کار نکردن کولر ماشین

کار نکردن کولر خودرو در روزهای گرم سال می تواند بسیار اذیت کننده و غیر قابل تحمل باشد. خراب بودن سیستم تهویه خودرو می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، برخی از این دلایل شامل مواردی همچون خرابی کمپرسور، نشت مایع خنک کننده و… است. برای پیدا کردن دلیل کار نکردن سیستم تهویه خودرو می توانید از امداد خودرو  شمال تهران کمک بگیرید تا مشکل شما را به صورت دقیق بررسی و رفع کنند.

دلایل کار نکردن کولر ماشین

تهویه سیستم خودرو شاید در نگاه اول قسمت مهمی در خودرو نباشد، ولی در بعضی از مواقع خاص سال می تواند باعث اذیت شدن سرنشینان شود. در بعضی از شرایط با مشکلات مختلفی مانند کار نکردن کولر ماشین در سیستم تهویه مواجه می شویم. در این صورت در اولین قدم باید زیر سپر و کاپوت خودرو را بررسی کنید. هرگونه ضایعه مانند گل و زباله های پلاستیکی یا مواردی همچون اگر در زیر کاپوت وجود داشت را حذف کنید. زیرا وجود این ضایعه ها می تواند یکی از اصلی ترین دلایل روشن نشدن کولر در خودرو باشند. اگر پس از برداشتن این ضایعات باز هم کولر خودرو شما کار نکرد، موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید.

وجود نشتی و کمبود گاز کولر

یکی از دلایل شایع روشن نشدن کولر، وجود نشتی گاز مبرد کولر خودرو است. در صورتی که شلنگ ها و مهر و موم های لاستیکی که در مسیر ورود جریان گاز کولر دچار آسیب دیدگی باشند، گاز مبرد کولر خالی شده و کمبود فشار گاز اتفاق خواهد افتاد. این مشکل اگرچه در ظاهر ساده به نظر می رسد، ولی در صورت عدم رسیدگی می تواند باعث ایجاد خطرات بسیار جدی شود. اگر هوا در اثر نشتی بتواند وارد سیستم تهویه خودرو شود باعث ایجاد یک ترکیب اسیدی از مخلوط شدن گاز مبرد با رطوبت داخل سیستم تهویه ایجاد شود، این ترکیب می تواند آسیب های جدی به سیستم تهویه خودرو وارد کند.

برای حل این مشکل می توانید با کمک یک تعمیرگاه معتبر محل نشتی را پیدا کنید و مشکل روشن نشدن خودرو را به طور کامل برطرف نمایید.

مشکل در سیستم برقی خودرو

سیستم برق خودرو

 

از دیگر عواملی که می تواند باعث کار نکردن کولر ماشین شود وجود ایرادات الکترونیکی در خودرو می باشد. اگر ایرادی در ماژول کنترل خودرو باشد و یا مشکلی در سیستم برق خودرو وجود داشته باشد، باعث خرابی کمپرسور خودرو و در آخر خرابی کولر ماشین می شود. همچنین در برخی از موارد که مشکلات برقی باعث می شود که برق به درستی به سیستم تهویه نرسد،  در نتیجه کولر خودرو روشن نمی شود. در این موارد باید ابتدا ایراد موجود در قطعه را پیدا کنید. برای مثال اگر فیوز مربوط به سیستم تهویه سوخته باشد، برای پیدا کردن فیوز معیوب، باید تک تک آن ها را تست کنید.

از دیگر مشکلاتی که برگرفته از سیستم برق خودرو می باشد، ایجاد اسید و آسیب رساندن اسید به سیستم تهویه است. در صورتی که نسبت به ایرادات برقی بی توجه باشید امکان ایجاد اسید وجود دارد که این اسید می تواند به کل سیستم تهویه آسیب برساند و موجب هزینه های گزاف برای تعمیر شود. برای رفع کامل مشکلات برقی خودرو بهتر است که از یک مکانیک خبره کمک بگیرید تا تمام مشکلات برقی را بررسی کرده و کامل آن را رفع کند.

عملکرد ضعیف باتری

در صورت ضعیف بودن باتری ولتاژ مناسبی به ماژول های الکتریکی و دینام خودرو نمی رسد. در نتیجه کمپرسور خودرو ولتاژ مناسبی دریافت نمی کند. همین علت باعث می شود که کولر خودرو روشن نشود. برای حل این مشکل می توانید باتری خودرویتان را شارژ یا در صورت نیاز تعویض کنید.

