علت کار نکردن بخاری ماشین
یکی از مهم ترین اجزای هر خودرویی سیستم گرمایشی آن است که در فصول سرد بسیار کاربردی بوده و موجب گرم شدن محیط کابین می شود. مهم ترین علت کار نکردن بخاری ماشین می تواند مربوط به موتور خودرو باشد؛ زیرا این قطعه تامین کننده انرژی بخاری ماشین است. معمولا اکثر مردم کار نکردن کولر ماشین و بخاری آن را جدی نمی گیرند؛ زیرا تصور می شود این قطعات تاثیر مهمی در کارکرد خودرو ندارند؛ در صورت اینکه این یک تصور کاملا غلط است و کار نکردن این قطعات می توانند در مواقعی جان خود و خانواده خود را به خطر بیاندازند.

طرز کار بخاری خودرو

معمولا طریقه کارکردن سیستم گرمایشی در اکثرخودروها بدین شکل است که با اتصال به سیستم خنک کننده موتور، خودرو از گرمای موتور استفاده کرده و فضای داخلی کابین را به طور کامل گرم می کند. همان طور که اطلاع دارید گرمای بیش از حد در داخل موتور می توان منجر به آسیب رسیدن به قطعات داخلی و خود خودور شود. از این رو در داخل موتور یک سیستم خنک کننده به کار گرفته شده است تا این سیستم بتواند دمای موتور را خنثی نگه دارد، این سیستم با استفاده از مایع خنک کننده ضد یخ یا آب دمای داخلی موتور را تنظیم کرده و باعث می شود موتور دمای مناسبی را داشته باشد.
در داخل این سیستم یک مبدل خنک کننده وجود دارد که این مبدل در میان صنعتگران با نام هسته بخاری شناخته شده می شود. این هسته در داخل خود یک رادیاتور کوچک را جای داده که به سیستم خنک کننده خوردو متصل است، سپس مایع خنک کننده در داخل رادیاتور خنک می شود و به سمت موتور فرستاده می شود. در داخل هسته بخاری یک عدد پره وجود دارد که این پره وظیفه جاری کردن مایع در درون لوله هارا برعهده دارد. موتور دمنده ای که در داخل سیستم تهویه خودرو قرار گرفته هوای گرم را در داخل سیستم تهویه به چرخش در می آورد و این هوا در بین دریچه های مختلف خودرو تقسیم می شود.
در آخر این هوا از درون دریچه های کابین وارد محیط داخلی ماشین شده و باعث گرم شدن فضای داخلی می شود، میزان این هوای گرم شده را می توان با درجه بندی داخل کابین برای سیستم گرمایشی تنظیم کرد.

علت کار نکردن بخاری ماشین

کار نکردن بخارری ماشین

در برخی از شرایط بخاری ماشین کلا روشن نمی شود و در برخی دیگر از شرایط بخاری، باد سرد می دهد، به طور کلی علل مختلفی برای کار نکردن بخاری وجود داردند برخی از این علل عبارتند از:

۱. مقدار مایع خنک‌ کننده کم است

اگر به هنگام روسن کدرن بخاری مشاهده کردید، هوای خارج شده از دریچه ها به اندازه کافی گرم نیست و یا سرد است باید در وهله اول سطح مایع خنک کننده خودرو را بررسی کنید. مقدار این مایع باید بین دو علامت مینیوم و ماکزیموم باشد، در صورت اینکه از این مقدار کمتر بود باید آن را پر کنید و اگر از این مقدار بیشتر بود باید اقدام به خالی کردن این مایع کنید. بعضا شاید حس کنید که مقدار این مایع زود تر از حد معمول خالی می شود، در این شرایط بهتر است که اقدام به بررسی وجود نشتی در محفظه مایع خنک کننده کنید تا مطمئن شوید نشتی ای وجود ندارد.
اگر می خواهید خودتان اقدام به پر کردن مایع نشتی کنید، حتما توجه داشته باشید که ماشین خاموش و یا موتور کاملا سرد شده باشد. زیرا اگر به هنگام گرمی موتور اقدام به باز کردن درپوش محفظه کنید احتمالا مایع خنک کننده به سمت شما پاشیده شود و منجر به آسیب دیدن شما شود. توصیه اکید ما این است که اجازه دهید کار تعویض مایع خنک کننده توسط یک مکانیک خبره انجام گیرد. همچنین می توانید با امداد خودرو غرب تهران یا دیگر مناطق پایتخت تماس بگیرید تا مشکل شما را رفع کنند.

