خرابی رادیاتور ماشین

رادیاتور ماشین یکی از اجزای مهم خودرو است که وظیفه خنک نگه داشتن آب ارسالی به موتور را بر عهده دارد؛ به این صورت که آب استفاده شده برای خنک سازی خودرو به تدریج داغ شده و رادیاتور برای خنک کردن موتور وارد عمل می‌شود‌. در طول زمان و به دلایل مختلف، ممکن است این قطعه دچار خرابی و سوختن شود.

چنانچه رادیاتور به درستی کار نکند، می تواند منجر به داغ شدن بیش از حد موتور و در نهایت آسیب جدی به قطعات موتور گردد، به همین دلیل شناخت علائم اولیه خرابی و سوختن رادیاتور برای هر راننده ای بسیار حائز اهمیت است. اما علائم خرابی رادیاتور ماشین چیست؟ این علائم شامل افزایش دمای موتور، نشت آب از رادیاتور و صداهای ناهنجار موتور است که می تواند به علت سوراخ شدن رادیاتور ماشین ایجاد شده باشند. آگاهی از این علائم به رانندگان کمک می کند تا بتوانند به موقع اقدامات لازم را برای تعمیر یا تعویض رادیاتور انجام دهند و از بروز خسارات جدی جلوگیری کنند.

علائم خرابی و سوختن رادیاتور خودرو

آشنایی با علائم خرابی رادیاتور، به مالکین خودرو کمک می کند تا از بروز خسارت های جبران ناپذیر جلوگیری کنند.‌ در صورتی که هر یک از علائم زیر را در خودرو مشاهده کردید، فورا برای رفع آن اقدام کنید:

  • بالا رفتن بیش از حد دمای موتور ماشین
  • نشتی مایع خنک کننده از رادیاتور
  • افزایش غیر عادی دمای داخل کابین ماشین
  • شنیدن صدای غیرعادی از خودرو، به علت انسداد رادیاتور
  • تغییر رنگ مایع خنک کننده رادیاتور به علت تجمع رسوبات

عوامل مؤثر در خرابی رادیاتور خودرو

علائم خرابی رادیاتور خودرو

چنانچه رادیاتور خودرو سوراخ شود یا بسوزد، باعث می شود موتور ماشین عملکرد مطلوبی نداشته باشد و خسارات زیادی به آن وارد شود‌‌.‌ اگر در منطقه شمال تهران ساکن هستید و رادیاتور خودرو شما دچار مشکل شده است، می توانید از تیم متخصص امداد خودرو شمال تهران کمک بگیرید و در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. دلایل زیادی باعث خرابی رادیاتور خودرو می شوند، که هر یک در ادامه بررسی خواهند شد:

انسداد یا گرفتگی رادیاتور ماشین

رسوب رادیاتور ماشین

یکی از علل رایج خرابی رادیاتور ماشین، رسوب گرفتن لوله های آن با املاح معدنی است. آبی که درون سیستم خنک کننده می باشد، مملو از مواد معدنی بوده که تغییر دمای آب سبب رسوب مواد معدنی خواهد شد که این رسوبات به تدریج در لوله های رادیاتور تجمع کرده و سبب گرفتگی مسیر عبور آب می شوند. یکی از راه حل های این مشکل استفاده از شوینده های مخصوص رادیاتور است. ترجیحا سالی یکبار رادیاتور را با مواد شوینده تمیز کنید تا رسوب های موجود، پیش از صدمه رساندن به خودرو از بین بروند.

نشتی رادیاتور ماشین

نشتی رادیاتور ماشین

خرابی رادیاتور ممکن است به علت کم شدن آب رادیاتور ماشین باشد؛ اغلب خودروهای قدیمی و فرسوده با مشکل نشتی رادیاتور مواجه هستند؛ زیرا تماس مکرر آب با بدنه فلزی رادیاتور در طول زمان باعث پوسیدگی آن می شود. باید توجه داشته باشید، در صورتی که نشتی رادیاتور زیاد باشد، باید آن را به صورت کامل تعویض کنید؛ اما اگر سوراخ نشتی، کوچک و کم باشد می توان با تعویض اتصالات، این مشکل را برطرف کرد.

