تست صفحه کلاچ

امروزه کلاچ و ترمز گرفتن پشت سر هم و مداوم در مسیرهای شهری باعث می‌شود که نیاز به تعویض صفحه کلاچ خودروها بالا و بالاتر برود. شاید برای خودروی رانندگان جاده‌های بیرون از شهر، عمر این قطعه بیشتر باشد. چون درگیر ترافیک‌ نیستند و نیاز نیست که مدام به سیستم کلاچ فشار وارد کنند. اما رانندگانی که در شهرهای شلوغ و پرترافیک تردد می‌کنند، مدام نیاز به بررسی وضعیت صفحه کلاچ و احتمالاً تعویض آن را دارند. هر چند که قانون خاصی وجود ندارد و نیاز به تعویض صفحه کلاچ به عوامل متعددی وابسته است، اما به‌طور متوسط، ماشین‌های معمولی ایرانی در حوالی ۴۵ هزار کیلومتر نیاز به تعویض صفحه کلاچ پیدا می‌کنند.

امروزه کلاچ و ترمز گرفتن پشت سر هم و مداوم در مسیرهای شهری باعث می‌شود که نیاز به تعویض صفحه کلاچ خودروها بالا و بالاتر برود. شاید برای خودروی رانندگان جاده‌های بیرون از شهر، عمر این قطعه بیشتر باشد. چون درگیر ترافیک‌ نیستند و نیاز نیست که مدام به سیستم کلاچ فشار وارد کنند.

تست صفحه کلاچ تست صفحه کلاچ یکی از ترفندهایی است که هر راننده ماهر و صاحب ماشین باید بلد باشد. تست دیسک و صفحه کلاچ به شما نشان می‌دهد که آیا زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رسیده است یا هنوز می‌توانید از همان دیسک و صفحه استفاده کنید. برای تعویض دیسک می توانید با امداد خودرو تهران تماس بگیرید. همان طور که شما نیز میدانید بدون باز شدن گیربکس امکان بازدید از صفحه و دیسک کلاچ وجود ندارد و نمی توان به طور دقیق در مورد این دو قطعه اظهار نظر کرد ولی به طور کلی می توان با توجه به نشانه هایی در خودرو و چند تست ساده دانست که چه میزان از صفحه کلاچ سالم است.

وظیفه سیستم کلاچ چیست ؟

وظیفه دیسک و صفحه کلاچ شامل موارد زیر است:

تعویض دنده

اتصال بین موتور و گیربکس جهت انتقال نیرو

قطع ارتباط موتور با گیربکس

خلاص کردن خودرو

بلبرینگ کلاچ چیست؟ و بلبرینگ کلاچ کجاست؟

دو سوالی است که باید توجه ویژه ای به آنها داشت به طور کلی بلبرینگ قطعه ای دایره شکل است که در فاصله بین صفحه و دیسک قرار می‌گیرد، وظیفه بلبرینگ کلاچ در واقع این است که میزان اصطکاک را به کمترین مقدار کاهش دهد، روانکاوی در این بخش از جمله مهم ترین اقداماتی است که باید انجام داد چرا که در صورت عدم رعایت این موضوع، اصطکاک بین چرخ دنده ها زیاد شده و باعث خرد شدن آنها می‌شود.

بلبرینگ کلاچ چگونه کار میکند؟

کار اصلی بلبرینگ کلاچ چرخاندن دیسک کلاچ است، در صنعت برای کاهش اصطکاک در حرکت های چرخشی عموما از انواع بلبرینگ استفاده می‌شود، بلبرینگ از طرفی به صفحه کلاچ و از طرفی دیگر به دو شاخ کلاچ متصل می‌شود، با فشردن پدال کلاچ، عمل چرخیدن دیسک کلاچ به کمک بلبرینگ کلاچ از طریق دوشاخ کلاچ صورت می‌گیرد، پس می توان نتیجه گرفت کاربرد بلبرینگ کلاچ این است که اصطکاک ایجاد شده به دلیل حرکت چرخشی را بسیار کم کند.

بهترین روش‌های تست صفحه کلاچ و شامل موارد زیر می‌شود که در این مقاله به مهم‌ترین و کارآمدترین آن‌ها اشاره می‌کنیم

۱_سفت شدن پدال کلاچ

اولین نشانه ضعیف شدن صفحه کلاچ سفت شدن پدال کلاچ میباشد که معمولاً پدال کلاچ را باید از وسط بالاتر بیاورید تا خودرو شما را به حرکت درآورد

۲_تست کردن در دنده ۴

ابتدا خودرو را روشن کنید و ترمز دستی را بکشید خودرو را در دنده ۴ قرار بدین و دور موتور را تا ۴هزار ببرید پدال کلاچ را آزاد کنید اگر خودرو شما به سرعت خاموش شد صفحه کلاچ شما سالم میباشد ولی اگر احساس کردین خودرو گاز هرز میخورد و حالت درگیری صفحه کلاچ ضعیف است قطعا صفحه کلاچ شما رو به اتمام است

۳_تست کردن در دنده ۲

خودرو را روشن کنید و ترمز دستی را آزاد کنید کلاچ بگیرید و در دنده ۲ قرار دهید و کلاچ را نه خیلی سریع ونه به آرامی آزاد کنید اگر خودرو بلافاصله خاموش شد یعنی دیسک و صفحه کلاچ شما مشکلی ندارد ولی اگر شروع به حرکت کرد رو به اتمام است

۴_ بد جا رفتن دنده ۱ و عقب

یکی دیگر از علائم اختلال در سیستم کلاچ میتوان به بد جا رفتن دنده ها اشاره کرد که معمولاً در دنده ۱ و عقب خیلی بیشتر نشان می‌دهد که هم مشکل از صفحه کلاچ میشه خرابی شکستگی و لق شدن فنر های مارپیچی و ضعیف شدن دیسک کلاچ

۵_ کم شدن کشش و قدرت خودرو

در این حالت هر چه به خودرو گاز میدهیم خوب شتاب نمیگیرد و در سربالایی مجبور به استفاده از دنده های سنگین تر می شویم. درواقع با بالا رفتن دور موتور سرعت دیرتر افزایش پیدا می کند و تاخیر در شتاب گیری وجود دارد که در نهایت باعث می‌شود بوی سوختگی استشمام کنید.