درگیر نشدن کلاچ کمپرسور خودرو

در برخی از خودرو ها کلاچ کمپرسور در یک حالت خاص (برای مثال حالت خاموش) گیر می کند و از درگیر شدن کمپرسور جلوگیری می کند. اگر کلاچ در این حالت گیر بکند طبیعتا کولر خودرو روشن نخواهد شد. برای رفع این مشکل می توانید کاپوت خودرو را بالا بزنید، سپس تهویه خودرو را روشن کرده و اول در حالت بخاری و سپس در حالت کولر قرار دهید؛ در صورتی که مشاهده کردید کلاچ کمپرسو حرکت نمی کند، باید دلیل آن را با کمک گرفتن از یک مکانیک ماهر بیابید و سپس در صورت نیاز کمپرسور را تعویض و یا تعمیر کنید

وجود ایراد در سیستم کمپرسور کولر خودرو

کمپرسور کولر خودرو

 

کمپرسور خودرو رابطه مستقیمی با سیستم کولر ماشین شما دارد؛ به طوری که اگر این قطعه به خوبی کار نکند کولر و بخاری شما نیز عملکرد قابل قبولی نخواهند داشت. خرابی در هر یک از قطعات و اجزای داخلی کمپرسور همانند مغزی، پیستون و… تاثیر مستقیم در خرابی و خاموش شدن کولر شما دارند. بهترین روش برای حل این مشکل تعویض کل کمپرسور است؛ حتی اگر قطعه کوچکی از آن خراب شده باشد بهتر است که کل کمپرسور را تعویض کنید؛ زیرا علاوه بر سختی تعمیر قطعات داخلی این قطعه هزینه بیشتری نسبت به تعویض کل کمپرسور خواهد داشت.

زنگ زدن کلاچ کمپرسور علت کار نکردن کولر ماشین

بعضا متوجه می شوید که صفحه کلاچ کمپرسور شما زنگ زده است. می توانید با بررسی کمپرسور از زنگ زدگی کلاچ مطمئن شوید، چرا که در صورت زنگ زدگی کمپرسور حتما صفحه کلاچ کمپرسور هم دچار زنگ زدگی می شود. اگر از زنگ زدگی کلاچ کمپرسور خودرو خود مطمئن شدید در اولین فرصت اقدام به تعویض آن کنید تا مشکل به طور کامل برطرف شود.

خراب شدن تسمه

خراب شدن تسمه کولر

یکی از موارد مهمی که می تواند باعث شود تا کولر خودرو کار نکند، پاره شدن یا آسیب دیدن تسمه کمپرسور کولر می باشد. اگر از آسیب دیدگی یا پارگی تسمه کمپرسور مطمئن شدید. باید اقدام به تعویض این قطعه کنید تا مشکل روشن نشدن کولر خودرو شما برطرف شود، دقت داشته باشید که بعد از تعویض تسمه حتما آن را با کمک یک تعمیرکار به درستی تنظیم نمایید، تسمه باید به طوری تنظیم شود که محکم و سفت باشد.

فن به درستی کار نمی‌ کند

اگر فن های خودرو شما به درستی کار نکند، باعث می شود تا کندانسور خودرو خنک نشود. با گذر زمان این موضوع می تواند دلیل بر روشن نشدن کولر خودرو شود. بهترین راه برای مطمئن شدن از درست کار کردن فن بررسی به صورت بصری می باشد. در صورت اینکه پس از بررسی اطمینان پیدا کردید فن به درستی کار نمی کند می توانید در یک تعمیرگاه معتبر اقدام به تعویض آن کنید.

سخن پایانی

کار نکردن کولر ماشین می تواند باعث سلب آسایش سرنشینان خودرو در زمان های خاص سال شود. برخی از دلایلی که باعث کار نکردن کولر خودرو می شود شامل وجود نشتی گاز، مشکل در سیستم برق خودرو، عملکرد ضعیف باتری، خراب شدن تسمه کمپرسور و… است. بهتر است در صورت خراب شدن و کار نکردن کولر به یک تعمیرگاه معتبر برای رفع ایراد مراجعه کنید یا با امداد خودرو مرکز تهران تماس بگیرید.