علت جوش آوردن ماشین

جوش آوردن ماشین، از جمله مشکلاتی است که ممکن است برای هر خودرویی اتفاق بیفتد. این مسئله می تواند علاوه بر گرفتن وقت زیادی از شما، باعث به وجود آمدن ممعضلات دیگری در خودرو شود. به همین علت بهتر است از قبل علت جوش آوردن ماشین را بدانید تا از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید. برخی از این علت ها شامل خرابی موتور یا خرابی در فن رادیاتور است. همچنین ممکن است زمان تعویض روغن ماشین فرا رسیده باشد و بهتر است هرچه زودتر برای آن اقدام کنید.

علت جوش آوردن ماشین چیست؟

جوش آمدن موتور ماشین معمولا با بیرون آمدن دود و بخار از کاپوت و یا زیر کاپوت خود را به نمایش می گذارد و یکی از شایع ترین مشکلات موجودی است که امکان دارد برای هرکسی اتفاق بیفتد. منظور از جوش آوردن ماشین این است که آب رادیاتور یا مایع خنک کننده موتور بیش از حد معمول داغ شده و این گرما موجب می شود که دمای موتور به بیش از حد استاندارد افزایش یابد. برخی از شایع ترین دلایل که می توانند باعث جوش آوردن موتور ماشین شوند عبارتند از:

آب مورد استفاده در رادیاتور مناسب نباشد

ایراد در رادیاتور

اگر از مایع خنک کننده مناسب و استانداردی در رادیاتور استفاده نکنید، نقطه جوش آب ماشین پایین تر از حد نرمال می آید و در نتیجه با افزایش دمای موتور، ماشین سریع تر جوش خواهد آمد. البته در صورت اینکه حجم مایع خنک کننده کمتر از حد نرمال باشد؛ موتور ماشین خنک نخواهد شد و در نتیجه آمپر خودرو بالا می آید. بنابراین باید “آیا کم شدن آب رادیاتور ماشین طبیعی است”>علت کم شدن آب رادیاتور ماشین را پیدا کرده و آن را برطرف سازید.

خرابی در فن رادیاتور

در خودروها پروانه و یا همان فن موتور باید آب رادیاتور و موتور را خنک نگه دارند، طبیعی است که اگر فن خودور به هنگام اینکه آمپر آب، بالا بزند کار نکند و یا شدت چرخش فن آرام باشد با مشکل جوش آمدن موتور مواجه خواهیم شد.  برای اطمینان از اینکه مشکل واقعا در فن هست یا نه در ابتدا باید کولر خودرو را روشن کنیم، اگر همزمان با روشن شدن کولر فن رادیاتور شروع به کار کرد به احتمال خیلی بالا مشکل در راه انداز فن و یا ندار فرمان ماشین است.

از جمله راه های دیگر تشخیص خرابی فن این است که پس از خاموش کردن خودرو پره های فن آن را بچرخانید؛ اگر پره ها به راحتی نچرخیدند، احتمالا مشکل از فن است و باید تعویض شود. البته توجه داشته باشید که حتما قسمت جلوی رادیاتور را نیز بررسی کنید؛ زیرا در بعضی از مواقع امکان دارد جسمی مانع ورود هوا به فن شود و این قطعه را با مشکل مواجه کند. نکته قابل توجه این است که در اغلب خودرهای جدید فن رادیاتور به صورت الکترونیکی است و برای تعمیر آن نباید به تنهایی اقدام کنید، بهتر است برای تعمیر حتما از یک تعمیرکار خبره کمک بگیرید.

وجود خرابی در پمپ آب خودرو

اگر در واتر پمپ خودرو مشکل وجود داشته باشد، سیستم خنک کننده نیز با مشکل مواجه خواهد شد و موتور خودرو بیش از حد داغ می کند. واتر پمپ در شرایطی که پروانه و یا تسمه اش خراب و هرز شده باشد با مشکل مواجه خواهد شد. در این شرایط عملکرد واتر پمپ با مشکل مواجه خواهد شد و در نتیجه موتور ماشین زود جوش خواهد آمد.

 روغن موتور

در بعضی از شرایط روغن موتور نیز می تواند تایر مستقیمی بر روی جوش آوردن موتور بگذارد. اگر ما از روغن موتور بی کیفیت برای خودرو استفاده کنیم یا روغن موتوری که مورد استفاده قرارمی دهیم ویسکوزیته مناسبی نداشته باشد، سیستم خنک کنندگی و روان کنندگی موتور با اختلال مواجه خواهد شد و در نتیجه آمپر ماشین به بیش از حد نرمال خود می رسد. شما می توانید با بررسی رنگ و بوی روغن موتور متوجه شوید که آیا ایراد از این مایع هست یا نه! البته، برای بررسی نشتی و یا احتمالات دیگر مربوط به روغن موتور حتماً باید به یک تعمیرکار معتبر مراجعه کنید.

