نحوه شارژ خودرو هیبریدی

باتوجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی در تمامی صنایع، صنعت خودرو نیز دچار تحول شده و نسل جدیدی از خودروها با عنوان خودروهای هیبریدی وارد بازار شده اند. این دسته خودروها به عنوان جانشین جدیدی برای خودروهایی با موتور احتراقی ساخته شده اند. اما نحوه شارژ خودرو هیبریدی چگونه است؟ این خودروها از باتری های قابل شارژ به عنوان منبع الکتریکی استفاده می کنند. البته تعمیر این نوع از خودروها بسیار سخت و طاقت فرسا است و باید توسط یک تعمیرکار خبره انجام شود. اگر شما هم از خودروهای هیبریدی استفاده می کنید و دچار مشکل شده اید می توانید با امداد خودرو غرب تهران برای دریافت مشاوره های لازم تماس برقرار کنید.

 نحوه شارژ انواع خودرو هیبریدی

نحوه شارژ خودرو هیبریدی

متاسفانه به علت کم بودن تعداد خودروهای هیبریدی در داخل ایران، ایستگاه های شارژ عمومی برای این دسته از اتوموبیل ها هنوز در دسترس نیست. بنابراین اگر شما یک خودروی هیبریدی دارید، باید همیشه شارژر را همراه خود داشته باشید و یا قبل از بیرون رفتن از خانه حتما خودرو را به صورت کامل شارژ کنید.

شارژ کردن خودروهای هیبریدی اصلا ک0ار سختی نیست. برای این کار نیاز است که شارژر مناسب برای اتوموبیل خود را تهیه کنید. معمولا مدل شارژر مناسب  برای ماشین را می توانید از دفترچه راهنما خودرو پیدا کنید. در قدم بعدی نیاز است که میزان ولتاژ دریافتی خانه خود را برحسب نیاز خودرو تنظیم کنید.

پیشنهاد می شود برای تنظیم میزان ولتاژ مناسب در از یک برقکار حرفه ای کمک بگیرید. در آخرین قدم کافی است با استفاده از شارژر و باز کردن درب جایگاه شارژ خودرو ماشین خود را شارژ کنید. در صنعت امروزی خودروهای برقی به 3 دسته کلی تقسیم بندی می شوند که شامل موارد زیر هستند:

خودروهای هیبریدی

این دسته از خودروها دارای 2 موتور بنزینی و الکتریکی هستند. وجود موتور الکتریکی در این نوع از اتوموبیل ها باعث بهینه مصرف شدن سوخت می شود. اما نکته ای که باید به آن دقت شود این است که راننده باید همواره از پر بودن باک بنزین اطمینان داشته باشد. خودروهای فولکس واگن جِتا، تویوتا پریوس در این دسته از اتوموبیل ها قرار دارند. معمولا خودروهای هیبریدی عادی با استفاده از یک پریز سه شاه برق عادی و یک شارژر عادی 120 واتی شارژ می شوند، برای شارژ خودرو در این شرایط در حدود 20 ساعت زمان نیاز است.

خودروهای اتصالی هیبریدی

این دسته از خودروها بسیار شبیه به اتوموبیل های تمام برقی می باشند با این تفاوت که موتور بنزینی خودرو در این مدل نقش یک ژنراتور را ایفا می کند، در واقع موتور اقدام به شارژ مجدد باتری الکتریکی می کند، معروف ترین برند خودرو که تولید این مدل از اتوموبیل ها را بر عهده دارد کمپانی شورلت آمریکا می باشد. برای شارژ این دسته از ماشین ها نیاز به حدود 240 وات برق داریم، زمانی تقریبی برای شارژ خودرو نیز 8 الی 12 ساعت می باشد.

خودروهای تمام الکتریکی

این دسته از خودروها تماما الکتریکی هستند و بدون دخالت موتور بنزینی ساخته می شوند. برای تامین سوخت این اتوموبیل ها در جاده نیاز به جایگاه های مخصوص است و متاسفانه در ایران جایگاه های مخصوص وجود ندارد و باید این خودروها را در منزل شارژ کرد؛ از این رو این دسته از ماشین ها مناسب برای طی کردن مسافت های زیاد نمی باشد و بهتر است برای سفرهای درون شهری استفاده شوند.

خودروهای نیسان لیف و تسلا سری اس جزو خودروهایی هستند که در این دسته قرار دارند. برای شارژ این دسته ما نیاز به برق 480 ولت داریم و باید با این ولتاژ شارژ شوند، از آنجایی که این خودروها تک موتوره می باشند برای شارژ نیاز به زمان زیادی ندارند و در حدود 30 دقیقه 80 درصد از باطری خودرو به صورت کامل پر می شود.

