نکات رانندگی در شب

رانندگی در شب مخصوصا در جاده های بین شهری دارای جذابیت بالایی است. مسیرهای خلوت، تاریکی و آسمان پر ستاره باعث می شوند بسیاری از افراد این زمان را برای رانندگی انتخاب کنند. اگرچه رانندگی در این تایم حال و هوایی دیگری دارد، اما اگر نکات رانندگی در شب را ندانید، ممکن است با خطرات زیادی رو به رو شوید؛ برخی از این نکات شامل استفاده از عینک مخصوص، عدم استفاده از نور بالا و حفظ سرعت خودرو است. اگر ساکن تهران هستید و حین رانندگی نیز برای خودرو شما مشکلی رخ داد، می توانید با امداد خودرو غرب تهران یا دیگر مناطق پایتخت تماس بگیرید و از کارشناسان مربوطه کمک بخواهید.

خطرات رانندگی در شب

اگرچه رانندگی در شب هیجان بالایی دارد و بسیاری از افراد به آن علاقه مند هستند، اما به همان نسبت نیز خطرناک است؛ یکی از مشکلاتی که هنگام رانندگی در این زمان رخ می دهد، موضوع خواب آلودگی است. بدن انسان به طور معمول از ساعت 11 به بعد آماده خوایبدن است؛ حتی اگر پیش از رانندگی خواب کافی داشته باشید نیز، این اتفاق رخ می دهد. هرچه زمان به صبح نزدیک تر باشد، میزان خواب آلودگی بیشتر می شود. به طوری که اکثر افراد ساعت 4 صبح در خواب عمیقی هستند.

خطر بعدی، تاریک بودن خیابان ها و جاده ها است. منبع نوری بسیاری از خیابان ها، نور مغازه ها و فروشگاه ها است که پس از تعطیلی آن ها، خیابان ها در تاریکی مطلق فرو می روند. جاده ها هم که کاملا بدون نور هستند و تنها تعداد انگشت شماری ممکن است روشنایی داشته باشند.

نکات رانندگی در شب

طبق آمار و اطلاعات پلیس، میزان تصادفات جاده ای در شب بیشتر از روز است. به صورت کلی و در صورت امکان رانندگی ر به شب موکول نکنید؛ اما اگر مجبور هستید، لازم است به این نکات توجه ویژه ای داشته باشید:

بررسی چراغ های ماشین

چک کردن چراغ های خودرو یکی از مهمترین نکات رانندگی در شب است. هرچه میزان روشنایی چراغ های خودرو بیشتر باشد، احتمال بروز حادثه کمتر می شود؛  نور چراغ بالا باید در تاریکی تا 110 متر و نور چراغ پایین تا 30 متر جلوتر را روشن کند. همچنین لازم است از سلامت چراغ ترمز، چراغ دنده عقب و چراغ های داخلی اطمینان حاصل کنید.

چک کردن سلامت لاستیک ها

پیش از آغاز سفر، هر 4 لاستیک و یدک را بررسی کنید و اگر احتمال می دهید که لاستیک ها مستهلک شده اند، دست به تعویض آن ها بزنید. همچنین به یک تعمیرکار مراجعه نمایید تا باد آن ها را تنظیم کند.

تمیز کردن شیشه ها و آینه ها

تمیز کردن آینه ها

رانندگی در هوای گرگ و میش خطرات زیادی دارد؛ زیرا باعث کم شدن دید راننده می شود؛ حال فکر کنید که شیشه ها و آینه ها هم کثیف باشد؛ آن وقت می توانید میزان خطر را چند برابر در نظر بگیرید. پس پیش از حرکت آن ها را تمیز کنید و از سلامت تیغه برف پاک کن مطمئن شوید.

چک کردن وضعیت هوا و جاده ها

پیش از حرکت، هواشناسی و وضعیت خیابان ها و جاده ها را چک کنید و تا حد امکان در شب های برفی از سفر خودداری ورزید؛ اگر مجبور به رانندگی بودید حتما تمهیدات ایمنی مناسبی بیندیشید و از زنجیر چرخ استفاده کنید.

هشیار بمانید!

بسیاری از تصادفات بر اثر خواب آلودگی اتفاق می افتد و طبیعی است که خواب آلودگی در شب بیشتر باشد. بنابراین باید برای آن چاره ای بیندیشید. راه اول این است که پیش از حرکت خواب کافی داشته باشید. همچنین می توانید روی سرنشینان حساب باز کنید و با حرف زدن به آن ها احساس خواب آلودگی را از خود دور کنید. اگر سرنشینان خواب باشند، احتمال خواب برای راننده وجود دارد.

راه دیگر، استفاده از موزیک است؛ موزیکی انتخاب کنید که حالت سرخوشی در شما ایجاد کند. همچنین بهتر است ریتم آن یکنواخت نباشد؛ تغییر آهنگ ها با ریتم های مختلف امکان از دست رفتن هشیاری را کم می کند. استفاده از قهوه و چای نیز راه مناسبی برای پیشگیری از خواب آلودگی است. در طول مسیر نیز از خوراکی های شیرین استفاده کنید تا به واسطه فعالیت معده، جلوی خواب شما گرفته شود.

استفاده از عینک مخصوص شب

اگر بینایی کمتری در شب دارید، بهتر است در این زمان رانندگی نکنید؛ با این وجود اگر مجبور به رانندگی هستید، باید از عینک های مخصوص رانندگی در شب استفاده کنید. این عینک ها به شما کمک می کند تا نسبت به اطراف خود دید بهتری داشته باشید. نحوه عملکرد این عینک ها به این صورت است که انعکاس های اضافه را به خود جذب می کند.

عدم استفاده از نور بالا

استفاده از نور بالا

اگرچه استفاده از نور بالا در شب به شما دید بهتری می دهد، اما دید راننده مقابل را کور می کند؛ بنابراین در حد امکان از آن استفاده نکنید و تنها زمانی که احساس خطر به شما دست داد برای چند ثانیه نور بالا بزنید تا دید بیشتری داشته باشید.

حفظ سرعت خودرو

ممکن است به خیال خلوت بودن جاده سرعت خود را زیاد کنید؛ اما در شب نیز شما باید سرعت مجاز و مناسب داشته باشید. هرچه سرعت شما کمتر باشد در صورت مواجهه با یک حادثه بهتر می توانید ماشین را کنترل کنید.

رعایت فاصله و خودداری از سبقت

از خودروی جلویی خود فاصله بگیرید و به اصطلاح سپر به سپر حرکت نکنید؛ زیرا اگر به صورت ناگهانی ترمز کرد، دستپاچه نشوید و بتوانید ماشین را کنترل کنید.

توجه به حیوانات جاده ها

در جاده های جنگلی و مکان هایی که تابلوی هشدار عبور حیوانات وجود دارد، باید بیشتر مراقب باشید تا با این موجودات تصادف نکنید.

سخن آخر

رانندگی در شب برای بسیاری از افراد جذاب است و می توانند از سکوت و زیبایی این زمان استفاده کافی ببرند؛ اما این کار بدون خطر نیست و اگر نکات رانندگی در شب رعایت نشود، ممکن است با زیان های غیر قابل جبران مواجه شوید. این نکات شامل اطمینان از سلامت خودروها، داشتن خواب کافی، استفاده از عینک مخصوص شب و… است. اگر در خیابان یا جاده به مشکل خوردید، می توانید با گرفتن شماره امداد خودرو تهران، درخواست کمک کنید.