گیر کردن در برف

گیر کردن ماشین در برف یکی از مشکلاتی است که امکان وقوع آن برای هر شخصی وجود دارد. رانندگی در جاده های پوشیده از برف و یخبدان، یک چالش جدی هر راننده ای است که اگر به درستی کنترل نشود، باعث ایجاد مشکلات غیر قابل خواهد شد. در اولین قدم نباید بترسید؛ زیرا که با رعایت تمامی نکات لازم با هیچ مشکل جدی ای مواجه نخواهید شد. همچنین هنگام گیر کردن در برف می توانید با شماره امداد خودرو  تماس بگیرید؛ در صورت نیاز یدک کش تهران، یا شهری که ساکن آن هستید، ماشین شما را به جای امن منتقل می کند.

قبل از اینکه برف ببارد چه کاری باید انجام داد؟

حتما جمله پیشگیری بهتر از درمان هست را در جاهای های مختلف شنیدید. با رعایت چند نکته ساده می توان از گیر کردن ماشین در برف جلوگیری کرد:

1-  اولین نکته کلیدی، داشتن لاستیک مناسب فصول سرد است. اگر محل زندگی شما در جایی است که همیشه کولاک های سنگینی می بارد، با انداختن تایرهای مناسب، مشکلی در هنگام رانندگی نخواهید داشت و به راحتی می توانید از جاده های برفی عبور کنید. مهمترین نشانه لاستیک مناسب زمستان، داشتن عاج های بلند است. همچنین لازم است زنجیر چرخ به همراه دشاته باشید.

2- دومین نکته حائز اهمیت این است که حتما با نزدیک شدن فصل سرما یک بیل مناسب در ماشین خود داشته باشید تا اگر شما یا حتی ماشین های دیگر در برف گیر کردید، بتوانید با رعایت نکات مناسب از برف در بیایید.

 اقدامات لازم هنگام گیر کردن ماشین در برف

گیر کردن در برف

هنگام گیر کردن در برف به شلوغی یا خلوت بودن جاده توجه نکنید؛ مهم ترین کار برای بیرون آوردن ماشین از این شرایط، حفظ آرامش خود است؛ زیرا اگر استرس بگیرید ممکن است که به اطرافیان خود، عابرین پیاده و یا ماشین های دیگر آسیب بزنید. شما می توانید به امداد خودرو غرب تهران یا دیگر مناطق پایتخت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. همچنین می توانید به نکات زیر توجه کنید:

1. یافتن دلیل گیر کردن ماشین در گل یا برف

در ابتدا باید بدانید که کدام تایر شما در برف گیر کرده است. تا زمانی که شما در سطح صاف و سفت رانندگی می کنید، تایر به هیچ عنوان در گل یا برف گیر نمی کند. زمانی که بین لاستیک و جاده اصطحلاک کم می شود تایر شما شروع به هرز چرخیدن و گیر کردن در برف می کند. پس اولین قدم این است که ابتدا بدانید کدام تایر شما در برف گیر کرده و چرا این اتفاق رخ داده است.

2. باز کردن مسیر اگزوز خودرو

بعد از پیدا کردن دلیل گیر کردن خودرو در برف، از باز بودن مسیر اگزوز خود اطمینان حاصل کنید. اگزوز خودرو مسیر خروج خطرناک ترین آلاینده ممکن یعنی اکسید کربن  (CO2) است. اکسید کربن معروف به قاتل خاموش است که هر ساله در زمستان متاسفانه باعث مرگ بسیاری از هموطنانمان می شود. اگر برف و گل و لای باعث مسدودی لوله ی اگزوز شده باشند، این آلاینده راهی برای خروج پیدا نخواهد کرد. در نتیجه اکسید کربن راهی اتاق خودرو خواهد شد. وارد شدن این آلاینده به داخل خودرو می تواند جان شما را به خطر بیندازد؛ پس دومین کاری که باید انجام بدهید اطمینان از باز بودن مسیر لوله اگزوز است.

