علت کم شدن آب رادیاتور

یکی از مهمترین قطعات در خودروها رادیاتور است که در ایمنی ماشین نقش بسیار مهمی دارد. در خودروها به دلیل عمل احتراق، حرارت زیادی تولید می‌ شود و این حرارت ممکن است به داخل قطعات موتور نیز راه پیدا کند و خطر خرابی موتور را در پی داشته باشد؛ به همین دلیل در اطراف موتور نیاز به یک سیستم  خنک کننده به شدت احساس می ‌شود تا از بالا رفتن دمای موتور جلوگیری کند که این وظیفه بر عهده رادیاتور است.

گاهی اوقات به علت کم شدن آب رادیاتور ماشین، در عملکرد این قطعه اختلال به وجود می آید و باید هرچه سریع تر این مشکل را برطرف کرد. برای برطرف کردن این مسئله باید به یک تعمیرکار مراجعه نمایید. همچنین می توانید با تماس با امداد خودرو تهرانپارس یا دیگر مناطق پایتخت از آن ها درخواست کمک نمایید.

اجزای تشکیل دهنده رادیاتور

رادیاتور از بخش‌ های متفاوتی تشکیل شده است که خرابی در هر کدام از این بخش ‌ها ممکن است باعث خرابی رادیاتور و موتور ماشین باشد.

 • بخاری
 • لوله برگشت آب از بخاری
 • واتر پمپ
 • فن
 • محفظه پایین رادیاتور
 • شبکه رادیاتور
 • لوله برگشت آب از موتور
 • ترموستات
 • منبع انبساط
 • مجاری آب

در صورت ایجاد مشکل و خرابی در هر کدام از اجزای رادیاتور که جزو اجزای خنک کننده موتور هستند ممکن است صدمات جبران ناپذیری به خودرو وارد شده و فرد مجبور به پرداخت هزینه‌ های گزاف برای تعمیر آن باشد. رادیاتور خودرو با آب کار می‌ کند و در واقع نقش اصلی خنک کنندگی موتور را آب بر عهده دارد؛ گاهی به دلیل بروز مشکلات ممکن است آب رادیاتور کم شده و سبب بالا رفتن دمای موتور و ذوب شدن فلزات شود.

علت کم شدن آب رادیاتور ماشین

کم شدن آب رادیاتور ممکن است دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه به مهمترین آنها می‌ پردازیم:

 ایجاد سوراخ در رادیاتور

 

سوراخ شدن رادیاتور

اولین و یکی از مهمترین علت کم شدن آب رادیاتور ماشین، ایجاد سوراخ در آن است که به دلایل مختلفی مانند زیر اتفاق می افتد:

 • برخورد جسم تیز
 • تصادف شدید و آسیب به رادیاتور
 • شکستن پروانه فن و برخورد آن با رادیاتور
 • نداشتن ضد یخ
 • جوش آوردن خودرو
 • فرسودگی رادیاتور و تمام شدن عمر آن

اگر این مشکل با تعمیر برطرف شد، دوباره می توانید از آن استفاده کنید؛ در غیر این صورت باید برای تعویض آن اقدام نمایید.

وجود نشتی در اتصالات مربوطه و لوله ‌ها

خرابی اتصالات ماشین

اتصالات در رادیاتور ماشین نقش بسیار مهمی مانند رگ‌ های یک بدن را دارند. هر گونه سوراخ یا خرابی در لوله ‌های ماشین سبب خالی شدن آب می ‌شود. این لوله ‌ها مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما دارند؛ اما بعضی عوامل مانند برخورد شی نوک تیز می ‌تواند باعث خراب شدن این اتصالات شود. علاوه بر این با گذشت زمان این لوله‌ ها فرسوده می ‌شوند و ممکن است نشتی داشته باشند.

نشت آب از بخاری ماشین

خرابی بخاری ماشین نیز ممکن است که علت کم شدن آب رادیاتور ماشین باشد. گاهی در بخاری ماشین نیز فرسودگی لوله‌های بخاری ممکن است سبب نشت آب و کاهش آب رادیاتور شود. اگر این نشتی زیاد نباشد می ‌توانید با محلول نشتی گیر رادیاتور نیز مشکل را رفع کنید.

در صورت بروز هر کدام از مشکلاتی که در بالا به آن‌ ها اشاره شد و رفع نکردن آن‌ها، رادیاتور خودرو آسیب جدی خواهد دید و خسارت ‌های هنگفت به همراه دارد. در صورت مشاهده هر کدام از این مشکلات باید به سرعت آن را رفع کرد و از خسارت‌ها و خطرات بعدی پیشگیری کرد.

آسیب و خرابی پمپ

یکی از مهمترین قطعات خودرو واتر پمپ است که آب را با شدت زیاد از رادیاتور وارد لوله‌ های آب ماشین می ‌کند. واتر پمپ داخل خود دو قطعه دارد که از خروج آب به بیرون از لوله‌ ها جلوگیری می ‌کنند. اگر این دو قطعه به نام‌های فیبر و فنر خراب یا آسیب دیده باشند، آب هنگام خروج از رادیاتور از لوله‌ ها نشت کرده و باعث کم شدن آب رادیاتور می ‌شوند.

مراقبت از رادیاتور ماشین

اولین و مهمترین مسئله درباره نگهداری و مراقبت از رادیاتور و موتور ماشین، چک کردن میزان آب رادیاتور به طور منظم است. دارندگان خودروهای شخصی باید به طور منظم و در فواصل کوتاه میزان آب رادیاتور را چک کنند تا میزان آب رادیاتور کاهش نیابد و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنند. اگر در حین بررسی رادیاتور ماشین متوجه کمبود آب شدید باید سیستم ‌های خنک کننده خودرو را بررسی کرده و مشکل کمبود آب رادیاتور را پیدا کنید. هنگام بازدید از رادیاتور و میزان آب آن، باید حتما به درپوش رادیاتور توجه کرد تا دچار پوسیدگی و فرسوده نباشد. علاوه بر این خرابی واشرها باید حتما بررسی شوند و راننده به طور منظم باید درجه آمپر خودرو را بررسی کند.

نتیجه گیری

رادیاتور یکی از مهمترین اجزای خودرو است که نقش مهمی در ایمنی آن دارد و در صورت ایجاد مشکل در آن ممکن است خسارات جبران ناپذیری به ماشین وارد کند. یکی از این مشکلات کم شدن آب آن است؛ اما علت کم شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟ برخی از مواردی که سبب ایجاد این مشکل می شوند شامل آسیب و خرابی پمپ، نشت آب از بخاری ماشین و خرابی پمپ است که باید حتما خودرو را به یک تعمیرکار نشان دهید. همچنین می توانید با شماره امداد خودرو تهران تماس بگیرید.