علت بوق نزدن ماشین

سیستم بوق خودرو نقش مهمی در ایمنی و ارتباط با سایر رانندگان دارد. این سیستم از اجزای اصلی مانند باتری، کلید بوق، بوق اصلی و سیم کشی تشکیل شده است که با فشردن کلید بوق، جریان برق از باتری به بوق منتقل شده و صدای بوق تولید می شود. در صورت خرابی هر یک از این اجزا، بوق خودرو به درستی کار نخواهد کرد. برای پیدا کردن علت بوق نزدن ماشین، ابتدا باید رله بوق، سیم کشی، کلید بوق و فیوز را بررسی کرد. همچنین، مشکلاتی مانند خرابی فنر ساعتی فرمان یا ضعف باتری می توانند عملکرد بوق را مختل کنند و نیاز به تعمیرات تخصصی داشته باشند.

تعمیر بوق خودرو اهمیت زیادی دارد؛ چرا که در لحظات حساس می تواند از حوادث وحشتناک جلوگیری کند. شما می توانید با سرویس دوره ای خودرو، از سلامت بوق و سایر اجزای آن مطمئن شوید و با خیالی آسوده رانندگی کنید.

اجزا اصلی و علت خرابی سیستم بوق خودرو

همه بوق های خودرو تقریبا از اجزای مشابهی تشکیل شده اند:

  • باتری: تامین کننده برق اصلی برای سیستم بوق.
  • کلید/سوئیچ بوق: اجزایی که با فشرده شدن، جریان برق را به بوق منتقل می کنند.
  • بوق اصلی: قطعه ای که با دریافت برق، صدای بوق را ایجاد می کند.
  • سیم کشی: مسیر انتقال جریان برق از باتری به کلید و سپس به بوق.

عملکرد سیستم بوق به این صورت است که با فشردن کلید بوق، جریان برق از باتری به رله و سپس به بوق اصلی منتقل می شود. این جریان برق باعث فعال سازی بوق و تولید صدای آن می گردد. در صورتی که هر یک از این اجزا از جمله باتری، کلید بوق یا بوق اصلی دچار نقص یا خرابی شود، این سیستم به درستی کار نخواهد کرد. برای مثال علت بوق نزدن ماشین می تواند بر اثر خرابی کلید بوق باشد؛ زیرا جریان برق به درستی منتقل نمی گردد و این قطعه عمل نمی کند.

عیب یابی و تعمیر بوق خودرو

بوق ماشین

یکی از موارد علت بوق نزدن ماشین، نقص یا مشکل در رله بوق است. در چنین موردی باید رله بوق را بررسی کرده و از عبور جریان برق مطمئن شوید. اگر رله فاقد جریان برق باشد، لازم است سیم کشی را چک کنید تا مشکل احتمالی در آن را شناسایی و برطرف نمایید. اما اگر برق و سیم کشی سالم باشند، باید وضعیت کلید بوق را بررسی کنید و ببینید که آیا برق به تقویت کننده می رسد یا خیر.

همچنین با چک کردن چراغ کیسه هوا می توانید از رسیدن برق به رله مطمئن شوید. چرا که مشکل در کیسه هوا ممکن است مانع از رسیدن برق به رله شده و باعث از کار افتادن بوق شود. اگر بعد از بررسی این موارد، بوق همچنان کار نکند، آخرین راهکار، تعویض کامل رله است. همچنین امکان دارد مشکل از سوئیچ یا کلید بوق باشد که در این صورت باید قطعه معیوب را تعویض کرد.

تعویض فیوز سوخته

سوختن فیوز یکی از اتفاقات رایج در سیستم های الکتریکی بوده که یکی از علت های بوق نزدن ماشین و از کار افتادن دستگاه های مختلف در خودرو است. اگر بوق اتومبیل شما کار نمی کند، اولین اقدام شما این است که باید فیوز مخصوص بوق در جعبه فیوز خودرو را بررسی کنید. این قطعه برای کار به برق نیاز دارد و در صورت خرابی فیوز، مدار قطع می شود و بوق نمی تواند کار کند.