خرابی سنسور دمای آب خودرو

گاهی نیز علت خرابی رادیاتور ماشین را باید در خرابی سنسور دمای آب جستجو کرد. سنسور قطعه ای است که در مسیر ورودی آب به رادیاتور نصب می شود. این قطعه دمای آب را به صورت لحظه ای اندازه می گیرد و به رادیاتور فرمان می دهد تا دمای آب را تنظیم نماید، که در صورت خرابی سنسور چاره ای جز تعویض آن ندارید.

صدمه دیدن کلاچ فن رادیاتور

از دیگر عوامل خرابی رادیاتور خودرو، آسیب دیدن کلاچ فن رادیاتور است. کلاچ فن یکی از اجزای رادیاتور بوده که وظیفه آن تنظیم سرعت چرخش پره های فن رادیاتور می باشد. این قطعه که فنری می باشد؛ میزان فشردگی آن با توجه میزان هوای گردش یافته در رادیاتور تغییر می کند.‌ به طور کلی زمانی که ماشین در وضعیت درجا کار کند، جریان هوای ورودی به رادیاتور کم می شود و در این حالت، کلاچ فن به فشرده ترین حالت ممکن در می آید و هوای بیشتری در آن گردش پیدا می کند.

به محض اینکه ماشین حرکت کند، هوای بیشتری درون رادیاتور به گردش در می آید و کلاچ فن دیگر حالت فشرده به خود نمی گیرد. در صورتی خرابی این قطعه، فن خیلی کند یا تند کار خواهد کرد که در نهایت سبب داغ شدن بیش از حد رادیاتور می شود که در این صورت باید کلاچ فن را تعمیر یا تعویض کنید.

صدمه دیدن پره‌های فن رادیاتور

صدمه دیدن پره‌ فن رادیاتور ماشین

علت دیگر خرابی رادیاتور ماشین، شکستگی پره های فن است. ذرات خاک معلق در هوا به مروز زمان باعث تاب خوردگی یا خم شدگی پره های فن می شود. البته گاهی نیز این مشکل به علت تصادفات رانندگی پیش می آید که اگر تاب خوردگی جزئی باشد، به راحتی می توان آن را با یک انبر تعمیر کرد؛ اما اگر خم شدگی بسیار زیاد باشد تنها راه آن، تعویض فن می باشد.

جدا شدن شیلنگ رادیاتور

جریان آب به رادیاتور از طریق شیلنگ انجام می شود‌، که اگر این شیلنگ از دهانه رادیاتور جدا شود، آب به آن وارد نشده و در نتیجه در فرآیند خنک سازی مشکل ایجاد خواهد کرد. برای برطرف کردن این مشکل، ابتدا باید علت جدا شدن شیلنگ را بررسی کنید؛ که گاهی علت آن، خرابی درپوش می باشد و باید آن را با یک قطعه نو تعویض کنید.

جمع بندی

رادیاتور خودرو یکی از اجزای اصلی خودرو است که باعث خنک شدن موتور می شود و از بالا رفتن دما جلوگیری می کند. در صورت هر گونه خرابی در رادیاتور، عملکرد موتور نیز مختل خواهد شد و به مرور زمان اجزای مرتبط با این بخش آسیب می بینند.

با شناخت علائم خرابی رادیاتور مانند: افزایش دمای موتور، در آمدن بخار از رادیاتور و نشت آب، می توان به موقع اقدام به تعمیر یا تعویض رادیاتور کرد تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری شود، و هزینه های تعمیر به میزان قابل توجهی کاهش یابد. بنابراین آگاهی از علائم و علل خرابی رادیاتور برای هر راننده ای حائز اهمیت است. اگر احساس می کنید که خودرو شما به علت خرابی رادیاتور عملکرد مطلوبی ندارد و ساکن شهر تهران هستید، برای یافتن علت و تعمیر آن به امداد خودرو تهران مراجعه کنید.