نحوه شارژ خودرو هیبریدی در خانه

شارژ خودرو هیبریدی در خانه

درحال حاضر در بازار خودرو 3 دسته بندی برای خودروهای هیبریدی وجود دارد، از آنجایی که ایستگاه های شارژ عمومی زیادی برای این مدل از اتوموبیل ها وجود ندارد و برای شارژ کردن خودرو باید در خانه اقدام کرد. برای دانستن اینکه خودروی شما از کدام دسته خودروهای هیبریدی است می توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. در ادامه نحوه شارژ هر یک از این دسته بندی ها به ترتیب اشاره کرده ایم.

1-    شارژر های سری 120 ولت

راحت ترین راه حل برای شارژ خودروهای هیدریدی استفاده از این سری شارژر هست و می توان برای استفاده از پریزهای برقی کمک گرفت، به همین علت اکثر خودروهای هیبریدی از نوع 120 وات هستتد. با این وجود شما برای شارژ کردن این دسته از خودروها در خانه باید به یک سری از نکات توجه داشته باشید.

1-    با استفاده ازشارژر 120 وات باتری خودرو در زمان تقریبی 16 الی 20 ساعت به طور کامل شارژ می شود.

2-    این مدل از شارژر در دسترس ترین و ارزان ترین دسته از شارژر های خودروهای هیبریدی است که در هر حای شهر می توانید اقدام به شارژ کنید.

3-    شارژرهای سری 240 ولت

با استفاده از این نوع شارژر ها مدت زمان شارژ نصف خواهد شد و بدون شک یکی از بهترین راه حل ها برای شارژ کردن خودرو می باشد. اما یک مشکل اساسی که در این شارژرها وجود دارد این است که در کشور ما دسترسی به پریزهای 240 وات مشکل بوده و برق کشی شهری ما معمولا 220 ولت است.

طبیعتا پریزهای شهری در داخل ایران پاسخگوی نیاز در این شارژرها نیست و پریز های  ساختمان ها می تواند هم به شارژرهم به برق کشی خانه آسیب بزند. برای استفاده از این نوع شارژرها باید به اداره های مربوطه مراجعه کنید و درخواست برق بیشتری را برای منزل  خود دهید. با این همه اگر قصد استفاده از این نوع شارژرها را دارید باید به نکات زیر توجه کنید:

  • این شارژرها می توانند ماشین شما در عرض نهایت 8 ساعت به صورت کامل شارژ کنند، همچنین بهترین روش برای شارژ خودروهای هیبریدی استفاده از این نوع شارژر است.
  • این نوع شارژرها در داخل اتوموبیل قرار نمی گیرند و برای استفاده باید اقدام به خرید از فروشگاه های مربوطه کرده و از یک متخصص برای نصب این شارژر ها کمک بگیرید.

4-    شارژر های سری 480 ولت

این سری از شارژرها در برخی از کشورهای خاص وجود دارند، برای استفاده از این سری نیاز به 480 ولت برق هست خودرویش شما با 480 ولت نی تواند در عرض نیم ساعت به صورت کامل شارژ شود. البته برای استفاده از این سری باید حتما فترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید تا مطمئن شوید خودروی شما می تواند این مقدار ولتاژ را تحمل کند.

نتیجه گیری

باتوجه به پیشرفت روز افزون دنیای تکنولوژی صنعت خودرو نیز برای جلوگیری از ایجاد آلودگی و آلاینده ها دست به تحول یافت و سری جدیدی از خودروها با نام خودروهای هیبریدی تولید شدند. این خودروها مزیت های زیادی علاوه بر حذف الاینده های تولیدی داشتند بعضی از این مزیت ها شامل مواردی همچون کاهش مصرف انرژی، شتاب بالا، کاهش وزن، حجم موتور بالا، کاهش آلودگی صوتی و … هستند.

نحوه شارژ خودرو هیبریدی چگونه است؟ شارژ این خودروها با روش های زیادی انجام می گیرد معمولا برای انواع این دسته از اتوموبیل ها 3 سری شارژر با توان های 120، 240 و 480 وات تولید شده است که باید با توجه به دفترچه راهنمای خودرو یکی از این سری ها را برای خودروی خود انتخاب کنیم. اگر خودرو هیبریدی شما در خیابان یا جاده به مشکل خورد، می توانید با شماره امداد خودرو تهران تماس بگیرید.