علت سوت کشیدن لنت ترمز

ترمز، یکی از قطعات مهم به کار رفته در خودرو است که مستقیما با جان راننده و سرنشینان سر و کار دارد. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام استفاده از ترمز صدایی مانند صدای سوت بشنوید. به کارگیری لنت های تقلبی و نامرغوب، وجود اشکال در دیسک چرخ، وجود مشکل در بلبرینگ چرخ ها، عدم تماس کامل لنت با دیسک و… می تواند علت سوت کشیدن لنت ترمز و سوت کشیدن ماشین هنگام حرکت باشد.

در صورت وجود صدا در سیستم ترمز باید در سریع ترین زمان ممکن به نزدیک ترین تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید. همچنین اگر در هنگام رانندگی در جاده با این صدا مواجه شدید و دسترسی به تعمیرگاه نداشتید می توانید که از امداد خودرو غرب تهران و دیگر مناطق پایتخت برای رفع مشکل خود کمک بگیرید.

علت سوت کشیدن لنت ترمز چیست؟

دلایل متعددی برای سوت کشیدن لنت ترمز وجود دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

به‌ کارگیری لنت ‌های تقلبی و نامرغوب

احتمالا شما هم هنگام تعویض لنت ترمز با گزینه های مختلفی روبه رو شده اید که قیمت های بسیار پایین تری نسبت به دیگر لنت ها دارند. این نوع از لنت ها به علت اینکه از متریال بی کیفیتی ساخته شده اند، پس از مدتی سیستم ترمز ماشین را با مشکل مواجه خواهند کرد. در صورت استفاده از لنت ترمز بی کیفیت پس از گذشت مدتی مواد تقلبی به کار رفته در آن با چرخ ها تماس پیدا خواهد کرد و باعث ایجاد صدای سوت از لنت ترمز خواهد شد.

پایان عمر لنت ‌ها

لنت ترمز

با توجه به اینکه لنت ترمز همانند بسیاری از قطعات مصرفی عمر مفید مشخصی دارد، پس از تمام شدن آن ممکن است با صدای سوت مواجه شوید. معمولا لنت ترمز باید در هر 10 هزار کیلومتر تعویض شود؛ البته این مقدار بستگی به سبک رانندگی شما و برخی از فاکتورهای دیگر دارد.

در صورت مصرف شدن 70 درصد از لنت ترمز، قسمتی از آن با دیسک برخورد خواهد کرد که باعث ایجاد صدا در هنگام ترمز گرفتن می شود. برای مطمئن شدن از پایان یافتن عمر لنت می توانید آن را به یک متخصص نشان دهید؛ توجه داشته باشید که از لنت ‌های با کیفیت استفاده کنید تا دوباره شاهد سوت کشیدن لنت ترمز خودرو خود نباشید.

عدم تماس کامل و درست لنت با دیسک چرخ

بعضی از مواقع لنت و چرخ خودرو زاویه مناسبی نسبت به یکدیگر ندارند و همین امر باعث می شود که لنت غیر همسان و ساییده شود. در صورتی که همچین اتفاقی بیفتد صدای سوت از سیستم ترمز هنگام ترمز زدن بلند خواهد شد؛ بهترین راه برای جلوگیری از اتفاق افتادن این مشکل این است که ماشین خود را فقط به تعمیرگاه های معتبر برای تعویض لنت ببرید.

وجود مشکل در دیسک چرخ

گاهی حتی خود دیسک چرخ می تواند علت سوت کشیدن لنت ترمز باشد. معمولا وجود خراشیدگی روی دیسک، وجود سنگ ریزه های ریز و ذرات خارجی ما بین لنت و دیسک می تواند علت خرابی خود دیسک بشود و صدای هایی در سیستم ترمز به هنگام ترمز گرفتن به وجود آید.

 گرمای زیاد

ترمزهای لنتی هنگام استفاده ممکن است داغ شوند، اما اگر داغی به حدی برسد که باعث تغییر ویژگی‌های لنت شود، ممکن است صدای سوت کشیدن را بشنوید. این مشکل معمولا در شرایط استفاده شدید ترمز، مثلا در سفرهای کوهستانی یا ترافیک سنگین، اتفاق می ‌افتد. بهینه‌ سازی سیستم خنک‌کننده ترمز و استفاده از لنت ‌های با تحمل گرما بالا، می ‌تواند از وقوع این مشکل جلوگیری کند.

رفع صدای سوت لنت ترمز

اگر مدت زیادی از تعویض لنت ترمزتان می گذرد، با نشان دادن خودروی خود به یک تعمیر گاه معتبر، اقدام به تعویض لنت ترمز ماشین کنید؛ البته این را در نظر داشته باشید که تا مدتی بعد از تعویض لنت همچنان به احتمال زیاد صدای سوت به هنگام ترمز زدن بشنوید. به دلیل اینکه هنوز لنت به درستی با دیسک هماهنگ نشده همچین صدایی عادی است و چیزی برای نگرانی نیست. توجه داشته باشید تا مدتی پس از تعویض لنت ترمز به آرامی رانندگی کنید تا زمانی که صدای سوت ترمز به طور کامل قطع شود.