قبل از بررسی فیوز، می توانید چند ضربه به فرمان بزنید یا آن را به راست و چپ بچرخانید. گاهی این اقدام می تواند به صورت موقت مشکل را حل کند. سپس، دفترچه راهنمای مالک خودرو یا پوشش جعبه فیوز را بررسی نمایید تا محل دقیق فیوز بوق را پیدا کنید. اگر فیوز سوخته است، باید آن را تعویض کنید.

خرابی فنر ساعتی فرمان خودرو

یکی از عامل های بوق نزدن خودرو، شکستن فنر ساعتی فرمان است. این فنر بین فرمان و ستون آن قرار دارد و اتصال الکتریکی بین دکمه های روی فرمان و سیستم های الکتریکی خودرو را برقرار می کند. فنر ساعتی ممکن است در اثر تعمیرات یا استفاده بیش از حد، آسیب ببیند که منجر به اختلالاتی مانند روشن شدن چراغ هشدار کیسه هوا یا از کار افتادن دکمه های فرمان می شود. اگر فنر ساعتی آسیب ببیند، باید تعویض شود؛ چون قابل تعمیر نیست.

بررسی کیسه هوا و هشدار دهنده های خودرو

بوق اتومبیل جزئی از سیستم هشداردهنده است و اگر مشکلی در کلید این قطعه ایجاد شود، امکان دارد عملکرد کیسه هوا را نیز با مشکل مواجه کند. بنابراین تعمیر بوق های متصل به سیستم هشدار کار پیچیده ای خواهد بود و باید به دست تکنسین انجام شود.

یکی از گزینه ها در لیست علت بوق نزدن ماشین، ضعیف بودن یا تمام شدن باتری است و این مشکلات می توانند به دلیل وجود رطوبت یا نارسایی سخت افزاری ایجاد شوند.

نکته مهم دیگر این است که هنگام تعمیر بوق متصل به کیسه هوا، باید قبل از دستکاری کلید آن، فرمان، ستون فرمان و کیسه هوا را غیر فعال کرد. این کار باید انجام شود؛ زیرا امکان دارد کیسه هوا باز شده و به شما آسیب برساند. علاوه بر این، جایگزین کردن کیسه هوا هزینه بالایی دارد.

در صورت خراب شدن بوق، چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

تعمیر بوق ماشین

اگر متوجه تغییر صدای غیرعادی بوق خودروی خود شدید، باید هوشیار باشید. این تغییر صدا می تواند نشانه ای از علت بوق نزدن ماشین در آینده باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • از شخصی بخواهید در جای راننده بنشیند و دکمه بوق را فشار دهد.
  • در این حین، خودتان به صدای خارج شده از بوق گوش کنید. صدای ضعیف، نشان دهنده خرابی بوق است.
  • تمام بوق ها را روی پایه رادیاتور یا پنجره مشبک قرار دهید و سیم اتصال بوق را قطع کنید.
  • درپوش بوق را باز کرده و داخل محفظه را تمیز کنید. این ممکن است مشکل صدا را برطرف کند.
  • پس از بستن درپوش، مجددا از فرد همراه بخواهید دکمه بوق را فشار دهد تا آن را چک کنید.
  • اگر مشکل همچنان برطرف نشد، باید بوق جدید تهیه کرده و آن را جایگزین بوق قدیمی کنید.

نتیجه گیری

سیستم بوق خودرو شامل باتری، کلید بوق، بوق اصلی و سیم کشی است که همگی برای عملکرد صحیح آن ضروری هستند. علت بوق نزدن ماشین ناشی از مشکلاتی مانند خرابی کلید، رله، فیوز یا فنر ساعتی فرمان خواهد بود. برای عیب یابی، باید این اجزا را به ترتیب بررسی و در صورت نیاز تعویض کرد. همچنین، هنگام تعمیر بوق های متصل به سیستم هشداردهنده باید نکات ایمنی مربوط به کیسه هوا رعایت شود. اقدامات پیشگیرانه و نگهداری منظم می توانند از خرابی های احتمالی جلوگیری کرده و عملکرد صحیح بوق را تضمین کنند. در نهایت اگر موفق به تعمیر این قطعه نشدید، می توانید با شماره امداد خودرو تهران تماس گرفته و تعمیر بوق خودرو را به کارشناسان ما بسپارید.