شکسته شدن پنجره ماشین نو

شیشه ماشین جزو مهم ترین قطعاتی است که در محافظت از جان سرنشینان خودرو نقش مهمی را ایفا می کند. ترک خوردن این قطعه صدمات جبران ناپذیری را به همراه دارد. معمولا علت ترک خوردن شیشه ماشین وارد شدن ضربات یا برخورد اشیا از خارج خودرو است؛ اما یکی از دلایلی که مورد توجه افراد بسیاری قرار نمی گیرد، اختلاف دمایی است که توسط کار نکردن کولر ماشین یا بخاری ایجاد می شود.

اصلی ترین علت ترک خوردن شیشه ماشین

شیشه جلوی خودرو بسیار محکم و مقاوم نسبت به ضربات است. اما امکان دارد این شیشه محکم بنا به دلایل ساده ای مانند خراب بودن بخاری، ترک خورده یا بشکند. این گرما یا سرما باعث ایجاد اختلاف دما بین هوای داخل و خارج خودرو می شود که در بعضی موارد می تواند باعث ترک خوردن شیشه ماشین شود. به همین دلیل باید علت کار نکردن بخاری ماشین یا کولر را بررسی کرده و مشکل را حل کنید تا چنینی اتفاقاتی رخ ندهد.

برخی از افراد ناگهانی متوجه ترک خودن شیشه خودرو می شوند. احتمال دارد این اتفاق هنگامی رخ دهد که ماشین ساکن و خاموش است. برخی از مهم ترین دلایلی که موجب ترک خوردن شیشه خودرو می شوند عبارتند از:

 • سرمای زیاد
 • نور مستقیم خورشید
 • سنگ و آوار در جاده
 • تغییرات دما و شرایط جوی
 • ضعف ساختاری

پرتاب شدن سنگ ریزه در داخل جاده

وجود سنگ ریزه های زیر در جاده ها

یکی دیگر از علت های ترک شیشه خودرو، سنگ، سنگ ریزه و شن های سطح جاده هستند. در حقیقت هنگامی که شما در جاده حرکت می کنید امکان دارد سنگ های ریز در جاده از طریق لاستیک های دیگر ماشین ها، به شیشه شما برخورد کنند.

اگر شما در پشت یک کامیون در طول جاده حرکت کنید، احتمالا شن هایی از پشت کامیون در حال سرازیر شدن هستند به شیشه جلویی خودرو برخورد می کنند و باعث به وجود آمدن ترک و خوردگی آن می شوند. با این حال که این ترک ها و خودرگی به راحتی دیده نمی شوند، باعث آسیب پذیر شدن شیشه می گردند. بنابر این پس از مدتی با کوچک ترین اتفاق، احتمال شکسته شدن شیشه خودرو، وجود دارد.

اختلاف دمای ناگهانی

تغییرات شدید و ناگهانی در آب و هوا، فشار بسیار زیادی را به شیشه وارد می کرده به صورتی که می تواند علت ترک خوردن شیشه باشد. شیشه های تومبیل در هنگام سرد شدن هوا جمع یا منقبض شده و در هنگام گرم شدن هوا باز تر یا منبسط می شوند. از این رو فشار ناگهانی به شیشه می تواند موجب ترک خوردن یا شکستگی در آن شود.

اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که تغییرات آب و هوایی در بازه های زمانی خیلی سریع اتفاق می افتاد، ترک خوردن شیشه اتومبیل تان یک امر کاملا طبیعی است. البته توجه داشته باشید، اشتباهات کوچکی که در نگهداری خودرو مرتکب می شوید در ترک خوردن شیشه اتومبیل بی تاثیر نیست. رایج ترین اشتباهاتی که ممکن است هر شخصی در نگهداری از اتومبیل مرتکب شود، عبارت اند از:

 • استفاده از آب جوش برای آب کردن یخ های موجود بر روی شیشه در فصول سرد سال
 • قرار دادن خودرو زیر نور مستقیم آفتاب در روز های گرم، گرمای بسیار زیاد می تواند باعث ایجاد ترک در شیشه های اتومبیل شود.
 • روشن کردن کولر به هنگام گرم بودن اتاق خودرو

خراب بودن برف پاک کن

عوض کردن برف پاک کن ماشین

برف پاک کن خودرو در ظاهر شاید نقشی در ایمنی خودرو نداشته باشد، ولی این قطعه می تواند در شرایطی به شیشه جلو آسیب جدی ای وارد کند. معمولا در صورت اینکه تیغه های برف پاک کن فرسوده شده باشد، استفاده از این قطعه در هنگام بارش موجب ایجاد خراش هایی بر روی شیشه می شود. با تداوم این خراش ها شیشه خودرو آسیب می بیند و در نتیجه با این آسیب، احتمال شکستگی شیشه وجود دارد.