ایراد در موتور خودرو

موتور ماشین

موتور جزو اصلی ترین قطعات خودرو است که باید به آن اهمیت ویژه ای داد درصورت اینکه موتور خودرو و شیار های آن را تمیز نکنید دمای موتور از طریق شیارها کاهش نمی‌یابد و در نتیجه دمای موتور افزایش خواهد یافت و آمپر بالا می رود. البته توجه داشه باشید که تنظیم نبودن موتور نیز می تواند از جمله دلایل حوش آوردن ماشین باشد.

وجود مشکل در سیستم خنک کننده

در بعضی از شرایط اتصالات بین قطعات مختلف سیستم خنک کننده می توانند علت جوش آوردن ماشین باشند؛ برای مثال در مواقعی به علت نشتی مایع خنک کننده از خودرو خارج می شود، در نتیجه دیگر سیستم خنک کننده نمی‌تواند نقش خود را در پایین آوردن دمای موتور ایفا کند و موتور خودرو شروع به جوش آوردن خواهد کرد. از آنجایی که سیستم خنک کنننده خودرو سیستم پیشرفته ای است برای پیدا کردن نشتی شما باید از یک مکانیک خبره کمک بگیرید. در این شرایط متوجه کار نکردن کولر ماشین نیز می شوید!

سر سیلندر و واشر سر سیلندر آسیب دیده باشند

اگر آب رادیاتور سریع تر از حالت نرمال کاهش می یابد، در زمان باز کردن درب رادیاتور صدایی شبیه به صدای باز کردن درب نوشابه به گوش می رسد، خودرو در صبح به هنگام روشن شدن به راحتی روشن نمی شود و یا شلنگ های رادیاتور در زمان بالا رفتن دمای موتور سفت می شوند احتمالا مشکل اصلی ما در سرسیلندر و واشر خودرو است.

مسدود بودن اگزوز

در شرایطی که دودهای سمی خودرو نتوانند از طریق اگزوز خارج شوند، ماشین ما با مشکل بالا رفتن آمپر و حوش آوردن موتور مواجه شود. معمولا این مشکل برای اگزوز در زمان برخورد خودرو با سنگ، جدول، سرعت گیر و… پیش می آید. به طوری که اگزوز ماشین با شکستگی یا حالت انسداد مواجه خواهد شد. در صورت انسداد و یا شکستگی موتور خودرو جوش خواهد آورد از این رو حتما در این شرایط اقدام به بررسی اگزوز خودرو کنید.

 علت جوش آوردن ماشین: مشکل خلاصی سوپاپ ‌ها

سوپاپ خودرو

اگر سوپاپ ها سفت باشند و به درستی تنظیم نشده باشند، در نتیجه قدرت وتور خودرو به شدت پایین خواهد آمد و موتور خودرو پس از مدت کوتاهی داغ خواهد کرد. بیشتر مواقع این موضوع در دور موتور بالا به چشم می آید. همچنین از اصلی ترین نشانه های این مشکل این است که در هنگام سربالایی آمپر ماشین بیش از حد بالا می رود. البته صدای زیاداگزوز و حالت پرتابی در هنگام خروج هوا از اگزوز نیز از دیگر نشانه های خلاصی سوپاپ ها است از آنجایی که تشخیص این مشکل سخت است، پیشنهاد می کنیم برای بررسی سوپاپ ها حتما از یک تعمیر کار خبره کمک بگیرید.

علائم جوش آوردن ماشین

در صورتی که ماشین شما جوش آورد، ممکن است علائم زیر را مشاهده کنید:

  • افزایش دمای موتور
  • خروج بخار از زیر کاپوت
  • بوی سوختگی
  • کاهش قدرت موتور

اگر با هریک از این علائم مواجه شدید بهترین کار این است که آرامش خود را حفظ کنید و در اولین قدم ماشین را در یک جای مناسب پارک کرده و سپس خاموش کنید. پس از خاموش کردن خودرو باید از یک تعمیر کار خبره کمک بگیرید تا برای رفع مشکل و حل آن شما را راهنمایی بکند.

سخن پایانی

جوش آوردن ماشین، یک مشکل جدی است که می تواند باعث آسیب به موتور خودرو و صدمات جبران نا پذیر دیگری شود. برای جلوگیری از این مشکل شما باید، باید طور منظم، خودروی خود را سرویس و نگهداری کنید. در صورت اینکه خودرو شما جوش آورد باید در اولین قدم علت جوش آوردن ماشین را پیدا کنید و سپس از یک تعمیر کار خبره برای حل مشکل کمک بگیرید. همچنین می توانید در این شرایط با گرفتن شماره امداد خودرو تهران، از آن ها درخواست کمک کنید.