در هنگام تعویض لنت حتما از لنت های با کیفیت استفاده کنید. بهتر است این قطعه را از فروشگاه های معتبر و مطمئن تامین کنید. چرا که ترمز شما اهمیت زیادی در ایمنی خودروی شما دارد. نصب صحیص لنت ها نیز بسیار در قطع صدای سوت موئثر می باشد. اگر همچنان پس از تعویض صدای لنت قطع نشد می توانید با استفاده از روغن کاری، پشت لنت ها صدارا کم تر کنید. در آخر اگر هیچ کدام از این راه حل ها باعث قطع شدن صدای لنت ترمز نشد باید به سراغ دیسک چرخ خودرو بروید و در صورتی که نیاز بود دیسک ها را تراش داده یا تعویض کنید.

علت سوت کشیدن بوستر ترمز

بوستر ترمز

علت سوت کشیدن بوستر ترمز چه چیزی است؟ بوستر ترمز نقش کلیدی در ایمنی خودرو و تقویت کردن نیروی پای راننده دارد و مواردی مانند صدای غیرعادی، افزایش فاصله توقف خودرو پس از ترمز کردن، کشیده شدن ماشین به یک سمت، نشتی روغن، نرمی و سفتی غیرعادی پدال ترمز و… علت سوت کشیدن بوستر ترمز هستند. در صورتی که هر کدوم از علامت های بالا را در خودرو مشاهده کردید در اسرع وقت به یک مکانیک خبره مانند امداد خودرو مرکز تهران مراجعه نمایید که دارای نمایندگی و تعمیرگاه بوستر ترمز غرب تهران است.

علت سوت کشیدن چرخ جلو هنگام حرکت

علت سوت کشیدن چرخ جلو هنگام حرکت چیست؟ وجود سنگ ریزه، گرد و غبار، داغ شدن لنت و رطوبت بالا از اصلی ترین دلایل صدای سوت چرخ جلو هنگام حرکت می باشند. همچنین وقتی که لنت ترکز را به تازگی تعویض کرده باشید به دلیل نبود هماهنگی بین لنت و دیسک شاهد صدای سوت از چرخ جلو خواهیم بود. در این مواقع بهترین کار این است که ترمزهای نرم و ایمن در حین رانندگی بگیرید.

چگونه صدای سوت چرخ جلو و لنت ترمز را رفع نماییم؟

حال که متوجه علت سوت کشیدن چرخ جلو هنگام حرکت و لنت ترمز را متوجه شدید، برای رفع آن ها می توانید از روش های زیر استفاده نمایید:

سمباده کاری لنت ها

یک علت سوت کشیدن لنت ترمز وجود موادی بی کیفیت درون لنت است و اگر شما صدایی سوت مانند از چرخ های جلو می شنوید و قصد تعویض لنت ها را ندارید یا به تازگی آن ها را عوض کردید، می توانید از روش سمباده کاری لنت ها استفاده نمایید تا براده های آهن موجود درون آن ها از بین برود. با این کار دیگر صدای صوتی نمی شنوید.

ترک عادت های نامناسب در بعضی از موارد علت سوت کشیدن چرخ جلو هنگام حرکت، تکرار متداول عادت های بد مانند ترمز گرفتن ناگهانی، رانندگی غیر اصولی، تعمیرات به موقع خودرو قبل از آسیب دیدن بیشتر قطعات، عدم روغنکاری منظم و باکیفیت و… است؛ بنابر این اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است این عادت های بد را ترک کنید.
سرویس های دوره ای منظم سرویس کردن دوره ای و منظم خودرو بسیار مهم است زیرا مشکلات احتمالی ترمز و سایر قطعات را قبل از تشدید شدن، شناسایی و رفع می کند.
استفاده از لنت ترمزهای با کیفیت همیشه تا حد امکان سعی کنید از لنت های باکیفیتی که ویژه خودروی شما است، استفاده نمایید تا دیرتر فرسوده شوند و صدای کمتری تولید کنند.
روغنکاری منظم بخش های کولیس

قطعه کولیس که علاوه بر ترمز دستی، کمکی ترمز و لنت های خودرو می باشد، روغنکاری منظم آن در رفع صدای سوت چرخ جلو، بسیار کار آمد است. گریس کاری مناسب بین اجزا این قطعه برای کاهش اصطکاک و جلوگیری از سروصدا بسیار مهم است.

تعویض و نصب اصولی لنت ها

اصلی ترین علت علت سوت کشیدن لنت ترمز، تمام شدن این قطعه مصرفی است و باید هر چند وقت یکبار تعویض گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از تمام شدن آن ها و سوت کشیدن چرخ جلو، اقدام به تعویض با کمک متخصصان مجرب کنید. چراکه این افراد در هنگام تعمیر خودرو به مشخصات گشتاور و تراز بودن کولیس توجه می‌کنند تا پس از انجام کار دیگر صدایی تولید نشود.

سخن پایانی

علت سوت کشیدن لنت ترمز می تواند موارد متعددی باشد همانند پایان عمر لنت، استفاده از لنت ترمز نامرغوب، وجود گرما و… در زمانی که با صدای سوت به هنگام ترمز گرفتن مواجه شدیم بهترین کار این است که به یک تعمیر گاه معتبر مراجعه کنیم تا در ثورت نیاز اقدام به تعویض لنت ترمز کنیم.

همچنین پیشنهاد ما این است که از لنت های با کیفیت بالا و مرغوب استفاده کرده و برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکل خودروی خود را هرچند ماه یک بار سرویس کرده تا از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری شود. هنگام گیر کردن در برف می توانید با شماره امداد خودرو تهران تماس بگیرید تا مشکل شما را برطرف سازند.