۲. هسته بخاری مسدود شده است

بعضا برخی از رانندگان از مایع خنک کننده ای استفاده می کنند که چگالی این مایع با چگالی مخصوص خودرو مطابقت ندارد، در صورت استفاده از این نوع مایع ها احتمالا هسته بخاری شما مسدود شود. بهتر است برای جلوگیری کردن از مسدود شدن هسته بخاری از مایع خنک کننده ای استفاده کنید که با مشخصات خودروی شما یکسان باشد.
البته در صورت کثیف بودن مایع خنک کننده نیز امکان دارد هسته بخاری مسدود شود، معمولا این مشکل در شرایطی پیش می آید که باخودرو مسافت های طولانی را طی کرده اید. بهترین کار برای رفع این مشکل شستشو دادن سیستم خنک کننده و هسته بخاری است.

3. کثیف بودن فیلتر هوا

کثیف بودن فیتر هوا نیز می تواند علت کار نکردن بخاری باشد، اگر با زیاد کردن درجه حرارت بخاری باز هوای کمی وارد کابین شد یا هوای وارد شده گرمای لازم را ندارد، به احتمال زیاد مشکل در کثیف بودن فیلتر هوا یا فیلتر کابین خودرو است. به توصیه کارشناسان برای رفع این مشکل باید فیلتر کابین را به صورت کامل تعویض کنید. از دیگر نشانه های کثیف بودن فیلتر هوا این است که در زمان توقف خودرو هوای بخاری سرد می شود و خودرو نمی تواند گرمای کافی را تولید کند.

4. درهای ترکیبی در بخش داخلی سیستم تهویه کار نمی‌ کنند

محل قرار گیری درهای ترکیبی در بخش داخلی سیستم تهویه خودرو است، این قطعات به هنگام ورود هوای گرم یا سرد باز و بسته می شوند. در صورت اینکه این درب ها به درستی کار نکنند، گرما به حد مناسب از طریق دریچه ها عبور نخواهد کرد. در برخی از خودروها سیستم تهویه دستی به جای سیستم تهویه اتوماتیک وجود دارد؛ در این شرایط اگر فعال‌کننده این درها به‌درستی کار نکنند، به معنای فرسودگی در سیم کشی می باشد.

5. ترموستات گیر کرده است

ترموستات

در صورت اینکه ترموستات خودرو گیر کرده و به درستی باز و بسته نشود، متوجه خواهید شد که بخاری نمی تواند تا مدت زمان زیادی گرمای خوبی بدهد. معمولا در اکثر خودرو ها خرابی در ترموستات خودرا با چراغ چک نمایان می کند. همچنین از دیگر علائم گیر کردن ترموستات افزایش دمای موتور در حین رانندگی داخل بزرگ راه ها می باشد. توصیه می شود که اگر متوجه گیر کردن ترموستات شدید، به یک تعمیر کار مراجعه کرده و اقدام به تعویض این قطعه کنید. چرا که گیر کردن ترموستات می تواند منجر به خرابی در برخی دیگر از قطعات نیز شود.

راه های رفع مشکل کار نکردن بخاری خودرو

در صورتی که بخاری خودرو شما به درستی کار نمی کند، می توانید برای رفع این مشکل، موارد زیر را بررسی کنید تا مشکل به صورت کامل رفع شود البته توجه داشته باشید که بهترین راه حل برای رفع ایراد بخاری این است که به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید.

• سطح مایع خنک کننده

• ترموستات

•  فن رادیاتور

• فن موتور

• رادیاتور

• شیر کنترلی

• رادیاتور بخاری

جمع بندی

بخاری خودرو، یکی از مهم ترین امکانات رفاهی در خودرو است که می تواند در فصل زمستان، گرمای مورد نیاز کابین خودرو را برای راحتی اعضای خوانواده تامین کند. در صورتی که این قطعه مهم در خودرو کار نکند، باعث ایجاد مشکلاتی برای سرنشینان خودرو خواهد شد. علت کار نکردن بخاری ماشین می تواند دلایل مختلفی مانند کثیف بودن فیلتر هوا، گیر کردن ترموستات، مسدود شدن هسته بخاری و… داشته باشد. در صورتی که بخاری خودرو شما کار نمی کند، می توانید برای رفع این مشکل، از یک تعمیرکار خبره کمک بگیرید. همچنین می توانید با گرفتن شماره امداد خودرو تهران، مشکل خود را حل کنید.