشاره کرد.  علت به وجود آمدن این مسائل و همچنین روش ­های رفع آنها عبارتند از:

1- تنظیم نبودن باد لاستیک ها

تنظیم باد لاستیک

می توان گفت که تنظیم نبودن باد لاستیک های وسیله نقلیه به عنوان یکی از مهم ترین علت هایی شناخته می شود که می تواند در نهایت منجر به از بین رفتن تعادل در فرمان و خارج شدن آن از کنترل راننده شود. باید بدانید که چک کردن وضعیت بالانس بودن لاستیک های یک خودرو به صورت مرتب یکی از امور ضروری برای رانندگان محسوب می شود تا بتوانند از رخداد چنین حوادث ناگواری جلوگیری کنند.

2- تنظیم نبودن فرمان خودرو

تنظیم فرمان خودرو

تنظیم نبودن فرمان ماشین نیز یکی دیگر از دلایلی به شمار می آید که ممکن است کنترل فرمان را از اختیار راننده خارج کند و در نتیجه آن، ماشین به چپ و راست کشیده شود. باید توجه داشته باشید که در صورت مشاهده نشانه هایی از جمله ناتوانی در کنترل کامل فرمان خودرو یا حس کردن اینکه کنترل آن گاهی از اختیار شما خارج می شود؛ باید به مراکز تعمیر وسایل نقلیه مراجعه کنید و فرمان خودرو خود را تنظیم نمایید تا در آینده با مشکل خاصی رو به رو نشوید.

3- سایش لاستیک های خودرو

ساییده شدن لاستیک خودرو

استفاده طولانی مدت از لاستیک های یکسان برای خودرو می تواند به سایش آنها منجر شود. در نتیجه، لاستیک ها شرایط مساعد اولیه خود را ندارند و ممکن است به راحتی باعث کشیده شدن ماشین به جهت های گوناگون شوند. توجه داشته باشید که حتما در مدت زمان های منظم، وضعیت لاستیک های وسیله نقلیه خود را بررسی کنید و در صورت نیاز به تعویض، سریعا اقدام کنید.

4- آسیب دیدن شاسی ماشین

یکی از عیوبی که ممکن است در قسمت جلوبندی ماشین اتفاق بیفتد؛ آسیب دیدن شاسی وسیله نقلیه است. وقتی که شاسی اصطلاحا خورده باشد خودرو در حرکت با سرعت بالا گیج می زند و به سمت چپ یا راست کشیده می شود. شاسی خودرو می تواند به دلایل مختلفی از جمله افتادن در دست انداز یا موارد دیگر رخ دهد. توجه داشته باشید که این عیوب می توانند به سادگی منجر به انحراف ماشین شوند و یک علت کشیده شیدن فرمان به جهت های مختلف محسوب می شود.

سخن پایانی

علت کشیده شدن فرمان به چپ و راست به فاکتورهای مختلفی برمی گردد. این موضوع ممکن است علل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال می توان به عدم تنظیم به موقع باد و وضعیت لاستیک های ماشین، وجود عیب و آسیب دیدگی در جلوبندی وسیله نقلیه، خراب شدن پمپ ترمز، خش دار بودن دیسک ترمز و همچنین سایش لاستیک های ماشین اشاره کرد.

شما می توانید با چک کردن به موقع وضعیت وسیله نقلیه خود و همچنین اقدام سریع نسبت به رفع آسیب دیدگی های آن، از وقوع حوادث ناگواری نظیر کشیده شدن فرمان به چپ و راست جلوگیری کنید. از این رو شما باید دقت داشته باشید که در زمان های مقرر نسبت به معاینه فنی و رفع عیوب وسیله نقلیه خود اقدام کنید. اما اگر فرمان ماشین شما بیش از حد به سمت چپ و راست کشیده می شد به گونه ای که دیگر قادر به حرکت نبودید می توانید با امداد خودرو تهران تماس بگیرید مکانیک سیار به محل شما اعزام شود و علت این مشکل را پیدا و خودروی شما را همانجا تعمیر کند.