 3. تمیز کردن برف اطراف ماشین

گیر کردن ماشین در برف

سومین کاری که برای رهایی از برف و گل لای باید انجام دهید، تمیز کردن اطراف لاستیک های خودرو است. بیل، بهترین وسیله برای تمیز کردن برف اطراف لاستیک است؛ حتی اگر جاده ای که در آن قرار دارید یخ زده باشد با بیل می توان به راحتی یخ های اطراف تایر ماشین را شکست. با تمیز کردن برف کنار لاستیک ها به بیشتر کردن اصطحلاک لاستیک ها کمک می کنیم. اگر بیل به همراه نداشتید، می توانید از سنگ یا هر وسیله ی جانبی که موجب افزایش سطح تماس لاستیک با جاده بشود کمک بگیرید. همچنین برای تمیزی برف اطراف لاستیک می توانید از موادی همچون نمک، شیشه شوی و ضد یخ نیز استفاده بکنید.

4. کم کردن حجم باد لاستیک ماشین

یکی از روش های کاربردی دیگر برای در آوردن خودرو از برف، کم کردن باد لاستیک های ماشین است. با کم کردن باد تایر های خودرو می توان باعث افزایش سطح تماس، افزایش اصطحکاک با جاده شد که در نتیجه باعث نجات پیدا کردن ماشین شما از برف می شود.

5. استفاده از دنده 2

دنده های سنگین ماشین باعث می شود چرخ های خودرو به آهستگی حرکت کنند؛ آهستگی حرکت تایرها موجب افزایش سطح تماس با جاده می شود. پس در هنگام گیر کردن در برف یکی از روش هایی که ممکن است باعث رهایی شما شود، استفاده از دنده 2 می باشد. دقت کنید که در هنگامی که ماشین را در دنده دو قرار می دهید، باید پای شما به طور کامل روی پدال گاز باشد یا به اصلاح پر گاز حرکت کنید؛ همزمان با گاز زیاد فرمان را باید به سمت چپ و راست مداوم بچرخانید. این کار باعث می شود تا ماشین به راحتی از لای برف ها بیرون بیاید.

آموزش رانندگی در برف

استفاده از زنجیر چرخ

اولین پیشنهاد ما به شما این است که در هنگام بارش برف از خودرو استفاده  نکنید؛ اما اگر مجبور به استفاده از ماشین  شدید حتما به موارد زیر توجه کنید:

1- از زنجیر چرخ استفاده بکنید.

2- لاستیک‌ هایی با آج عمیق را برای رانندگی در زمستان داشته باشید.

3- ماشین را به‌ گونه‌ ای هدایت کنید که از جای لاستیک خودروهای دیگر حرکت کند.

4- سرعت خود را پایین نگه دارید و از رانندگی با سرعت زیاد پرهیز کنید.

5-در هنگام رانندگی به هیچ وجه تغییر مسیر ناگهانی ندهید.

رعایت موارد گفته شده می تواند از جان شما در مواقع ضروری مراقبت کند.

نتیجه گیری

گیر کردن ماشین در برف یکی از اتفاق هایی می باشد که ممکن است برای شخصی در زمستان رخ دهد. اما بهتر است قبل از رانندگی در زمستان از وسایل احتیاطی مانند زنجیر چرخ، بیل، لاسیتک های عاج دار و… استفاده کنید. همچنین هنگام گیر کردن در برف  اولین کاری که باید در اولویت قرار دهید حفظ آرامش و نترسیدن از شرایط موجود است. سپس باید از باز بودن لوله ی اگزوز اطمینان حاصل کنید. نکته حائز اهمیت دیگر این است که می توانید بااستفاده از مواردی که ذکر کرده ایم از گیر کردن در برف رهایی یابید و در آخر یکی از بهترین راه حل ها تماس با امداد خودرو تهران یا شهر محل سکونت شما است.