نصب نادرست شیشه اتومبیل

شیشه ماشین که به صورت اشتباهی قرار گرفته

گاهی شما باید به اجبار شیشه خودرو را تعویض کنید. اگر در هنگام عویض این قطعه به درستی نصب نشود؛ با مرور زمان شیشه خودرو شل شده و در عادی ترین حالت رانندگی، امکان ایجاد ترک بر روی شیشه وجود خواهد داشت. 

نکته!

حتما از شیشه های با کیفیت بادوام استفاده کنید و کار نصب این قطعه را به یک تعمیر کار خبره بسپارید.

 ایجاد ترک در تصادف

در بعضی از مواقع شیشه خودرو به هنگام تصادف نمی شکند ولی به خاطر قدرت ضربه تصادف ترک های بر روی شیشه ایجاد می شود. در صورت مشاهده همچین ترک هایی، سریع اقدام به تعویض شیشه خود کنید. چرا که وجود این ترک ها نشان می دهند که شیشه می تواند با کوچک ترین آسیب، شکسته شود.

محکم بستن درب خودرو

محکم بستن درب خودرو توسط شخص

اصولا شیشه های خودرو بسیار محکم هستند و تنها 5 درصد احتمال دارد با بستن محکم درب خودرو بشکنند، ولی در برخی از شرایط حکم بستن درب خودرو، باعث ایجاد ترک هایی در شیشه می شوند که قابل مشاهده نیستند. اگر به صورت متداوم درب های خودرو را محکم ببندید شیشه خودرو به یک باره شروع به شکستن خواهد کرد.

راه های پیشگیری از ترک خوردن شیشه ماشین

برای جلوگیری از ترک خوردن شیشه ماشین، می توانید اقداماتی را مانند موارد زیر انجام دهید:

 1. جلوگیری از ضربه زدن: اصلی ترین دلیلی که در اکثر خودروها موجب شکستگی شیشه می شود ضربه خوردن این قطعه است، در صورت اینکه شما از برخورد ضربه به شیشه چه به صورت مستقیم چه به صورت غیر مستقیم جلوگیری کنید. احتمال شکستگی در شیشه خودروی خود را بسیار کاهش داده اید.
 2. شستن ماشین در هوای سرد: بسیاری از رانندگان در فصول سرد سال به غلط اقدام به شستن شیشه خودرو برای پاک کردن یخ ها می کنند، این اقدام می تواند علت ترک خوردن شیشه ماشین باشد. بهترین راه برای از بین بردن یخ های روی شیشه روشن کردن خودرو و منتظر ماندن برای آب شدن یخ ها توسط گرم کن خودرو است.
 3. فشار وارد کردن به شیشه: شیشه خودرو، مانند هر وسیله دیگری آستانه تحمل فشار دارد. به هنگامی که آستانه این فشار با استفاده از قرار دادن وسایل سنگین رد شود شیشه خودرو در کوتاه مدت آسیب خواهد دید.

در صورت ترک خوردن شیشه چه کاری کنیم؟

شیشه ترک خورده ماشین

هنگامی که شیشه ماشین شما ترک خورده است؛ به شما پیشنهاد می کنیم در اولین فرصت برای تعمیر آن دست به کار شوید. همچنین بهتر است که شیشه های خودرو را در بازه های زمانی مرتب بررسی کرده تا اگر ترک یا خراشی در آن ها مشاهده کردید، قبل از رخ داده اتفاق ناگواری آن را درست کنید.

نکته حائز اهمیت

اگر قطر ترکی که در شیشه خودرو شما ایجاد شده است کمتر از یک اینچ (2.5 سانتی متر) باشد شیشه قابل تعمیر خواهد بود ولی اگر این ترک بیش از این سایز باشد شیشه قابل ترمیم نیست.

کلام آخر

ترک خوردن شیشه ماشین، یک مشکل جدی است که می تواند باعث آسیب به خودرو و سرنشینان آن شود.بنابراین پس از مشاهده این مشکل، باید ماشین را در اسرع وقت بررسی کنید تا این ترک خوردگی منجر به شکستن و مشکلات دیگر نشود. مواردی مانند وجود شن در جاده، نصب نادرست شیشه، اختلاف دما و… از جمله اصلی ترین دلایل ترک خوردگی شیشه هستند. در صورت مشاهده یا مواجه شدن با این مشکل شما می توانید به امداد خودرو تهران جهت رفع آن، مراجعه کنید.